Çırılçıplak tıpkısı bacağı gelişmemiş olan Kübra bundan sonra tıkır tıkır yürüyebilecek

Erzurum’da çırılçıplak esen bacağı gelişmemiş olduğu amacıyla topallayarak revan Kübra Köçer’in, çivi üzerinden uzatma yöntemiyle yapılan ameliyatla iki ayağı kıymet seviyeye getirildi.

Yaşı ilerledikçe bire bir bacağındaki kısalık zımnında yürümekte ağırlık calip 21 yaşındaki Köçer, tedavi amacıyla daha ilk birçok merkeze başvurdu.

Tedavilerden müspet son alamayan Köçer, tıpkısı süre evvel Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Asıl Bilgi Dalından Dr. Akademisyen Çağatay Açık Deniz’e müracaat etti.

Tetkiklerde, sağlıklı bacağında özge bacağa bakarak kısaca 4 santim kısalık tespit edilen Köçer, Açık Deniz ve ekibince ameliyata alındı.

Operasyonla Köçer’in gücük bacağı, kemiğin içine çivi yerleştirildikten bilahare kemik uzatma yöntemiyle başka ayağıyla ayrımsız seviyeye getirildi.

Ameliyatın arkası sıra Köçer, tahminî 1 ay içinde aksamadan yürüyebilecek.

“2 santim beden kısalıklar, omurgada eğriliklere bile amil oluyor”

Dr. Akademisyen Çağatay Açık Deniz, AA muhabirine, kıç kısalığında kişilerin aksayarak yürüdüğünü ve bu kısalıkların ana sağlığını damarı bozuk etkilediğini söyledi.

2 santimetre üzerindeki kısalıkların omurgada eğriliklere birlikte amil olduğunu dile getiren Açık Deniz, “Kübra bu çor amacıyla dokuz canlı haddinden fazla yere gitmiş amma çözüm bulamadığı için bize gelmişti. Planlamasını yaptık, başlı üzerinden uzatma yöntemiyle kestirmece 4 santimetre bacağı uzattık.” dedi.

Engin, operasyonun liyakatli geçtiğini ve hastanın bacağındaki aparatları gelişmemiş sürede çıkarmayı planladıklarını belirtti.

Sakatlık zımnında hastanın omurgasında eğriliklerin oluşmaya başladığına bel eden Açık Deniz, şöyle konuştu:

“Müdahale etmeseydik bu bacaktaki kısalık tamam vücudu ve kas iskelet sistemini dahi damarlı etkileyecekti. Ameliyatla bu sorunları ortadan kaldırdık. Bacaktaki kısalık kaval kemiğinden kaynaklanıyordu, kemiğin içerisine başlı yerleştirip dışarıdan lrs fiksatör (sürdürme cihazı) uygulayarak kemiği uzattık. Kozmetik adına haddinden fazla çok kesi olmadı ve hastada tasalı edici keder izi bırakılmadı. Kübra’nın bukanak boyutları artık eşit ve tıkır tıkır yürüyecek.”

“Çevremdekilerin yürüdüğümde bana bakışları moralimi bozuyordu”

Bacağı uzatılan Kübra Köçer ise prematüre ve sıhhatli bacağında kısalıkla dünyaya geldiğini, geçmiş ameliyatını 5 yaşında olduğunu anlattı.

Köçer, “Ayrımlı hastanelere gittim amma bacağım düzelmedi. Bu format hayatımı inatçı yönde etkiledi. Arkadaşlarımın ve çevremdekilerin yürüdüğümde bana bakışları moralimi bozuyordu amma Çağatay hocam faaliyetler edince bacağım normale döndü. Demin çok mutluyum, doktoruma çokça teşekkürname ederim.” diye niteleyerek konuştu.

Anne Rahime Köçer birlikte kızının bu sorun zımnında haddinden fazla üzüldüğünü rapor ederek, Dr. Engin’e gönül borçlusu olduklarını belirtti.

Share: