CHP’li Sarıbal: “Yemleme fiyatları haziran 2023’e büyüklüğünde sabitlenmeli”

CHP Bursa Mebus Orhan Sarıbal, yem fiyatlarının haziran 2023’e büyüklüğünde sabitlenmesini, ağızotu sektörüne gelecek zamların Hazineden karşılanmasını istedi.

Sarıbal, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, çiftçinin süt, tezek, yavru ve ağızotu desteği alamadığı üzere viran olduğunu savundu.

Cumhuriyet tarihinde tek görülmediği kadar sağımlık hayvan kesimi yapıldığını, bunun, sütün azalması ve sürdürülebilir efsanevi varlığının olmaması anlamına geldiğini belirten Sarıbal, “Benzin yoksa peynir, yoğurt ve katık bulunmayan.” dedi.

Sarıbal, kullanılmamış zamla sütün litresinin 8,5 teklik olacağını, bu durumun sürdürülebilir olmadığını rapor etti.

Küçük üreticilerin, sistemden hızlıca çıkarıldığını savunan Sarıbal, “İktidar yıllarca iri işletmeleri, endüstriyel tarımı destekledi. Geldiğimiz noktada şirket tarımı çöktü. Benzen varlığını da deri varlığını birlikte âdeta ocak işletmeleriyle sürdürebilirsiniz amma bunlar yekpare tersini yaptılar, endüstriyel tarıma yöneldiler, Türkiye’yi ithalata bağladılar.” değerlendirmesini yaptı.

Sarıbal, hal önerisi olarak ağızotu fiyatlarının haziran 2023’e kadar sabitlenmesini, yem sektörüne gelecek zamların Hazineden karşılamasını önerdi.

Share: