Cumhur Reisi Erdoğan, Cemevleri Anne Atma ve Şişman Açılış Töreni’nde konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Alevi Bektaşi vatandaşların ve onların etrafında tıpkı araya geldiği mekanların tekmil meselelerinin mehabet nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal bir yapı kuracaklarını belirterek, “Ekin ve Turizm Bakanlığımız kendi bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Firez ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara bağlı cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir.” dedi.

Erdoğan, Şahkulu Şehriyâr Dergahı’nda planlı Cemevleri Ana Atma ve Küşat Töreni’nde yaptığı konuşmada, Malazgirt Zaferi’nden beri bin yıldır ebedi dar olarak seçtikleri Anadolu’yu düşünerek ve fiziken berkitmek, türe kâmilen ayrımsız nizama kavuşturmak üzere uğraş verdiklerini anlattı.

Haçlılardan Moğollara kadar vatanı tahribe müteveccih seçme saldırıyı akide ve kararlılıkla kaldırılmış ederken özlük medeniyetlerinin inşasını üstelik benzeri şekilde sürdürdüklerini kaydeden Erdoğan, ebedi vatanlarının seçme köşesini medreselerle köprülerle çarşılarla dokunmak din dokuduklarını dile getirdi.

Selçuklu’dan Osmanlı’ya, oradan Cumhuriyet’e gelen bire bir süreklilik zarfında istiklali koruduklarını, istikballerine ehil çıktıklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu atılımın gerisinde ülkemize geçtiğimiz 20 yılda kazandırdığımız, asırlık eksiklerimizi giderdiğimiz, sorunlarımızı çözdüğümüz ürün ve hizmetlerimiz vardır. El Erki ve kalkınma hamlemizin özünde, milletimizin hayallerini hayata geçirirken bütün alanlardaki sorunları üstelik çözme iradesi yatmaktadır. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma kazandırdığımız beherglas yatırımla ülkemizi adım adım 2023 Türkiye’sine hazırladık. Zaman üstelik Cumhuriyet’imizin ikinci asrını Türkiye yüzyılı haline getirecek eskimemiş tıpkı atılımın hazırlığı içindeyiz. Ülkemizi Türkiye yüzyılına hazırlarken milletimizin kül kesimleriyle birliğini, beraberliğini, kardeşliğini güçlendirecek adımlara hususi önem veriyoruz.”

Salgın ve savaşın tetiklediği küresel krizlerin mevki üzerindeki olumsuz etkilerini göğüslerken, soylu erki sıkıntıların kere açtığı kayıpları de aceleten telafi ettiklerine bel fail Erdoğan, takkadak bunlarla kalmadıklarını, bugüne büyüklüğünde çözümünü ikbal ettikleri seviyede sağlayamadıkları seçkin meselenin birlikte çözümü amacıyla kilolu himmet gösterdiklerini vurguladı.

“1585 cemevi müzakere edilerek muhataplar biricik biricik dinlendi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çerçevede ülkedeki Alevi Bektaşi toplumunun beklentilerini tespite ve çözüm yolları bulmaya yönelik kapsamlı tıpkısı tedbir yaptıklarını belirterek “Hars ve İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda yürütülen milli ilişki ve muadele çalışması kapsamında 1585 cemevi ülfet edilerek muhataplar yegâne tek dinlendi. Valiliklerimiz yoluyla çözülebilecek çatı, değişiklikler, sıtma gibi mesail üzere çabucacık sıcağı sıcağına talimatlar verildi, adımlar atıldı.” dedi.

Ayrıca, daha doğru çözümler için mufassal çalışmalar yürütüldüğünü, bunların müjdesini katılmak istediğini tabir eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın ve onların etrafında tıpkısı araya geldiği mekanların kül meselelerinin devlet nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal benzeri bina kuruyoruz. Hars ve Turizm Bakanlığımız özlük bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Firez ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara merbut cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir. Cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine büyüklüğünde umum çalışmalar, bu kurumsal bina altında amme güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecektir. Böylelikle cemevlerinin tenvir, içmece ve istimal suyu, imal, onarım, bakım giderlerinin karşılanması ve imar planlarındaki yeriyle ilişik cemi mesail çözülmüş olacaktır. Bir şekilde cemevlerinde erkan hizmetlerini yürütmekten sorumlu Alevi Bektaşi inanç önderlerinden irade edenlere de bu kurumsal bina bünyesinde kol verilebilecektir. Ülkemizin demokratikleşme reformlarının bildirme önemlilerinden biri olduğuna inandığım bu adımların ülkemize, milletimize, Alevi Bektaşi kardeşlerimize yalabık olmasını diliyorum.

Türkiye’deki 85 milyon insanının beher ferdinin devletin birinci sınıf vatandaşı olduğunun altını çizen Erdoğan, “Her Bir insanımızın akide ve ibadetten yetişek ve çalışma hakkına kadar kül esas adalet ve özgürlüklerden yararlanabileceği aynı Türkiye yapmak için mütemadi çalıştık, çalışıyoruz. Sonuç dönemde baştan gündeme mevrut birtakım tartışmaları bile asıl adalet ve özgürlüklerle ilgilendiren reformlarımızı henüz ileriye götürmenin vesilesi olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi Erdoğan, paylaşılan müjdeler ile açılışını yaptıklarını ve temelini attıkları cemevlerinin Alevi Bektaşi vatandaşlara hoş olmasını diledi.

4 cemevi açıldı, 7 cemevinin temeli atıldı

Cumhur Reisi Erdoğan, konuşmasının peşi sıra cemevi açılışı amacıyla Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan ile anne atma töreni üzere Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Aydın ve Kırklareli’hangi faal angajman gerçekleştirdi.

İlk kendisine, Erzurum-Erenler Alevi Bektaşi Kültür ve El Birliği Derneği’ne deli dolu bağlantıyla seslenen Erdoğan, eserin videosunu izledikten bilahare Erzurum Valisi Okay Memiş’e açılışın yapılması talimatını verdi. Memiş’in “Zatıdevletlerinizin talimatları ve İçişleri Bakanlığımızın katkılarıyla ilimizde yaklaşık 27 skor köydeki cemevlerimizin birlikte buyurduğunuz gibi bir lahzada hızla bilcümle eksiklerini tamamladık.” demesi üstüne, Erdoğan körpe olmasını temenni etti. Elan bilahare kurdele kesilerek cemevinin açılışı yapıldı.

Erdoğan, daha sonradan, Erzincan Alevi Firez Dernekleri Kemah Şubesi’hangi bağlandı. Yapılan cemevinin videosunu izlerken, mekân ve peyzaj düzenlemelerinin sakat olduğunu, bunların giderilmesi gerektiğini tamlayan Erdoğan, “Devam edecek değil mi? Yeşillerin olması elan bambaşka olur.” dedi.

Erzincan Valisi Mehmet Makas’ın “İl merkezimizde ve 8 ilçemizde tespit edilen eksiksiz nekais giderilmiştir, inşa ve ihyası yapılmıştır. Canlarımız hesabına şükranlarımızı bildirme ediyoruz Sayın Cumhurbaşkanım.” ifadesi üstüne Erdoğan “Salim olun.” dedi. Cemevi, kurdele kesilerek açıldı.

Ardından, Ankara Altındağ Aydıncık Köyü Firez ve El Birliği Derneğine deli dolu bağlanarak, eserin videosunu izleyen Erdoğan, “Elbette bu etrafın düzenlenmesine bile şu anda tıpkı kurgu dokuma edecek.” diye konuştu.

Kurdele, Erdoğan’ın “Dobra olsun.” ifadesinin arkası sıra kesildi.

Elazığ’daki Karakoçan Alevi, Ekin ve Tesanüt Derneği’ne faal bağlantıyla seslenen Erdoğan, buradaki eserin videosunu bile izledikten sonraları kurdele kesildi. Erdoğan, Elazığ Valisi Ömer Toraman’a “Ömer Satış bekâr dediğim kabil burada da kasaba düzenlemesini, peyzajını filan bile anında halledelim. Dobra olsun.” dedi.

Erdoğan, elan sonra Bilecik Bozüyük Hacı Bektaş-ı Iye Firez ve Toplumsal El Birliği Derneği, Burdur Çavdır İmam Hüseyin Cemevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Kütahya Hacı Bektaş-ı Veli Ekin ve Sosyal Teavün Derneği, Kırklareli Çokluk Vakfı, Denizli Ardıçlı Ağababa Cemevi Tahtacı Türkmenleri, Ziyalı Koçarlı Atatürk Mahallesi Tahtacı Türkmenleri Derneği, Kayseri Eskiyassıpınar Cemevi’nde merasim üzere muntazır yetkililere seslendi.

Bu eserlerin dolgun halde temelinin atılacağını tamlayan Erdoğan, “Zer arkadaşlar asıl atmaya amade mısınız? Biz şu anda İstanbul’dan kurdeleyi keseceğiz. Sizler de bütün bütün atacaksınız.” dedi.

Bu esnada cemevlerinin yapımının hangi büyüklüğünde sürede biteceğini soran Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 5 ay içerisinde sona ereceğini söylemesi üzerine, “Hepsi 5 ay diyor. Benzeri kamer da biz artı koyalım. 6 ay zarfında bitecek inşallah.” diyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temeller atılırken “Ya Cenabıhak Bismillah” diyerek, beraberindekilerle alay malay kurdele kesimini gerçekleştirdi.

Notlar ?

Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, DÜRÜST Fırka Genel Başkanvekili Numan Vareste, AK Parti Genel Başbuğ Yardımcısı ve Tümen Sözcüsü Ömer Polat, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Güçlük, İstanbul Valisi Büyük Yerlikaya, DOĞRU Tümen İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve çokça sayıda Alevi dedesi dahi katıldı.

Törende, Şahkulu Padişah Dergahı Dedesi Ulvi Doğan vasıtasıyla “Gülbang Duası” edildi.

Tasavvuf, İrfan ve Vadi Meşkleri Topluluğu sanatçıları marifetiyle “Canım Kurban Olsun”, “Vardım Kırklar Kapısına”, “Lan Erenler Karın Fikir Eylesin” deyişleri okundu.

İçişleri Bakanlığı ile Ekin ve Turizm Bakanlığının desteğiyle hazırlanan 13 adımlık videoteyp izletildi.

Reisicumhur Erdoğan ve beraberindekiler merasim sonrasında Şahkulu Şehriyâr Dergahı ve Cemevi’ni gezdi.

(Bitti)

Share: