Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Güçlükle referans sonuçlarının bir numara fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu zarfında bulunan Sıkı Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Yetersiz referans sonuçlarının birinci fazda uyum oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini da analiz, tasrif ve uygulama namına üç ana başlıkta inceliyoruz”

Elverişsiz başvuru süreçlerini ‘analiz, traksiyon ve uygulama’ kendisine 3 anne başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında mektepli düzen işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekâlet yerine kamu çalışmalarımızı olgun odaklı benzeri şekilde tümü ile bir hep yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini üstelik analiz, cazibe ve uygulama namına üç esas başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün bir numara faz sonuçlarını açıklayacağım. Anne amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini en kıvrak şekilde, yeryüzü verimli, hayat dolu aynı eş güdüm ile gerçekleştirmek. Öncelikle birlik başvuruların bütünü objektif tıpkısı şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını terennüm etmek isterim” diyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun sayısal altyapı verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini aktaran Bakan Kasapoğlu, “Biliyorsunuz yeni eğitim talim yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 amme kurumu yoluyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Hak Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Mekân Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Iş ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Eş ve Içtimai Politikalar Bakanlığı, YTB ve Cahillik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital kendisine teyit edilen enfrastrüktür ile çözümleme edildi. Başvurusu meri aziz öğrencilerimiz, sağlık, başarı ve içtimai durum kriterleri ana alınarak sayısal ortamda objektif ayrımsız şekilde tayin edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tertip ile öğrencilerin okullarına bildirme mümasil vekâlet yurdundan görmek sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, üçkâğıt aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları alelhusus değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

Bir Numara fazda mecmu mahdut başvurularının yüzdelik 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Nazır Kasapoğlu, “Yıllık bazda bildirme çok talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin en erdemli oyun oranını gerçekleştirdik. Mutluluk adına birinci fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı sıkı faaliyetlerinin dünyada eşi tıpkısı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, ABD yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzdelik 80’lik bir gelecek oranı ile hem da bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 ülke hacısı hocası ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mail ilde bile ikinci faz yerleşimlerin tamamlanmak amacıyla olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere düz verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkışmak amacıyla 41 ülke merkezimizde tekmil başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde da bu yerleşimi ikinci faz sürecinde taahhüt etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tamamı yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: