Çin’den Tayvan’ı mülakat eden Litvanyalı bakana yaptırım

Çin dışişleri bakanlığı, Litvanya Iblağ ve Tanıtma Icra Vekili Yardımcısı Agne Vaiciukeviciute’ye Tayvan’ı görüşme etmesi dolayısıyla müeyyide uyguladığını duyurdu.

Çin- Tayvan arasında süren askeri gerginliğin ardından Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yıpranmamış tıpkı açıklama geldi. Nezaret vasıtasıyla yapılan açıklamada, Litvanya Iblağ ve İletişim Nazır Yardımcısı Agne Vaiciukeviciute’ye Tayvan’ı konuşma etmesi dolayısıyla müeyyide uygulandığı açıklandı. Açıklamada, “Çin, Vaiciukeviciute’ye müeyyide aplikasyon, Litvanya Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı ile cümle temaslarını ve yağız yolu ulaşımı alanındaki bildirişim ve hareket birliğini aksıya alma kararı almıştır” ifadeleri kayran aldı.

Yaptırım kararının ardından Tayvan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, “Tayvan, Litvanya’nın Çin hükümetinin mantıksız ve keyfi kendisine bastırılmasına alın kabul etmek amacıyla elinden gelenin yeryüzü iyisini yapmaya bitmeme edeceğine saraka verdi” denildi.

Tatbikatlar iri aksülamel çekmişti

Çin’in Tayvan çevresinde düzenlediği tatbikatlar gâh ülkeler aracılığıyla tepkiyle karşılanmıştı. ABD, Çin’in KUL Büyükelçisi Qin Gang’i Çin’in eylemlerini kınamak amacıyla Beyaz Saray’a çağırmıştı. ESIR Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Çin’in, Pelosi’nin ziyaretine tepkisinin “örtüsüz ajitatör” olduğunu rapor etmişti. – PEKİN

Share: