Cumhurbaşkanı Erdoğan 34 hidroelektrik santralin küşat töreninde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Ekincilik Kredi Kooperatiflerinin büyükbaş ette yüzde 30-35 indirimle satışa başlayacağını belirterek, “Bu, piyasaların dengesini bozanları dahi hizaya getirecek.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Beştepe Budun Kurultay ve Kültür Sarayı’nde planlı, Ihtişam Akarsu İşleri vasıtasıyla yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin açılış törenine katıldı.

Dere ıslahat çalışmalarının sayısını 5 binden 10 bin 267 seviyesine çıkartarak hem yerleşim birimlerini hem arazileri koruduklarını belirten Erdoğan, “Sulamaya açılan yerey büyüklüğümüzü 6,85 milyon hektara yükselttik. Ayırdığımız kısık miktardaki kaynaklarla ülkemizin arz büyük kalkınma projesi, GAP’ı hızlandırdık.” diyerek konuştu.

GAP’ın yeryüzü büyük adımlarından biri olan 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Silvan Projesi’ni dahi çabucacık tamamlayacaklarını dile getiren Erdoğan, “Projenin anne yapısı olan ve ülkemizin Atatürk Barajı’ndan ahir 2’nci iri eseri olacak Silvan Barajı yakında su tutmaya ve erke üretmeye başlıyor. Barajdaki suları şebekelere aktaracak, Babakaya Tüneli’nin ilk tüpünde, bu sene böylecene imdi çırağ görülecek.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, proje kapsamındaki değişik barajları ve sulama tesislerini birlikte şipşak nesir ederek 2 milyon 350 bin dekar araziyi sulayacak, 305 bin istihdam oluşturacak Silvan Projesi’ni ülkeye kazandırmakta azimli olduklarını söyledi.

Türkiye’nin merbut akarsu kaynaklarını yer bereketli şekilde kullanacak yatırımları çabucak yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini anlatan Erdoğan, abuhava değişikliği kabilinden global tehditlerin giderek daha çok konuşulmaya ve başkaca emarelerinin görülmeye başlandığı tıpkı dönemde bu yatırımların değerinin henüz dolgunca anlaşılacağını belirtti.

“Deminden sıra 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte”

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin “Kamil odur ki koya dünyada tıpkı yapıt. Eseri olmayanın durumunda yeller iz.” sözünü hatırlatan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Olur tığ dünyaya sözümüzü, ülkemizi eserlerimizle ve hizmetlerimizle donatarak söyledik, söylüyoruz. Bu konuda dahi iddialıyız. Ülkemizi 20 yılda asırlık işaret ve hizmetlere kavuştururken aklımızda ve gönlümüzde bilcümle elan balaban hedefler vardır. Hamdolsun, eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye, enerjiden ulaştırmaya, rastgele alanda kalkınmanın altyapısını eke ölçüde tamamladık. Demincek koridor esas hedeflerimizde yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 yıl evvel milletimizle 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri kenar bükmüş, saraka ile bize saldırmıştı.

Bugün da biz 2053 vizyonu dedikçe bu vizyonun somut hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça yine analog tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği herhangi bir kazanımı güya başına inik balyoz gibi değersizleştirmeye, kötülemeye çalışanları mahzunca takip ediyorum. Dünyada özlük ülkesinin ve milletinin felaketinden imdat umacak üste bunu sarih dileyecek büyüklüğünde namert aynı güruhun yaşadığı benzeri başka kayran var mıdır bilmiyorum.”

“Batıda hangi varsa, doğuda, güneydoğuda da o olacak”

18 Mart Çanakkale Köprüsü inşasına başlarken kendileriyle numara geçildiğini belirten Cumhur Reisi Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu evet mu? Tabiatıyla bunlara göre gayrimümkün. Zira iki kulenin arasındaki küşayiş mesafesi, dünyada eşi bir sıfır ayrımsız 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nü yapıyorsunuz. Bunların aklı bunu almaz, havsalası bunları almaz. Biz oralarda yeri geldi günlerce bekledik. Amma demin 6 dakikada uzaktan geçiyorsun. Bire Bir şeyi Osmangazi’dahi yaptık. Benzeri şeyi Zor Odalık Sahih Köprüsü’nde yaptık. Aynı şeyi Şanlıurfa- Adıyaman Nissibi Köprüsü’nde yaptık. Bunlar kalkacak bile Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü’yle buluşturacak? Hakeza bire bir şey tür mi? Olmaz. Niçin? Çünkü bunlar, uygarlık denildiği antlaşma hemen İstanbul, İzmir, Ankara’yı anlıyor. Ama tığ hangi dedik yola çıktığımızda, dedik kim batıda ne varsa, doğuda, güneydoğuda dahi o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak.

Ülkenin 81 ilinin tamamında darülfünun bulunduğunu dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Hangi dediler? ‘Ya bu büyüklüğünde üniversiteye hangi lüzumlu var?’ 76 üniversiteden 208 üniversiteye çıktık, 81 vilayetin tamamında çıktık. Bizim derdimiz Hakkari’deki yavrumuzu İstanbul’a, Ankara’ya değil, bütün profesörlerimizi, doçentlerimizi oralara katlanmak. Tatlıses, Şanlıurfa ile ilişkin bire bir devir ‘Yani Oxford vardı dahi tığ gitmedik mi?’ dedi evet şimdi tığ birlikte hepsini Hakkari’ye, Şırnak’a kadar taşıdık. Hepsinde var. Üniversitemizin olmadığı Ağrı, Kars aklınıza ne gelirse, hepsinde üniversitemiz var mı? Var. Hep hocalarımızla beraber buralarda var mıyız? Varız. Bu benzeri şeyi gösteriyor. Kentlileşmiş atılmak budur, modernizasyon budur, çağı çakozlamak budur, modern savaşım budur.”

“Biz konu değil iş üretiriz”

Site hastaneleri kurduklarını hatırlatan Erdoğan, “Ankara’dahi bilinen bir numara şehir hastanesini açtık. Hizmete devam ediyor. Demin ikincisini dahi 1-2 ay içre açıyoruz. ve bununla birlikte Ankara iki modül dev kent hastanesine eş oluyor. Arkadan Kocaeli, İzmir geliyor. Arka Arkaya bunları 2-3 ay içinde yapıyoruz. Biz yaparız. Biz laf değil aksiyon üretiriz.” dedi.

Tarım Emniyet Kooperatiflerine istek verildiğini vurgulayan Reisicumhur Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Marketlerde benim vatandaşımı dara sokanlar, Ekincilik Kredi Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan hakeza kucak-kuzu etinde yüzde 25 indirim, bunu başlattık. ve bu sabah Ekincilik Yüreklilik Kooperatifi Başkanıyla birlikte konuştum. Bakanım dahi zaten gerekenleri konuştu. Büyükbaş hayvanlarda de yüzde 30-35 üzere bir indirimle onların dahi satışına başlayacağız. Bittabi ülkemizin değme yerinde bilinen koyun, kuzu geçerli değil. Mesela Karadeniz’üstelik artık büyükbaş makbuldür. Demincek oralarda büyükbaşın kesiminden piyasaya sürdüğümüzde alelhusus alelhusus yüzdelik 30-35 üzere aynı indirim başlatınca benim vatandaşım ona de ne yapacak? Alışacak. Bu, piyasaların dengesini bozanları da hizaya getirecek.”

“Ekincilik Güven, 30-40 nev üründe da alelacele indirime gidecek”

Reisicumhur Erdoğan, özel sektördeki marketlerin yanı sıra Türkiye Tarım Emniyet Kooperatifleri bünyesinde 1300 marketin bulunduğuna bel etti.

Ekincilik Cesaret Kooperatifleri marketlerinde elden vücut ürünlerinde değil farklı ürünlerde da tenzilat yapılacağını rapor eden Erdoğan, “Tarım Emniyet, şeker, buğday, un, zeytinyağı, çiçek yağı gibi başka ürünlerinde, özellikle 30-40 asıl üründe de çabucacık indirime gidecek. Talimatımız şu, sen kar için çalışmayacaksın yalnız başa saksı noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın. Şimdi Tarım Itimat Kooperatifi bile bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak.” diyerek konuştu.

“Doğal gazı çıkardığımızda tam bölgede havanın pekâlâ değiştiğini da göreceksiniz”

Tekmil bu tablonun gerisinde 20 yılda asırlık iz ve hizmetleri gerçekleştirmiş olmanın getirdiği temiz güvenin bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, enerjide yapılan atılımlara dikkati çekerek, “Tabii gazı çıkardığımız andan itibaren eksiksiz bölgede havanın elbette değiştiğini birlikte göreceksiniz.” dedi.

Mersin’deki Taşucu Limanı’ndan Abdülhamid Konak Istikşaf Gemisi’ni önceki görev namına uğurladıklarını anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak Yunanistan haddinden fazla huzursuz ergin, ‘Erdoğan ne yapıyor.’ demiş. Erdoğan bire bir öz yapmıyor, görevini yapıyor. Bu sefine dünyada önceki, öyle tıpkısı taharri gemisi. Tığ senelerce paramızla muayene yaptıracak gemi kiralayamazdık ama demin 4 muayene gemimiz, iki sismik araştırı gemimiz var, deminden biz güçlüyüz.”

“Erkek Eksiksizlik kabil kıvrılmış küşat töreni yapmadık, tığ bu işleri yaptık”

Reisicumhur Erdoğan, salondaki gençlere, “Yalman duracağız ama dikleşmeyeceğiz. Şunu bile unutmayacağız, bize ara vermek yakışmaz.” tavsiyesinde bulundu.

Ankara’de Beştepe Kavim Kurultay ve Kültür Sarayı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), İstanbul’dahi ise Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul Kurultay Merkezi kabilinden alanları vatandaşların hizmetine sunduklarına dikkati calip Erdoğan, “Bunların hepsini Ankara’mıza, İstanbul’umuza tığ kazandırdık. Hani bunlar sanattan, kültürden yanaydı, münasebet yapmadılar?” diye konuştu.

Hizmete verilen salonlarda, konferans programlarından ayrımlı organizasyonlara kadar birçok etkinliğin gerçekleştirildiğine işaret fail Erdoğan, Türkiye’ye mazi resmi ziyarette kâin Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor’a da bu salonları gösterdiğini ve kendisinin birlikte bu alanlara hayran olduğunu dile getirdi.

5 milyon pusula kapasitesine cemaat Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin 24 saat hizmet verdiğine, kütüphanede öz-kıraathane kadar ikramların ücretsiz olduğuna dikkati çeken Erdoğan, kavim adına bu özel projeyle iftihar ettiğini, evcil ve ecnebi misafirlerin dahi gelip gördüğünde “Bu projeyi bize da verir misiniz?” dediğini anlattı.

Erdoğan, kültür-tekellüm alanındaki cemi bu hizmetlerin 20 yılda ülkeye kazandırılan altyapı-gerçek yatırımlarına arttırma eserlere olduğunu vurgulayarak, “Durmadık, taraf gelip yatmadık. Mösyö Kemal kabil burma açım töreni yapmadık, tığ bu işleri yaptık. Tıpkısı üstelik Kağıthane’dahi ‘temel atmama töreni’ yapıyorlar, hangi günlere kaldık.” ifadesini kullandı.

“Bu mevki amacıyla tuğla konusunda tuğla koyan herkesin başımızın üstünde yeri vardır”

Cumhur Reisi Erdoğan, devir ve rüzgar kabilinden yenilenebilir erke kaynaklarını mecmu imkanlarla teşvik edip, yaygınlaştırdıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Envestisman, istihdam, istihsal, ihracat ve cari fazlayla ülkemizi ilave stratejisine raci iktisat programımızın ne büyüklüğünde akıllıca olduğu, yaşanan her gelişmeyle tıpkısı kere henüz görülüyor. Bizim bildirme büyük gücümüz milletimizin beherglas ferdidir, emekçisinden girişimcisine aksiyon dünyamızdır. Bu ülke üzere bu millet üzere tuğla üstüne tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır.”

Erdoğan, 34 hidroelektrik santralin Türkiye’ye kılıklı olmasını dileyerek, yatırımlarıyla ülkeye ulama sağlayıcı girişimcileri tebrik kartı etti.

Törenden notlar

Yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin küşat töreninde, Celal Su İşleri Umumi Müdürlüğünün hizmetlerini anlatan videoteyp izletildi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın konuşmasının arkası sıra Muş Alparslan-2 Barajı ile Eskişehir Gürsöğüt Barajı’nın açılışı etken angajman ile gerçekleştirildi.

Muş Alparslan-2 Barajı’nın görüntülerini izleyen Erdoğan, “İşte bu ovalar kuruydu. Şimdi alelacayip oldu. Su hayattır, su medeniyettir. İşte burada bunu görüyoruz.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci ile Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ulvi Erbaş’ın yaptığı duanın peşi sıra kurdele keserek şişman açılışı gerçekleştirdi.

(Bitti)

Share: