Darülfünun Mezunu Genç, Ataması Yapılmayınca Ağababa ve Cet Mesleği Olan Terziliğe Yöneldi

Aydın’ın Karacasu ilçesinde aktif bankacılık ve sigorta ile işletme mezunu Mehmet Meral, ataması yapılmayınca ağababa ve ata mesleği terziliğe yöneldi. Mütezayit fiyatlardan şikâyetçi Meral, “Kumaş fiyatlarının artmasından muhit takım dikimi azaldı. Tığ kaç paraya dikip kaç paraya satacağız. Bu ay aldığın paraya gayrı kamer alamıyorsun. Maliyeler arttığı üzere kumaş almakta zorlanıyoruz. Vatandaş kumaşını özlük getirirse ancak o şekilde dikeriz üzere gözüküyor. Herhangi Bir zaman remiks geliyor. Asgari ücrete zam geliyor, malzemelere remiks geliyor” dedi.

Aydın’ın Karacasu ilçesinde ateş parçası bankacılık ve sigorta ile pres bölümü mezunu Mehmet Meral, ataması olmayınca ağababa ve ata mesleği olan terziliğe yöneldi. 80 almanak familya mesleğini bitmeme ettiren Meral, şunları söyledi:

“Bu işi çocukluğumda babamın birlikte yazları çalışarak öğrendim. Öncelikle bu işi babama öğreten dedem Nuri Meral’den Allah razı olsun. Babamdan da Tanrı razı olsun, bu mesleği bana öğretti. 3. göbek olarak ağababa mesleği olan terziliği bitmeme ettiriyorum ve elimden geldiğince inşallah bitmeme ettireceğim. 3 yıldır terziliği patika edindim diyebilirim. Bu işi elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum. Öğrenmeye de bitmeme ediyorum. Okurken yaz döneminde babama müzaheret ediyordum. Yenipazar Iz Yüksekokulu’nda bankacılık ve sigortacılık okudum. Henüz sonra Rum Üniversitesi İşletme Bölümü’nde 4 yıllığa tamamladım. 2019 yılında mezun oldum. Bire Bir yıl KPSS’ye hazırladım. Atanamadım. Sonradan askere gidip geldim. Henüz sonra baktım eksantrik yapabileceğim bire bir husus yok bu mesleği yapmaya değişmeyen verdim. Ağababa mesleği kendisine üçüncü göbek namına bitmeme ediyorum.

“MESLEĞİ BAYILA BAYILA YAPIYORUM”

Severek yapıyorum. İnsanlara elimizden geldiğince apotr olmaya çalışıyorum. Büyüklerimiz anlatıyor zamanında 30’a mümasil dikişçi varmış Karacasu’dahi. Deminden az dikişçi kaldı. 28 yaşındayım, belki üstelik Türkiye genelinde sunma güre dikişçi ego olabilirim. Bu mesleği yapacak eleman kalmadı. Sadece bu patika üzerinden değil genel anlamda ustaların beraberinde yetişen tüvana namevcut. 2019 Orak Ayı aylarında çığır olarak başladım ama çocukluğumdan bu yana yaz dönemlerinde çalışıyordum. Çıktı mesleğim oldu. Sınavlara girsem bile terziliği daha çok mesleğim gözüyle bakıyorum. Şu dakika umumi olarak onarım işi ciddi. Eskiden yılda 3-5 mızıka dikiliyordu. Şu zaman yılda tıpkı evet dikiliyor evet dikilmiyor. Pantolon paçası, kemer yeri daraltma, genişletme, montgomer ve pantolonların fermuarlarının tamiratı, değiştirilmesi, kademe daraltma üzere amal yapıyoruz. Benzeri eş geçimini sağlayabilir.

“MALZEME FİYATLARI SÜREKLİ ARTIYOR”

Kumaş fiyatlarının artmasından periferi topluluk dikimi azaldı. Biz kaç paraya dikip kaç paraya satacağız. Bu ay aldığın paraya farklı kamer alamıyorsun. Maliyeler arttığı amacıyla kumaş almakta zorlanıyoruz. Vatandaş kumaşını zat getirirse ancak o şekilde dikeriz kabilinden gözüküyor. Temas devir bindirim geliyor. Minimal ücrete zam geliyor, malzemelere zam geliyor. Tığ de esnaf kendisine pahalılık oranında belli remiks yapmamız geçişsiz. Müşteriyi de düşünmemiz geçişsiz. İstemeye istemeye bindirim yazmak zorunda kalıyoruz. Bizim dahi geçindirmemiz müstelzim bire bir ocak var. Masraflarımız var. BAĞLAM-KUR’umuz, vergimiz var. Kumaşı metresi benzer 100 liraysa 125-150 teklik oldu. Fermuarlara yüzdelik 30-40 remiks oldu. İpliklerde dahi yüzde 50 zamlar oldu. Genel bakınca yüzde yüzü geçiyor. Aldığımız malzemeleri tıpkı daha gidince bir paraya alamıyoruz. Gereç alıyoruz. Elimizdeki bitip baştan almaya gittiğimizde ayda ayrımsız, 3 ayda ayrımsız önceki aldığımız fiyata alamıyoruz.

“ESKİ KIYAFETLER DEĞERLENDİ”

Mevrut zamlardan sonraları DESTE- KUR’umuzu ödeyebilir miyiz, sigortamızı, vergimizi ödeyebilir miyiz diye niteleyerek düşünüyoruz. Kötümserlik durumu ardı arkası kesilmeyen zamlardan hava. Sürekli bindirim geliyor. Belli aynı fiyat endeksi bulunmayan. Tığ üstelik yaptığımız işe remiks yazmak durumunda kalıyoruz. Şu iktisadi durumda insanlar yıpranmamış pantolon ayak alamıyor. Sakat giymedikleri eşyaları dönme yüzüne çıkardılar. Yarık pantolonu mu var yamatıyorlar, diktiriyorlar. İşte güçte giyiyorlar. Yarık ceketi mi var, gömleği mi var. Onları diktiriyorlar, onarım ettiriyorlar. Benzeri şekilde yönetim etmeye çalışıyorlar. Yoğunluğumuz şu anda tamirat işi.

“MESLEK BİLMEK ÖNEMLİ”

Çoluk Çocuk kendisine bitirdiğimiz bölümün işini yapamıyoruz. Türkiye genelinde bu böyle. Allah’a şükür babamın mesleği var. Ben birlikte onun sebebiyle yazları geldim öğrendim. Babasının hakeza mesleği olmayan gençler de var. Bunlar yazın bire bir esnafın yanı sıra çalışmadıysa ayrımsız şeyler öğrenemediyse durumları az buçuk elan tahakküm oluyor. Fabrikalara girip mesai durumları oluyor. Yaz aylarında çocuklarımızı ustaların yanına vermemiz lazım. Çığır öğrenmeleri geçişsiz. Okusalar birlikte durumun hangi olacağı mahsus değil. Okusa de sınavlara giriliyor amma ayrımsız yerlere yerleşemiyor. Çocukken öğrendiği benzeri iz varsa onun konusunda gidebilir. Tıpkı alternatifleri evet. Gençlere tavsiyem yaz aylarında oyunlarını dahi oynasınlar, derslerini üstelik çalışsınlar ama bire bir esnafın birlikte bile kânunuevvel geçirsinler.”

“İNSANLAR OLUMLU BAKIYOR”

İnsanların tepkilerinden da bahseden Meral, “Arz zihayat sen varsın diyorlar. Sen devam vücut bu meslek yaşasın diyorlar. Üniversite okumamı yadırgamıyorlar. Elinde altın kelepçe bulunmasının şanlı olduğunu söylüyorlar, devam etmemi istiyorlar. Destekliyorlar. Kaybolmaya beniz tutmuş ayrımsız meslek olduğunu için devam etmemi istiyorlar” ifadelerini kullandı.

Share: