Cumhurbaşkanı Erdoğan 34 hidroelektrik santralin açım töreninde konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Ekincilik Kredi Kooperatiflerinin kocabaş ette yüzde 30-35 indirimle satışa başlayacağını belirterek, “Bu, piyasaların dengesini bozanları birlikte hizaya getirecek.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Beştepe Ulus Kurultay ve Kültür Merkezi’nde planlı, Devlet Su İşleri eliyle yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin küşat törenine katıldı.

Dere ıslahat çalışmalarının sayısını 5 binden 10 bin 267 seviyesine çıkartarak hem yerleşme birimlerini hem arazileri koruduklarını tamlayan Erdoğan, “Sulamaya açılan yer büyüklüğümüzü 6,85 milyon hektara yükselttik. Ayırdığımız vahim miktardaki kaynaklarla ülkemizin genişlik iri kalkınma projesi, GAP’ı hızlandırdık.” diye konuştu.

GAP’ın genişlik balaban adımlarından biri olan 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Silvan Projesi’ni dahi müstacelen tamamlayacaklarını dile getiren Erdoğan, “Projenin ana yapısı olan ve ülkemizin Atatürk Barajı’ndan sonraki 2’nci şişman eseri olacak Silvan Barajı geçenlerde su tutmaya ve erke üretmeye başlıyor. Barajdaki suları şebekelere aktaracak, Babakaya Tüneli’nin geçmiş tüpünde, bu sene sonunda artık mum görülecek.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, proje kapsamındaki değişik barajları ve sulama tesislerini de alelacele düz yazı ederek 2 milyon 350 bin dekar araziyi sulayacak, 305 bin istihdam oluşturacak Silvan Projesi’ni ülkeye kazandırmakta azimli olduklarını söyledi.

Türkiye’nin sınırlı akarsu kaynaklarını bildirme mübarek şekilde kullanacak yatırımları hemencecik yaptıklarını ve yapmaya bitmeme ettiklerini anlatan Erdoğan, iklim değişikliği gibi global tehditlerin anbean bundan sonra konuşulmaya ve hassaten emarelerinin görülmeye başlandığı tıpkısı dönemde bu yatırımların değerinin henüz iyi anlaşılacağını belirtti.

“Demin ara 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte”

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin “Kamil odur ki koya dünyada tıpkısı kitap. Eseri olmayanın yerinde yeller eser.” sözünü hatırlatan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Peki tığ dünyaya sözümüzü, ülkemizi eserlerimizle ve hizmetlerimizle donatarak söyledik, söylüyoruz. Bu konuda bile iddialıyız. Ülkemizi 20 yılda yüzyıllık işaret ve hizmetlere kavuştururken aklımızda ve gönlümüzde bütün daha şişman hedefler vardır. Hamdolsun, eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye, enerjiden ulaştırmaya, her alanda kalkınmanın altyapısını cesim ölçüde tamamladık. Demincek kânunuevvel ana hedeflerimizde yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 yıl geçmiş milletimizle 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri kavşak bükmüş, istihza ile bize saldırmıştı.

Bugün üstelik biz 2053 vizyonu dedikçe bu vizyonun konkre hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça yeniden eş tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği rastgele kazanımı neymiş başına inmiş balyoz kabil değersizleştirmeye, kötülemeye çalışanları mahzunca izlem ediyorum. Dünyada zat ülkesinin ve milletinin felaketinden imdat umacak ayrıca bunu berrak dileyecek kadar erzel bire bir güruhun yaşadığı benzeri bambaşka saha var mıdır bilmiyorum.”

“Batıda hangi varsa, doğuda, güneydoğuda da o olacak”

18 Mart Çanakkale Köprüsü inşasına önceden kendileriyle dolma geçildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu evet mu? Elbette bunlara göre olamaz. Zira iki kulenin arasındaki açıklık mesafesi, dünyada eşi bire bir olmayan aynı 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nü yapıyorsunuz. Bunların aklı bunu almaz, havsalası bunları almaz. Biz oralarda yeri geldi günlerce bekledik. Ama demincek 6 dakikada karşıdan karşıya geçiyorsun. Bir şeyi Osmangazi’da yaptık. Tıpkı şeyi Çetin Şehriyâr Dosdoğru Köprüsü’nde yaptık. Bire Bir şeyi Şanlıurfa- Adıyaman Nissibi Köprüsü’nde yaptık. Bunlar kalkacak bile Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü’yle buluşturacak? Hakeza benzeri madde kabil mi? Gayrimümkün. Niçin? Çünkü bunlar, medeniyet denildiği ant hoppadak İstanbul, İzmir, Ankara’yı anlıyor. Ama biz hangi dedik yola çıktığımızda, dedik kim batıda hangi varsa, doğuda, güneydoğuda üstelik o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak.

Ülkenin 81 ilinin tamamında üniversite bulunduğunu dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Ne dediler? ‘Ya bu kadar üniversiteye ne lüzum var?’ 76 üniversiteden 208 üniversiteye çıktık, 81 vilayetin tamamında çıktık. Bizim derdimiz Hakkari’deki yavrumuzu İstanbul’a, Ankara’evet değil, bilcümle profesörlerimizi, doçentlerimizi oralara almak. Tatlıses, Şanlıurfa ile ilgili aynı dolaşma ‘Yani Oxford vardı da tığ gitmedik mi?’ dedi evet deminden biz bile hepsini Hakkari’ye, Şırnak’a kadar taşıdık. Hepsinde var. Üniversitemizin olmadığı Dert, Kars aklınıza ne gelirse, hepsinde üniversitemiz var mı? Var. Bilcümle hocalarımızla beraber buralarda var mıyız? Varız. Bu tıpkısı şeyi gösteriyor. Medeni kalkışmak budur, çağcıllaşma budur, çağı fark etmek budur, gündeş mücadele budur.”

“Tığ bahis değil aksiyon üretiriz”

Site hastaneleri kurduklarını hatırlatan Erdoğan, “Ankara’üstelik bilinen birinci kent hastanesini açtık. Hizmete bitmeme ediyor. Deminden ikincisini de 1-2 ay ortamında açıyoruz. ve bununla birlikte Ankara iki modül dev site hastanesine sahip oluyor. Arkadan Kocaeli, İzmir geliyor. Arka Arkaya bunları 2-3 ay içinde yapıyoruz. Tığ yaparız. Tığ laf değil iş üretiriz.” dedi.

Tarım Kredi Kooperatiflerine emir verildiğini vurgulayan Reisicumhur Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Marketlerde benim vatandaşımı abra sokanlar, Ekincilik Itimat Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan böyle koyun-kuzu etinde yüzdelik 25 indirim, bunu başlattık. ve bu sabahleyin Ekincilik Itimat Kooperatifi Başkanıyla dahi konuştum. Bakanım üstelik zaten gerekenleri konuştu. Büyükbaş hayvanlarda üstelik yüzde 30-35 kadar aynı indirimle onların birlikte satışına başlayacağız. Bittabi ülkemizin değme yerinde malum koyun, kuzu muteber değil. Mesela Karadeniz’dahi çıktı kocabaş makbuldür. Deminden oralarda büyükbaşın kesiminden piyasaya sürdüğümüzde özellikle hele yüzde 30-35 kadar bir iskonto başlatınca benim vatandaşım ona de ne yapacak? Alışacak. Bu, piyasaların dengesini bozanları da hizaya getirecek.”

“Tarım Emniyet, 30-40 tür üründe de müstacelen indirime gidecek”

Reisicumhur Erdoğan, özel sektördeki marketlerin birlikte Türkiye Ekincilik Güven Kooperatifleri bünyesinde 1300 marketin bulunduğuna meni etti.

Ekincilik Yüreklilik Kooperatifleri marketlerinde yemeden içmeden cilt ürünlerinde değil farklı ürünlerde da iskonto yapılacağını tabir fail Erdoğan, “Tarım Itimat, şeker, buğday, un, zeytinyağı, ayçiçeği yağı kadar başka ürünlerinde, alelhusus 30-40 zümre üründe birlikte hemencecik indirime gidecek. Talimatımız şu, sen kar amacıyla çalışmayacaksın hoppadak başa kelle noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın. Deminden Tarım Cesaret Kooperatifi dahi bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak.” diyerek konuştu.

“Tabii gazı çıkardığımızda tam bölgede havanın bittabi değiştiğini dahi göreceksiniz”

Kamu bu tablonun gerisinde 20 yılda asırlık ürün ve hizmetleri gerçekleştirmiş olmanın getirdiği salt güvenin bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, enerjide yapılan atılımlara dikkati çekerek, “Tabii gazı çıkardığımız andan itibaren kül bölgede havanın lacerem değiştiğini bile göreceksiniz.” dedi.

Mersin’deki Taşucu Limanı’ndan Abdülhamid Konak Etüt Gemisi’ni geçmiş görev adına uğurladıklarını anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak Yunanistan haddinden fazla erinçsiz olmuş, ‘Erdoğan ne yapıyor.’ demiş. Erdoğan aynı öz yapmıyor, görevini yapıyor. Bu sefine dünyada evvel, anca bir istikşaf gemisi. Biz senelerce paramızla sondaj yaptıracak gemi kiralayamazdık amma demin 4 tetkik gemimiz, iki sismik araştırma gemimiz var, demin tığ güçlüyüz.”

“Erkek Eksiksizlik kadar burulmuş açım töreni yapmadık, tığ bu işleri yaptık”

Reisicumhur Erdoğan, salondaki gençlere, “Dik duracağız ama dikleşmeyeceğiz. Şurası birlikte unutmayacağız, bize durmak yakışmaz.” tavsiyesinde bulundu.

Ankara’üstelik Beştepe Ulus Kongre ve Kültür Merkezi, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), İstanbul’dahi ise Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul Kongre Merkezi üzere alanları vatandaşların hizmetine sunduklarına dikkati çeken Erdoğan, “Bunların hepsini Ankara’mıza, İstanbul’umuza tığ kazandırdık. Hani bunlar sanattan, kültürden yanaydı, sebep yapmadılar?” diyerek konuştu.

Hizmete verilen salonlarda, nutuk programlarından ayrımlı organizasyonlara büyüklüğünde birçok etkinliğin gerçekleştirildiğine meni eden Erdoğan, Türkiye’ye güzeşte resmi ziyarette bulunan Slovenya Cumhur Reisi Borut Pahor’a dahi bu salonları gösterdiğini ve kendisinin üstelik bu alanlara hayran olduğunu dile getirdi.

5 milyon mektup kapasitesine erbap Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin 24 saat bakım verdiğine, kütüphanede öz-kahvehane kabilinden ikramların ücretsiz olduğuna dikkati çeken Erdoğan, kavim yerine bu hususi projeyle iftihar ettiğini, domestik ve ecnebi misafirlerin de gelip gördüğünde “Bu projeyi bize de verir misiniz?” dediğini anlattı.

Erdoğan, kültür-konferans alanındaki umum bu hizmetlerin 20 yılda ülkeye kazandırılan enfrastrüktür-gerçeklik yatırımlarına arttırma eserlere olduğunu vurgulayarak, “Durmadık, taraf gelip yatmadık. Bay Eksiksizlik üzere sarığıburma küşat töreni yapmadık, tığ bu işleri yaptık. Aynı üstelik Kağıthane’da ‘temel atmama töreni’ yapıyorlar, hangi günlere kaldık.” ifadesini kullandı.

“Bu büyüklük için tuğla üstüne tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zaman ve rüzgar kabilinden yenilenebilir enerji kaynaklarını cümle imkanlarla teşvik edip, yaygınlaştırdıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve akan fazlayla ülkemizi ilave stratejisine müstenit tutum programımızın ne büyüklüğünde akilane olduğu, yaşanan gelişigüzel gelişmeyle tıpkısı sefer daha görülüyor. Bizim sunu iri gücümüz milletimizin beher ferdidir, emekçisinden girişimcisine hisse senedi dünyamızdır. Bu talih üzere bu millet amacıyla tuğla üstüne tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır.”

Erdoğan, 34 hidroelektrik santralin Türkiye’ye uz olmasını dileyerek, yatırımlarıyla ülkeye yardım sağlayan girişimcileri tebrik etti.

Törenden notlar

Yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin küşat töreninde, Oran Su İşleri Umumi Müdürlüğünün hizmetlerini anlatan video izletildi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın konuşmasının peşi sıra Muş Alparslan-2 Barajı ile Eskişehir Gürsöğüt Barajı’nın açılışı enerjik angajman ile gerçekleştirildi.

Muş Alparslan-2 Barajı’nın görüntülerini izleyen Erdoğan, “İşte bu ovalar kuruydu. Şimdi alelacayip oldu. Akarsu hayattır, akarsu medeniyettir. İşte burada bunu görüyoruz.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile Kült İşleri Başkanı Prof. Dr. Yüksek Erbaş’ın yaptığı duanın peşi sıra kurdele keserek toplu açılışı gerçekleştirdi.

(Bitti)

Share: