Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından 12 ülkeye “BM Reformu” çıkarması

İletişim Başkanlığı tarafından Fransa’dan Japonya’ya 12 ülkede “Mürekkep Uluslar (BM) Asayiş Konseyi Reformu: Uluslararası Düzenin Yeniden İnşasına Müteveccih Ayrımsız Yaklaşım” mevzulu açık oturum serisi düzenlenecek.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı aracılığıyla 12 ülkede “Mürekkep Milletler (BM) Asayiş Konseyi Reformu: Uluslararası Düzenin Yeniden İnşasına Yönelik Aynı Yaklaşım” konulu panel serisi düzenlenecek. İlk ayağı İtalya ve Arjantin’de Nisan ile Haziran aylarında planlı panel serisinin ikinci ayağı, 16 Ağustos’ta Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilecek panel ile başlayacak. Paneller sırasıyla 18 Ağustos’ta Londra’da, 22 Ağustos’ta Oslo’da, 24 Ağustos’ta Stockholm’de ve 26 Ağustos’ta Amsterdam’da devam edecek. Bunları, Cenup Afrika, Almanya, Güney Kore, Japonya, İspanya ve Rusya’da gerçekleştirilecek paneller takip edecek. Son etkinlik ise Eylül ayında düzenlenecek BM Genel Yerleşmiş çerçevesinde New York’ta gerçekleştirilecek. Alanında eksper evcil ve ecnebi katılımcılarla gerçekleştirilecek panel serisiyle, BM reformuna yönelik Türkiye politikasının toptan ölçekte uluslararası kamuoyu ile buluşturulması hedefleniyor.

“Erdoğan’ın ‘Acun 5’ten Büyüktür’ söyleminin uluslararası toplumda dokunaklı bir karşılığı var”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın “Acun 5’ten Büyüktür” söylemi ve “Elan Adaletli Benzeri Acun Kabil” eseri ile somutlaştırdığı BM reformuna yönelik Türkiye politikasının arsıulusal toplumda bati bire bir karşılığı olduğunu belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin BM sisteminin işlevsizliğini ve hoppadak sembolik değere sahip olduğunu gözler önüne serdiğine meni fail Altun, İletişim Başkanlığınca gerçekleştirilecek açık oturum serisiyle, BM’nin, selefi Milel Cemiyeti’nin akıbetini yaşamaması amacıyla uluslararası sistemin baştan harekete geçirilmesini ve eskimemiş aynı BM ve Güvenlik Konseyi tasarım edilmesi yönünde farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını kaydetti.

Bu çerçevede Konfedere Milel’in meşruluk, işlevsellik, aktiflik, kapsayıcılık, künde ve yönetişim sorunlarına ilgi çekileceğine dikkati calip Altun, hele BM Asayiş Konseyi’nde mufassal aynı düzelti ihtiyacının bulunduğuna aksan yapılacağını bildirdi.

İletişim Başkanlığının BM reformu konusunda bunaltıcı benzeri amme diplomasi atağı süresince olduğunu vurgulayan Altun, söz konusu siyasal serisinin uluslararası alanda curcunalı getireceğine inandığını sözlerine ekledi. – ANKARA

Share: