Çırak yerine başladı şimdi 150 kişiye istihdam sağlıyor

Adana’bile 27 yıl önce akrabasının iş yerinde şakirt adına kebapçılığa başlayan Cihangir Korkmaz, şimdi işlettiği üç hareket durumunda 150 kişiye istihdam sağlayarak hem kazanıyor, hem birlikte kazandırıyor hemde talih ekonomisine bindi oluyor. Başarısını anlatan Kebapçı Korkmaz, “Bütün fon ederim ve akdetmek zarfında umum çabamla çalışırım. Hayallerim, hedeflerim bibi var. Bu işin temeli haddinden fazla gitmek ve sadık hizmet etmek” dedi.

Adana’bile kebapçılık fail Cihangir Korkmaz, 27 yıl önce bala yaşta eniştesinin kebapçı dükkanında şakirt kendisine çalışmaya başladı. Korkmaz, yamaklık ile başladığı kebapçılık sektörüne girerek hayali olan kebapçı dükkanlarını açtı. Adana’bile şuan 3 aşevi işleten, farklı illere franchising vererek büyüyen Korkmaz, 150 kişiye bile istihdam sağladı.

“Büyümeyi hedefliyoruz”

1995 yılında eniştesinin yanında kebapçılık sektörüne girerek mesleğe başladığını belirten Cihangir Korkmaz, “Öncelikle hafta sonları sonrasında 15 tatillerde ve yaz aylarında kebapçıda çalışmaya başladım. Ant geçtikçe iş potansiyeli artınca hafta arası ve hususi günlerde de çalışmaya devam ettim. Şuan tıpkı zamanda üniversite okuyorum. 27 senedir çıraklık, kalfalık, şeflik, direktörlük derken son 10 yıldır birlikte öz işletmemi çalıştırıyorum. Şuan Adana’birlikte 3 restoranım var. Bununla beraber büyümeye karar verdik. Bayilik sistemi adına önceki adımımızı Ordu’de attık. Akabinde İskenderun’la bitmeme ettik. amma velakin diğer şehirlerde tam gelecek. Hedefimiz 2023 yılı sonuna büyüklüğünde 10 pare franchising vererek ondan sonraki süreçte de büyümeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

“Hayallerim, hedeflerim hala var, işin temeli çok çalışmak”

Küçüklükten gelen hayalini gerçekleştirdiğini tabir eden Korkmaz, “Mükemmeliyetçi ruhum var. Tuttuğumu kopartan biriyim. Bilcümle hayal ederim ve hayallerimi gerçekleştirmek ortamında mecmu çabamla çalışırım. Büyümek istiyorum. Hayallerim, hedeflerim hala var. Bu işin temeli çok çalışmak, harbi hizmet etmek, işini hamurlaşmak ve enerjiyle çalışmaktır” ifadelerini kullandı. – ADANA

Share: