CHP’den yekpare belediyelere ‘yurt’ çağrısı

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun çağrısı üstüne, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Komutan Yardımcısı Seyit Torun marifetiyle partinin bütün uray başkanlıklarına resmi yazı gönderildi.

Yazıda şöyle denildi:

AĞIR MAĞDURİYETLER OLUŞTU

*Akıbet 20 yılda, ülkemizin neredeyse gelişigüzel alanında dip mesail mucit siyasal kuvvet, öğrencilerimizi üstelik ciddi tıpkısı tahaffuz sorunu ile yüz yüze bırakmıştır.

*Ülkemizdeki öğrenci sayısı artarken, mikro kapasitelerinin bu artışı karşılayamaması, hangi yazık ki öğrencilerimizi hane isticar için itmektedir.

*Ancak göz kiralarında yaşanan olağanüstü artışlar göz önüne alındığında, yetersiz gelirli öğrencilerimiz bu seçeneği kullanmakta dahi zahmet çekmektedir.

*Bu dava, öğrencilerimizi ve ailelerini bunaltıcı mağduriyetler altında bırakmış, sağlam çok öğrencimiz var olan maltalık pahalılığının konusunda eklenen tahaffuz sıkıntısı karşısında eğitim hayatlarını süpürmek zorunda kalmıştır.

HALKIN BELEDİYELERİNE AĞIRLIK DÜŞÜYOR

*İktidar, bu sorunun çözümüne müteveccih hiçbir etkili adım atmamıştır. Bu nedenle, güdük müddet sonradan başlayacak yeni eğitim-tedris yılında öğrencilerimizi yine kısık bir süreç beklemektedir. Bu kapsamda, halkın belediyelerine gene cesim bire bir sorumluluk düşmektedir.

ÖĞRENCİLER İÇİN YENİ BİR SEFERBERLİK

Yazıda, uray başkanlarından 3 başlıkta çalışma yapılması istenerek, şöyle denildi:

*Belediyelerimiz, ululuk yurtlarına yerleşemeyen ve hususi mahdut ücretlerini evet bile ocak kiralarını karşılayacak dirimlik düzeyine sahip sıfır öğrencilerimiz üzere yıpranmamış benzeri seferberlik başlatmalı, kullanılmamış imkânlar yaratarak öğrencilerimizin yanında durmaya bitmeme etmelidir.

LOJMANLAR, MİSAFİRHANELER ÖĞRENCİLERE AÇILACAK

*Belediyelerimiz, yıpranmamış eğitim bilimi-tedrisat yılı üzere gelebilecek taleplere yönelik araştırmalara başlamalı, bu taleplerin karşılanmasında bildirme canlı yöntemi şimdiden belirlemelidir.

*Mektepli yurdu sıfır ya bile bulunan kapasitesi talepleri karşılamaya ehliyetli sıfır belediyelerimiz; hizmet binalarını, lojmanlarını, misafirhanelerini ya birlikte isticar yolu ile bölgelerindeki özel tesisleri öğrencilerimizin kullanımına sunmak amacıyla hız göstermelidir.

*Belediyelerimiz, barınma desteği birlikte, sınırlı gelirli olduğu tayin edilen öğrencilerimizin familya kiralarına ya da özel güçlükle ücretlerine imkânlar ölçüsünde nakdi arkalama desteği sunmalıdır.”

SORUMLULUĞUN ALTINDAN KALKACAĞIZ

Torun, yazının böylecene “Cümle baskılara karşın iktidarın veremediği hizmetleri vatandaşlarımıza ulaştıran belediyelerimiz, bu sorumluluğun altından bile başarıyla kalkacaktır. Tamam engellemeler karşısında halk üzere çalışmaya devam eden siz kızıl şehremaneti başkanlarımıza şükranlarımızı sunuyor, hepinize çalışmalarınızda başarılar diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: