Depremzedeler Aksaray’da başladıkları aksiyon hayatıyla kavi günlerden uzaklaşmaya çalışıyor

ZEKERİYA KARADAVUT/AĞIT ERDİ ULUKAYA – 6 Şubat’taki depremlerin ardından Aksaray’a mevrut depremzedeler, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Aksaray İl Müdürlüğü marifetiyle başladıkları hareket yerlerinde yaralarını sarıyor.

Depremlerde evi yıkılan ya birlikte sakil hasarlı olan 17 bin 500 emanet, kentteki yurtlarda, gurbetçi ailelerin evlerinde, misafirhanelerde veya kiralık evlerde konuk ediliyor.

İŞKUR Aksaray İl Müdürlüğünce, 102 depremzede işe yerleştirildi.

Malatya’daki evleri güç hasar gören ve nesiç atölyesinde işe başlayan 47 yaşındaki Fadime Uğurlu, AA muhabirine, depremle hayatlarındaki seçkin şeyin değiştiğini anlattı.

Akşam aldıkları şeyleri sabah yiyemediklerini, içemediklerini, giyemediklerini anlatan Uğurlu, “Bu durumu yaşamayanlar bilemez, kelimelerle anlatılamaz. Depremle savrulduk, Aksaray’a geldik. Evimiz 8. kattaydı, aşağıya sıcaklık göl ayağı koşarak indik. Haddinden Fazla itici tıpkısı gündü, üzerimize kar yağdı. İki evimizden biri yıkıldı. Bizim oturduğumuz karı ise balaban hasar gördü. Binada yaşlılarımız vardı, pekâlâ çıktılar bibi gözümün önünden gitmiyor. Düşündükçe kaldıramıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Depremin etkisini gelişim hayatıyla atlatmaya çalışıyor

Uğurlu, depremde eşinin gelişim yerinin birlikte yıkıldığını, kendilerine hoppadak üzerlerindeki montgomer ve ellerindeki battaniyenin kaldığını dile getirdi.

Ayrımsız hafta Malatya’de kalmayı denediklerini fakat başaramadıklarını vurgulayan Tekin, “Yapamadık. Önce Kayseri’ye arkası sıra Aksaray’a geldik. Deminden oldukça tıpkısı eş kiraladık. Hayatımıza bitmeme ediyoruz. İşe başlayalı 3 dönme oldu. Hayatımda tek çalışmadım. Bu depremi üzerimden kaldırabilmek üzere işe başladım. Yorulduğumdan mı yoksa aynı işle meşgul olduğumdan mı bilmiyorum ama bugünlerde bayındır uyuyabiliyorum.” ifadelerini kullandı.

“yavaş yavaş yeniden aynı avlu kurmaya başladık”

Hatay’bile depremi güçlü ve bir otelde işe başlayan Mustafa Temizkan ise evin sallanmaya başlamasıyla, 4 çocuğu ve eşiyle dışarı çıkmaya çalıştıklarını söyledi.

Binanın savrulduğunu hissettiğini tamlayan Temizkan, şunları kaydetti:

“Benzeri tür çıkamadık dışarıya. Fayanslar patladı, biri kafama çarptı. Sarsıntı hafifleyince kendimizi dışarı attık. Yıkılan binaları gördük. Bağrışmaları, feryatları duyduk. Neymiş mahşer günü gibiydi. Bibi o şoku üzerimizden atmış değiliz. Benzeri hafta oldu Aksaray’a geleli. Geldiğimizden bu yana bize çok balaban yardımlar yapılıyor. Allah hepsinden razı olsun. Ancak işlemek istedim ve İŞKUR’a başvuruda bulundum. Onlar de bana salim olsun burayı buldular. İşverenimizden üstelik Tanrı razı olsun, bizlere kapısını açtı. Çocuklarımın rızkını kazanacağım inşallah. adım adım burada baştan aynı hanay kurmaya başladık.”

Malatya’dahi depremi işlek ve aynı fabrikada işe başlayan İbrahim Ciğerci de evlerinin yerden sökülürcesine sallandığını, geldiği Aksaray’de hemencecik çalışmaya başladığını vurguladı.

Aksaray Organize Uran Bölgesi’ndeki bir tekstil fabrikasının sahibi Bayram Cevahir üstelik ülkenin yaşadığı hareket felaketi dolayısıyla çok kalbi kırık olduklarını bildirdi.

Cevahir, “Şirketimiz yerine üzerimize düşeni yapıyoruz. Gerek maddesel lüzumlu manevi mecmu desteklerimizi yaptık. Olayın peşi sıra üretilen evvel kabanları süratle bölgeye gönderdik. Bize aksiyon başvurusunda mevcut arkadaşlarımıza de yardımcı oluyoruz. Devletimiz sıhhatli olsun seçme makule imkanı seferber etti. Tığ işverenler elimizi taşın altına koyuyoruz.” diyerek konuştu.

Share: