Cumhuriyetin ilk vilayetinde hem karada hem denizde 29 Ekim coşkusu

– Cumhuriyetin önce vilayetinde hem karada hem denizde 29 Ekim coşkusu

ZONGULDAK – Cumhuriyetin kuruluşunun 99. sene dönümü evvel vilayet ilan edilen Zonguldak’ta coşkuyla kutlandı. Törenin yanında liman içindeki bölge gösterileri vatandaşların balaban ilgisini gördü.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları doğrultusunda Cumhuriyetin ilk vilayeti Zonguldak’ta tebrik kartı töreni gerçekleştirildi. Izlence Ilbay Mustafa Tutulmaz’ın makamında tebrikleri kabulü ile başladı. Kutlamalar Gazipaşa Caddesi’ndeki merasim alanında bitmeme etti. Kaçınmak duruşunda bulunulmasının peşi sıra İstiklal Marşı’nın okunduğu törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telgrafı okundu. Törende mütekellim Vali Mustafa Tutulmaz, “Bugün Iri Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘En Balaban Eserimdir’ dediği Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 99. Yıldönümünü ve sunu büyük bayramımız olan Cumhuriyet Altını Bayramını büyük aynı neşe, heyecan ve heyecanla kutlamanın yakın gururunu yaşıyoruz. Öncelikle 14 Ekim tarihinde Bartın ilimizin Amasra İlçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumuna ilgili maden ocağında meydana gelen ve ülke yerine bizleri üzüntüye boğan, yaslı kazada hayatını kaybeden iş ve alın terinin timsali eroin şehitlerimize Allahtan rahmet, kederli yakınlarına sabır ve başsağlığı, tedavileri halen devam eden yanık madenci kardeşlerimize ivedili şifalar diliyorum. Malumlarınız olduğu için maden kömürü havzasında bugüne kadar meydana mevrut elem eroin kazalarında 5000’e andıran madencimizin hayatını kaybettiği anlatım edilmektedir. Teessürat, tek istenmeyen gelişigüzel maden kazasında tazelenmektedir. 15 dönem geçmiş meydana gelen eroin kazası bile halkımızı derin tıpkı üzüntüye boğmuştur. Bu müessif olayın halkımızda yaşattığı yas havasının hala devam ettiğini hissettiğimiz bugünlerde, hayatını kaybeden madencilerimizin manevi anısına gocunmak, zer aileleri ve vatandaşlarımızın hassasiyetleri de ayn önünde bulundurularak, Bakanlıkla yapılan danışma sonucunda, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. Yılı kutlama, merasim ve etkinliklerinin Bartın Valiliği ile tıpkı doğrultuda şekillendirilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir. Konuyu muhterem halkımızın bilgilerine sunmak isterim. Şişman Alemdar Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’üstelik Samsun’üstelik başlattığı istiklal, hürriyet ve kurtuluş mücadelesi, aziz milletimiz ve kahraman ordumuzun azim, akide ve kararlılığı ile başarıyla yürütülmüş, sağlam muharebeler ve büyük zaferler neticesinde 99 yıl evvel zaman 29 Teşrinievvel 1923’birlikte Cumhuriyet Altını İlan edilmiştir. Atatürk’ün liderliğinde özgür ayrımsız yurt, kültürlü tıpkısı ati, cüret mahmul, havalı, rahat aynı dirim uğrunda tıpkı haddinden fazla cephede çok zor koşullar altında yürütülen ve binlerce şehit verilerek kazanılan Milli Mücadelenin ardından Cumhuriyetimizin kurulması, tarihin kaydettiği ender ve büyük başarılardan birisi reşit, Mutlak Türkiye Cumhuriyeti devleti bu balaban fedakarlık, cesurluk, azim, inanç ve kararlılığın eseri namına doğmuştur” dedi.

Törende kitabet, foto ve koşuk dalında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Tören geçit töreni ile devam etti. Okulların yanı sıra resmi kurumların merasim geçişi gerçekleştirildi. Törende Orman Havza Müdürlüğü’ne ilişik benzeri aracın üstünde hararet sönüm canlandırması yapıldı. Törenin arkası sıra liman içerisinde tekne gösterileri gerçekleştirildi. Teknelerde Türk Bayrakları dalgalandırıldı. Vatandaşlar birlikte bu gösterileri karadan izledi.

Share: