Çocuğun sulama kanalında ölümüyle ilişkin yargılanan sanığın “düşünce oyunu” çürütüldü

Adana’birlikte 9 yaşındaki çocuğun sulama kanalında boğulmasıyla ilgilendiren “kasten kanlı” suçundan ağırlaştırılmış müebbet mahpushane cezası istemiyle vakfedilmiş yargılanan sanığın, “Hatır sağlığım yerinde değil” yönündeki savunması konusunda iki hastaneden alınan raporlarda “hatır sağlığının yerinde ve cezai ehliyetinin tamlık olduğu” belirtildi.

Patent Coşan Göl’ün (9), minval Yüreğir ilçesi Yenidoğan Mahallesi’ndeki sulama kanalında 22 Haziran 2021’birlikte boğulmasına ilgili tutuklanan A.S’nin (20), evvel ifadesinde ve Adana 8. Vahim Ukubet Mahkemesinde görülen evvel duruşmada çocuğun “ellerini tutunduğu yerden ayırdığını” itirafının arkası sıra ifadesini değiştirmesi, “Us sağlığım yerinde değil” savunması yapması konusunda sanık Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne atıf edildi.

Mahkeme heyeti, hastaneden sanığın bellek sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesi için rapor istek etti.

Hastanenin güzeşte yıl 12 Ağustos’ta, “Sanığın suç tarihinde ve halen davranışlarını manipülasyon yeteneğini kısmen veya encam derecede etkileyecek psikopati yoktur. Cezai ehliyeti tamdır.” yönünde düşünce birliğiyle düzenlediği anlatım, sav dosyasına eklendi.

Sanık ve avukatının rapora itirazı ve yeniden anlatım alınması yönündeki talebi üzerine mahkeme, 15 Nisan’birlikte sanığı bulunduğu cezaevinden İstanbul’daki Adli Tababet Kurumu Adli Tıp 4. İhtisas Kuruluna gönderdi.

Adli Tıp 4. İhtisas Kurulunca hazırlanan 23 Temmuz 2022 günlü raporda de şu ifadelere ver verildi:

“A.S’nin kurumumuzca yapılan muayenesi sonucunda elde edilen bilgi ve bulguların yorumlanmasından cezai sorumluluğunu iğneli ve kişide dimağ ve hareket serbestisini ortadan kaldıracak veya azaltacak esas ve derecede seçkin psikopati ve zeka geriliği saptanmadığı, adli dosya tetkikinde sanığın mezkur suçu işlediği sırada fiilin türel deme ve sonuçlarını kazanç etme ve bu fiille ilişkin olarak davranışlarını manipülasyon yeteneğini ortadan kaldıracak yahut azaltacak boyutta akılsal arızanın içre olduğuna delalet edecek herhangi bir tıbbi belirgi ve belgeye birlikte rastlanmadığı, bu duruma bakarak A.S’nin bulunduğu suça cebin cezai sorumluluğunun tüm olduğu saptanmıştır.”

Ülkü dosyasına eklenen raporda, sanığın cezai ehliyetinin tamam olduğuna yönelik kararın “oy birliği” ile alındığı bilgisine dahi ver verildi.

“Hukuk mücadelem sonuna kadar bitmeme edecek”

Patent Coşan Göl’ün annesi Songül Tığ, AA muhabirine, davanın birlik duruşmalarını dikkatle izlem ettiğini söyledi.

Sanık A.S’den şikayetçi olduğunu tamlayan temel Kılıç, şöyle konuştu:

“Oğlum Patent Coşan Göl’ün davası halen bitmeme ediyor. Sanığın us sağlığının durumunda olduğuna dayalı iki anlatım mahkemeye ulaştı. Filhakika sanığın us sağlığının yerinde olduğunu ve bunu düşünülerek yaptığını biliyordum. Benim hukuk mücadelem sonuna kadar devam edecek. Ben onun yeryüzü ağırbaşlı şekilde cezalandırılmasını istiyorum.”

Tutuklu sanık A.S’nin ağırlaştırılmış müebbet kodes cezası istemiyle Adana 8. Ağır Ukubet Mahkemesindeki yargılaması sürüyor.

Suçunu itiraf etmişti

Merkez Yüreğir ilçesinde 22 Haziran’de ailesinin kaybolduğunu bildirdiği 9 yaşındaki Berat Coşan Göl amacıyla polis güçleri ekiplerince sulama kanalında taharri çalışması başlatılmıştı. İl Emniyet Müdürlüğü Sualtı Takım Amirliği ekipleri, kaybolan Patent Coşan Göl’ün cesedini Yenidoğan Mahallesi’ndeki sulama kanalında bulmuştu.

Çocuğun ölümüyle ait, Patent Coşan Göl’ün “ellerini tutunduğu yerden ayırdığını” itiraf fail vakfedilmiş komşusu A.S. için “kasten katil” suçundan ağırlaştırılmış müebbet mahpushane cezası istemiyle ülkü açılmıştı.

A.S, iddianamede düz düz ifadesinde, “Berat Coşan Göl ile olay günü çizgi kenarına gittik. Nişancı kıpırdamak amacıyla suya girdi, ego girmedim. Berat kanala girdikten sonraları elleriyle betona tutunuyordu. Sonrasında bana küfrederek suya bozukluk girmediğimi sordu. Ben birlikte Berat’ın yanına yaklaşarak ellerini tutunmuş olduğu betondan ayırdım. Bunun üzerine suya düştü. ‘Beni kurtarın’ diye niteleyerek bağırıp çırpınmaya başladıktan bire bir müddet sonraları suya battı.” ifadelerini kullanmıştı.

Share: