Demirci’de ballıdarı üretimi Ekincilik ve Orman Bakanlığının amut desteğiyle artacak

Manisa’nın Demirci ilçesinde incir rekoltesinin iki katına çıkarılması amacıyla üreticilere Ekincilik ve Orman Bakanlığı marifetiyle 10 bin 350 ağaç dağıtılacak.

Kiraz, badem, hünnap ve cevizin birlikte ballıdarı üretiminin üstelik yaygınlaştığı Demirci’birlikte rekolteyi arttırmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığına sadık Nebati Üretim Umumi Müdürlüğü say başlattı.

Bu kapsamda özellikle kırsal mahallelerdeki üreticiye yüzde 75’i atıfet almak üzere 10 bin 350 ballıdarı fidanı verilecek. Böylecene almanak 150 titrem olan rekoltenin 300 tona yükseltilmesi hedefleniyor.

İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Faruk Şenyurt, AA muhabirine, Demirci’dahi 285 dekar alanda ballıdarı istihsal yaptıklarını söyledi.

Bölgedeki ballıdarı üretimini artırmaya çalıştıklarını dile getiren Şenyurt, “Ekincilik ve Orman Bakanlığımız Bitkisel Istihsal Umumi Müdürlüğümüzün projesi kapsamında çiftçimize yüzdelik 75 hibeli yerine 10 bin 350 ballıdarı fidanı dağıtacağız. Hedefimiz dağıtılacak bu fidanlar ile incir istihsal rekoltemizi 300 titrem konusunda idrak etmek.” dedi.

2 aylık hasat sezonu başladı

Öte yandan Boyacık, Mezitler, Alaağaç, Ayvaalan, Ahmetler ve Hırkalı mahallelerinde üretilen incirlerin hasadı sürüyor.

Yaklaşık 2 ay süren hasat döneminde üreticiler, topladıkları incirleri ebadına bakarak sınıflandırılarak kasalara diziyor. Bölgeye mevrut tüccarlar vasıtasıyla alınan ürünler elan sonra İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya kabil iri şehirlere irsal ediliyor.

İncir üreticisi Halil Sönmez, arazisindeki 100 ağacı haftada iki öğün hasat ettiğini anlatarak, “İncir bu yörenin barışma kaynağı, bu zaman verimden memnunuz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: