Çin’den Tayvan’ı görüşme eden Litvanyalı bakana yaptırım

Çin dışişleri bakanlığı, Litvanya Eriştirme ve Tanıtma Vekil Yardımcısı Agne Vaiciukeviciute’ye Tayvan’ı müzakere etmesi nedeniyle yaptırım uyguladığını duyurdu.

Çin- Tayvan beyninde süren askeri gerginliğin ardından Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan bakir tıpkısı açıklama geldi. Vekâlet yoluyla yapılan açıklamada, Litvanya Iblağ ve Enformasyon Icra Vekili Yardımcısı Agne Vaiciukeviciute’ye Tayvan’ı müzakere etmesi nedeniyle yaptırım uygulandığı açıklandı. Açıklamada, “Çin, Vaiciukeviciute’ye müeyyide aplikasyon, Litvanya Iblağ ve Tanıtma Bakanlığı ile mecmu temaslarını ve kara yolu ulaşımı alanındaki iletişim ve hareket birliğini aksıya alma kararı almıştır” ifadeleri vadi aldı.

Yaptırım kararının ardından Tayvan Dışişleri Bakanlığı vasıtasıyla yapılan açıklamada ise, “Tayvan, Litvanya’nın Çin hükümetinin mantıksız ve keyfi olarak bastırılmasına alın kullanmak amacıyla elinden gelenin en iyisini yapmaya bitmeme edeceğine bayram verdi” denildi.

Tatbikatlar iri reaksiyon çekmişti

Çin’in Tayvan çevresinde düzenlediği tatbikatlar bazen ülkeler eliyle tepkiyle karşılanmıştı. ÇAKER, Çin’in MEMLUK Büyükelçisi Qin Gang’i Çin’in eylemlerini takbih etmek için Beyaz Zehir Saray’a çağırmıştı. ESIR Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Çin’in, Pelosi’nin ziyaretine tepkisinin “münhal ajitatör” olduğunu anlatım etmişti. – PEKİN

Share: