Depremin bilançosu: Kayseri’de 73 alçak hasarlı saha tayin edildi

Vali Vekili Şenol Karaca, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremlerin ardından Kayseri’dahi şimdiye büyüklüğünde 2 bin 432 hasar tespiti yapıldığını ve 73’ünün kilolu hasarlı olduğunu kaydetti. Esmer, “yüzyılın felaketi” adına nitelendirilen depremin peşi sıra 30 bin depremzedenin Kayseri’ye geldiğini ve bunların kayıt altına alındığını belirtti.

Vali Vekili Şenol Esmer, düzenlediği matbuat toplantısında depremin ardından yapılan çalışmaları ve gelişmeleri değerlendirdi. 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremlerden Kayseri’nin de etkilendiğini kaydeden Esmer, “Depremden arz haddinden fazla etkilenen Sarız’birlikte 48 konut, 11 dam ve süfli bir okulumuzda hasar var. Kayseri’dahi 2 bin 432 hasar tespit çalışması yapıldı. 73 bati hasarlı yer tespit edildi. 3 göz üzere evgin yıkım kararı bundan sonra. Gevhernesibe Mahallesi’nde bulunan kilolu hasarlı binada zaruri asayiş önlemleri alındı. Âdeta tıpkı sarsıntıda yıkılma ihtimali çok erdemli. Üniversitemizle yadımlama çalışmalarıyla ilgili mücahede yaptık. Orası bayağı felaket sunu ediyor. 3 okulumuzu 1. yarı boşaltma boşaltmıştık. Toplamda 9 okulumuz var. 6 okulla ait proses bitmeme ediyordu. Onunla ilişkin mir verdik. Öğretmenevinde sıva çatlakları var. Orada mukteza inceleme yapıldı, bir dava görülmedi. Orayı onaracağız. İlk olarak ağırbaşlı hasarlı olan binayı ve Av. Ahmet Ulucan İlkokulunu yıkacağız. Buraların planlaması hazır ve bire bir aksaklık meydana gelmeyecek” dedi.

“5 bin 150 depremzede Kayseri’üstelik tedavi altına alındı”

Hareket bölgelerinden getirilerek Kayseri’bile tedavi edilen depremzedeler ile ilişik konuşan Kişmiri, “5 bin 150 depremzede Kayseri’deki hastanelerimizde otama altına alındı. Bunlardan 619 kişinin servislerde, 233 kişinin ciddi bakımda tedavisi sürüyor. 4 bin 153 emanet taburcu oldu. 100 civarında hayat ise ayakta tedavi gördü. Mülhak benzeri duruma fiyat 774 yabanlık kapasitemiz var. Müstacel durumlara alın 70 kısık bakım yatağımız amade duruyor. Bu süreçte 60 çocuğumuz bize geldi. 49’unun tedavisi sürüyor. 10 çocuğumuzun kimliği yok. 7 çocuğumuzda içtimai hizmetlerde kalıyor. Burada dahi 2’sinin kimliği namevcut. 12 kadını misafir evlerinde mihman ediyoruz. 264 alçak engelli vatandaşımız var ve hizmet merkezlerine yönlendirildi” şeklinde konuştu.

“30 bin depremzede Kayseri’ye geldi”

Kara, “İlk dolaşma Kahramanmaraş ağırlıklı almak üzere zelzele bölgelerine 18 tır müzaheret gönderdik. Şimdiye kadar toplamda 497 tır bölgeye arkalama malzemesi gönderildi. Depremin arkası sıra 30 bin civarında depremzede vatandaşımız Kayseri’ye geldi. Bunların tıpkısı kısmı yurtlarda, kamu misafirhanelerinde kalıyor. Benzeri kısmı da tanıdıklarının evlerine yerleşti. Gelen vatandaşlarımızı taşıt altına alıyoruz ve nüfusta teyidini yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Depremzedelerin Kayseri’ye getirilmesiyle şehirde kâin kiralık evlerinde fahiş karşılık artışı yaşandığının sorulması konusunda Kişmiri, “Önümüzdeki günlerde bunların üstünde tıpkısı emek yapılacak. Böyle tıpkı suiistimal olursa gereği yapılacak” diyerek yanıt verdi.

Yağız ayrıca, 7.6 ve 7.7 şiddetindeki depremlerin arkası sıra zararın çokça olduğu Sarız ilçesinin dahi erdemli ihtimalle kıyamet bölgesine dahil edileceğini sözlerine ekledi. – KAYSERİ

Share: