Depremzede kollar üzere psikososyal destek veriliyor

Depremzede torunlar amacıyla psikososyal bindi veriliyor

Depremzede çocukların acılarını hafifleten gülümsemesi

Bölgede güvenliği hatırlamak üzere kâin bitirmiş personeli bile çocukların bağlam odağı haline geldi

OSMANİYE – Depremin vurduğu Osmaniye’dahi barınma noktalarında füru amacıyla baziçe alanları kuruldu. Baziçe alanlarındaki çocuklarla fahri öğretmenler ve Mehmetçik yakından ilgilenerek acılarının gülümsemeye dönmesini sağlamaya başladı.

Kahramanmaraş merkezli 2 depremin etkilediği şehirlerden Osmaniye’de üstelik binalarda yıkım ve hasarlar oluştu. Evlerinde hasar oluşan vatandaşlar barınma alanlarında yaşamaya başladı. Tahaffuz noktalarında yiyecek, içme, ve kazımak yardımlarının beraberinde vatandaşlara ve çocuklara yönelik psikososyal bindi alanları bile kuruldu. Okullar Kampüsünde kurulan barınma noktasında torunlar içinde oyun alanları oluşturuldu. İl Milli Yetişek Müdürlüğü tarafından oluşturulan alanlarda bilirkişi psikologlar ve öğretmenler füru üzere seferber oldu. Çocuklara mütenevvi eğitici ve belletici oyunlar oynatılarak depremin izleri silinmeye çalışılıyor. Tıpkısı zamanda bölgede güvenliği tedarik etmek amacıyla kâin güllabi personeli üstelik çocukların bandaj odağı halinde. Dernek salonuna kurulan tahaffuz noktasında ise benzeri sarıklı hem zat çocuğuna hem dahi depremzede çocuklar için çeşitli aktiviteler ile depremin izlerini silmeye çalışması dikkat çekti. Çocukların sevinci ise adeta bilcümle hüzünleri unutturdu.

“Geleceğimizi kurmak zorundayız”

450 çadırdan oluşan tahaffuz kampında kurulan çocuk oyun alanın dışında bine andıran öğretmenin gönüllü namına bakım verdiğini ifade fail Osmaniye Milli Eğitim Bilimi Müdürü Okumuş Albak, “Geleceğimiz olan çocuklarımızı unutmamız gerekiyor. Çocuklarımızın gülümsemesi için ikinci çağ anne ihtiyaçların karşılanmasının peşi sıra burada görmüş olduğunu öğretmenlerimizi aceleten görevlendirdik. Burada gördüğünüz ve başka kamplarda hizmet vermekte. Çocukların bu travmayı çabuk tıpkı şekilde atlatabilmeleri bizim üzere haddinden fazla kocaman. Bine andıran öğretmenimiz fahri kendisine hizmet vermekte. Çocukları aceleci aynı şekilde iyileştirerek, hayatın içine oyulgalamak zorundayız. Kerem ve budun namına büyük ayrımsız ateş yaşadık. Bu acıyı acul benzeri şekilde atlatarak geleceğimizi bina etmek zorundayız. Tığ bunun bilincindeyiz” dedi.

Kendi çocuğu ile birlikte depremzede çocuklardan depremin izini silmeye çalışan Öznur Gökşen Diri, “Burada 4 kıta mağaza var, hepsi da meşgul. İnsanlar battaniyelerde çocuklarını uyutuyorlar. Çocukların depremin geçmiş gününde karton bardaklar ile oyunlar oynamaya başladı. Biz fark edemedik zira cümle özlük anne ihtiyaçlarının derdindeydi. Sonrasında birkaç boya kalemi ve kitabı bulduk ve çocukların ilgilendiğini gördük. Çocukların mürebbi etkinlere ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

Share: