Çorum’un İskilip Belediyesi 19 depremzedeye aguş açtı

Çorum’un İskilip Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli depremlerde evleri yıkılan 5 aileden 19 kişiyi ilçedeki içtimai tesiste misafir ediyor.

“Asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra Malatya’nın Doğanşehir ilçesindeki evleri yıkılan 5 karı, AFAD’ın koordinasyonunda Çorum’un İskilip ilçesine getirildi.

İskilip Belediyesi, depremzedeler amacıyla ilçedeki Yazmalı Eğlek butik oteli tahsis etti.

Burada konaklayan depremzedelere İskilip Belediyesine mecbur aşevinden günlük sıcak aşındırmak veriliyor.

İskilip Belediye Başkanı Yüksek Asma Bıyığı, depremzedelerle alay malay aşındırmak yedi.

Sülük’ün ayrıca tıpkı maaşını depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla aşevine bağışladığı bildirildi.

Depremzedelerden Yakup Bozkurtoğlu, AA muhabirine, deprem haset sarsıntıyla uyandığını ve ailesini dışarı çıkardığını söyledi.

Evin çevresinde kestirmece bire bir metre yüksekliğinde kar olduğunu belirten Bozkurtoğlu, “Yalınlık ayaklarla tıpkı metrelik kişmiri girdik. Biberli yaktık amma ısınamayınca eve girip, pabuç ve kıyafetler aldık. İkinci depremden sonradan eve on paralık giremedik. Çünkü binalarımız gerileme haline geldi.” dedi.

Kendi imkanlarıyla evin önüne otağ kurduklarını ve bir müddet bu şekilde hayatta kalmaya çalıştıklarını dile getiren Bozkurtoğlu, “Daha bilahare çadırlar gelmeye başladı. Bu tam çocuklar da hastalanmaya başladı. Ilçebay bizi İskilip’e aldırdı.” diyerek konuştu.

Bozkurtoğlu, İskilip’te haddinden fazla güzelce ağırlandıklarını kaydetti.

Muhammed Ulu Bozkurtoğlu (13) ise depremin arkası sıra babasının kendisini ve kardeşlerini evden çıkardığını, öz imkanlarıyla kurdukları çadırda yaşadıktan sonradan İskilip’e geldiklerini anlattı.

Share: