Çorum’un yerel lezzeti İskilip turşusu kooperatif marketlerde satılacak

Çorum’un yerel lezzeti İskilip turşusu kooperatif marketlerde satılacak

İskilip Belediye Reisi Mualla Sülük: “Amacımız, dernekevi ürünlerimizi ekonomiye kazandırmak”

ÇORUM Çorum’un coğrafi işaretli ürünleri ortada meydan alan ve lezzetiyle damakları tatlandıran İskilip turşusunun Ekincilik Güven Kooperatifleri marketlerinde satılması üzere hesaplı çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı.

Çorum’un lokal ürünlerinden İskilip turşusunun Ekincilik Kredi Kooperatifleri marketlerinde satışa sunulması üzere başlatılan çalışmalar devam ediyor. Bu çerçevede İskilip Belediyesi Başkanı Büyük Asma Bıyığı’ün girişimleri ile kurulan İskilip Yerel Ürünler Kooperatifine ilgili bitkin fabrikasında sığa artışına gidilecek. Köylerde üretiminin yapılması hedeflenen turşuluk ürünler, ilçe ekonomisi ve istihdama katkı sağlayacak. Çalışmalarla ilgilendiren bilgi veren İskilip Belediye Reisi Mualla Asma Bıyığı, tadıyla estetik aynı yapıt olduğunu söyledi.

“Geçtiğimiz aylarda haşat fabrikasının açılışını yaptık”

İlçe Ekincilik Müdürü olduğu dönemde bile İskilip turşusunun üretimi ve pazarlanmasına müteveccih çalışmalar yaptığını, kurslar düzenleyerek ilçedeki kadınlara eğitimler verdiklerini tamlayan Başkan Ulvi Sülük, “Göreve geldikten bilahare da Yöresel Ürünler Çarşısı ve Avrat Kooperatifi’ni kurduk. Pandemi döneminde özellikle karı hanımları özlük ürettikleri turşular ve sair ürünlerle alile bütçelerine oldukça şişman katkılar sağladılar. İnternetten eş noktasında nazik adım kaydettiler. Bu alanda Karı Kooperatifimizle yaptığımız ve Çorum Valiliği’nin katkılarıyla hazırlanan bire bir projemiz onaylandı. Geçtiğimiz aylarda dermansız fabrikasının açılışını yaptık” dedi.

“Ürünümüz satılacağı için aynı kere alışveriş sorunu olamaz”

Tarım Güven Kooperatifi marketlerinin İskilip turşusu için yeni bir veriş doğduğunu anlatan Başbuğ Asma Bıyığı, “Ekincilik Itimat Kooperatifi marketleriyle yaptığımız görüşmeler böylece İskilip turşusunun ticari benzeri yapıt olarak değerlendirilebilecek bir yayın olduğu kanaatine vardık. Bu çerçevede İkilip Kaymakamlığı, Ekincilik Müdürlüğü, Kadın Kooperatifimizle toplantı yaptık. Balaban tıpkı aygın baygın fabrikasının evvel adımını atmış olduk. Ekincilik Emniyet Kooperatifi marketlerinde ürünümüz satılacağı üzere iş sorunu kaçınan. Burada kullanılacak ham maddenin hepsi ilçe merkezi ve köylerle alay malay belde ilçelerde üreticiler. Asıl ilişik ayar buradan gelecek. Çilek üretiminde olduğu kabilinden turşuluk ürünlerin üretimi bile köylerimize büyük kazançlar sağlayacak” diye konuştu.

“Yöresel ürünlerin Türkiye çapında tanıtılmasını sağlamayı amaçlıyoruz”

İskilip’te eke dernekevi ürünlerin bulunduğuna özen çekici Asma Bıyığı, “İskilip Belediyesi adına ara sıra ürünlerin üretimini gerçekleştirdik. İskilip çileğinden kolonya üretimi yaptık. Fuarlarda tanıtımı yaptık büyük tabiat gördü. Ayrıca İskilip çileği lokumu ürettik. Bunların yan ürünlerini üretmeye devam edeceğiz. Belediye kendisine bu ürünlerin pazarlaması ile ait çalışmalar yaptık. Şuanda İskilip Belediyesi’nin üretimini gerçekleştirdiği kül mahsulat, İskilip’te üretilen argın, kuşburnu, reçel, erişte, tokmaklı kağnı üzere yekpare lokal ürünler her Belediyemize ilgili aksata sitelerinde satışa huruç durumda. Burada iki amacımız var. Hem belediyeye şirketine dirimlik eksiltmek hem üstelik lokal ürünlerin Türkiye çapında tanıtılmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Kolonya ve lokumda olduğu üzere beş altı ürünümüzü ilerleyen aşamalarda İskilip ekonomisine kazandırabilirsek hangi mutlu bize” şeklinde konuştu.

“Amacımız, lokal ürünlerimizi ekonomiye vermek”

Coğrafi belen çalışmalarına cevvaliyet verdiklerini kaydeden Komutan Sülük, “İskilip turşumuz coğrafi işaretliydi. Bunun yanında İskilip keşkeği ve çileğine bile coğrafi bel aldık. Bunun yanında tokmaklı kağnı, yırtma aşılama, İskilip un helvası, sirke salatası kabil hemen İskilip’te bulunan ürünlere dahi coğrafi meni alma girişiminde bulunduk. Bu sayıyı artırmayı hedefliyoruz. Çorum’dahi sunma çok coğrafi işaretli ürünü kâin ve coğrafi belen başvurusu olan vadi İskilip. Dernekevi ürünlerimize coğrafi meni almamızdaki uğur bunları ekonomiye vermek. Kaymakamlığımız ve paydaş kuruluşlarımızla çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: