Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hacı Bektaş Veli’yi Yâd Töreni’nde Alevilikle özdeşleşen dizeleri okudu

Cumhur Reisi Erdoğan, Hacı Bektaş Şehremaneti Meydanı’nda Hacı Bektaş Veli’nin Hakk’a Yürüyüşünün 751. Sene Dönümü Anma Programı’na katılarak, vatandaşlara seslenme etti. Konuşmasına alandakileri selamlayarak başlayan Erdoğan, “Hazreti Hünkar’ın yaşadığı ve son ettiği toprakların bereketini, feyzini paylaşarak, bu tabiiyet, hazar, muadele ve sevgi kapısında sizlerle gelişigüzel durmanın memnuniyeti içindeyim. Rabb’im birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi sürekli eylesin diyorum. Bundan 751 sene evvel Hakk’a giden Hacı Bektaş Ege Hazretleri özellikle görünmek için bu toprakları imanlarıyla yoğurarak Anadolu’yu vatanımız haline getiren bilcümle alpleri, erenleri, heves sultanlarını rahmetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

“HACI BEKTAŞ VELİ İRFANI, ZAMAN ÜSTELIK İNSANLIĞIN YOLUNU AYDINLATIYOR”

Reisicumhur Erdoğan, Ahmet Yesevi Ocağından başlayıp Kafkaslara ve Anadolu’ya, oradan Balkanlara ve dünyanın dört bir yanına yayılan Hacı Bektaş Ege irfanının, bugün bile insanlığın yolunu aydınlatmayı sürdürdüğünü söyledi.

Alandakilerin cem olmasına çevirgeç olan Hazreti Hünkar’ın ifadesiyle, tevhidlerinin ‘benzeri olalım, kart olalım, tüvana olalım’ konusunda müesses olduğunu belirten Erdoğan, şöyle bitmeme etti: “Tek elbet Hacı Bektaş Ege, Taif’te kendisini taşlayanlara, ‘Yarabbi, bunlara merhametinle alışveriş vücut, zira bunlar bilmiyorlar, ola ki soylarından sıhhat bulacak insanlar gelir’ diyen Hazreti Elçi Aleyhissalatu vesselamın varisi kendisine atama ettiği alimlerimizdendi. Gene tek pekâlâ Hazreti Hünkar, Sıffin’de Cemel Vakası sırasında namına kılıç çekenlerin, daha sonra cenaze namazlarını kıldırıp onlar için yakarış eden Hazreti Ali Radıyallahu Anh’in yolundan gidenlerdendi.

“HACI BEKTAŞ’IN İRFANINA TALİP OLUŞMAK ANCA KIYTIRIK DEĞİLDİR”

Hacı Bektaş Iye Hazretlerinin irfanına gerek olmak anca çarpik çurpuk değildir. Seçkin şeyden önce, Delege Efendimizin, insanların Hazreti Fakirlik ve Hazreti Havva’dan beri gerçeklik için olduğu üzere diyanet üzere da kardeş oldukları öğüdüne akla yatkın şekilde birliğimize ısınmak ve ayrılıktan ırak ara vermek mecburiyetindeyiz. Hamdolsun, yaşadığımız birtakım acılara karşın, ulus adına Peygamberimizin bu öğüdünü genişlik samimi şekilde biz sahiplendik. Bunu birlikte Allah’ın milletimize şans ve ağırlama ettiği hasletlere, önderlere, lütuflara borçluyuz.”

“HZ. PEYGAMBER’E SARSILMAZ BİR BAĞLILIK DUYUYORLARDI”

Sarıklı Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş Iye, Lokmanı Perende, Kardeş Evran, Mevlana, Seyyit Mahmut Hayrani kadar Türe dostu önderlerin bıraktığı mirasa ne kadar varyemez sarılırsa, geleceğe üstelik o rütbe güvenle bakılacağını ifade fail Erdoğan, “Bu Adalet dostlarının sunu mefret özelliği, Hazreti Peygambere sarsılmaz bir bağlılık ve ehlibeyt sevgisi birlikte, inançlarını hayatlarının seçkin anına yansıtarak birer intikal abidesi haline akmak suretiyle insanların gönüllerini nail olmalarıdır.” dedi.

“ISTEM, ALLAH’IN GÖRÜNDÜĞÜ VE BAKTIĞI YERDİR”

Hacı Bektaş Iye’nin kaynağını Kur’an-ı Kerim’den düzlük “dört kapı kırk erinç” esasıyla yaptığı hizmetlerin, bugün insanların hayatına yan veren, vermesi müstelzim ilkeleri rapor ettiğini vurgulayan Cumhur Reisi Erdoğan, şunları söyledi: “Milletimiz, arz sıkıntılı dönemlerinde dahi, beher kapının imanla, tövbeyle, tevazuyla, edeple başlayan makamlarını hayatlarında yaşatarak aşmayı başarmış, maddesel ve manevi kurtuluşa ermiştir. Moğol istilasından Çanakkale Savaşı’na, Milli Mücadele’den son 40 yılımıza damgasını vuran terörle mücadeleye büyüklüğünde maruz kaldığımız bütün dirimsel sınamaları, bu inanç ve azimle geride bıraktığımıza inanıyorum. Verdiğimiz mücadelelerin hayırla neticelenmesini, ‘Gönül, Cenabıhak’ın göründüğü ve baktığı yerdir’ diyen Hazreti Hünkar özellikle oluşmak için, erenlerin, umu sultanlarının dualarına verecekli olduğumuzu da biliyoruz.

ERDOĞAN’IN OKUDUĞU DİZELER, IHTIFAL TÖRENİNE IŞARET VURDU

Öyleyse, Hazreti Hünkar’ı rahmetle anarak, ikrarımızı verelim: ‘Tanrı, eyvallah kapısında, döktüğün varsa doldur. Ağlattığın varsa güldür. Yıktığın varsa kaldır. Makul gez, dost gönlünü incitme. Yalan söyleme, kovu gammazlama. Haram yeme, zina ika. Elinle koymadığını kabul etme. Gözünle görmediğini gelir. Yetişme yetişme, deveran dönme. Gelenin malı, dönenin canı. Bu kere kıldan köprüdür, geçemezsin. Demirden leblebidir, çiğneyemezsin. Ateşten gömlektir, giyemezsin. Mürailik ile perestiş, eş koşma ile taat imkânsız. Söylediğin meydanın, sakladığın senin. Cenabıhak, eyvallah.”

Cumhur Reisi Erdoğan, şunları kaydetti: “Tamam, milletimiz işte bu şuurla, bize iki dünyada da feyiz kapısını, ‘marifet nefsi kaldırmak değil, bilmektir’ diye gösteren Hazreti Hünkar’ın irfanını gittiği değme yere taşımıştır. Tarihimizde bunun, Timur’un ‘Sizden dahi ölen oldu, bizden üstelik, olur ki şehit?’ sorusuna, ‘Vatanımızı savundukları amacıyla bizim ölülerimiz şehittir.’ diyen Ağababa İlyas kadar örnekleri vardır. Yeniden, Hazreti Peygamber Aleyhissalatu vesselamın emanetini korurken askerleriyle gelişigüzel çekirge yiyerek hayatta kalan Fahrettin Paşa’ya bu cesareti ve azmi veren da tıpkısı irfandı. Hamdolsun, bugün üstelik ayak bastığımız, öncü gösterdiğimiz herhangi bir yerde bu irfanın defa göstericiliğinde yürüttüğümüz faaliyetlerle farkımızı ortaya koyuyor, gönüller kazanıyor, sürekli izler bırakıyoruz.”Share: