CHP Sözcüsü Öztrak: “Borsayı Milletin Soyulduğu Bir Gazinoya Çevirdiler”

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin borsadaki yükselişle övünürken manipülatörlerin ekmeğine yağ sürdüğünü belirterek, ” Borsa İstanbul’u milletin soyulduğu bir gazinoya çevirdiler. Borsadaki manipülasyonlara sadece seyirci kalmadılar, bir da manipülasyonlara akarsu taşıdılar” dedi.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Tekirdağ Mebus Yüksek Öztrak, Vekil Bitkisel’nin Bakanlığı bırakıp görüntü yöneticiliğine soyunduğunu ifade etti.

Öztrak, bugün içtimai medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “11 Eylül’üstelik attığı tweetlerden çabukça sonradan, Borsa tepetaklak aşağıya gitmeye başladı. Hele ara sıra amme bankalarının hisselerindeki kıymet hareketleri anormal ötesi. Olur bu bankalar kiminle ilgili? Bittabi Nebati Icra Vekili ile… Bitkisel Bakanın tezyifkâr yatırımcıya ‘Borsaya gel gel’ yapmasının tezelden peşi sıra, bu hisselerde yüzde 34’e varan kayıplar yaşandı” değerlendirmesinde bulundu.

“FAİZ AMIL SAFSATASI BANKALARA YARADI”

Faik Öztrak’ın açıklaması şöyle:

“Faiz etken, pahalılık son safsatası sunu çok kime yaradı? Tabiatıyla ürem lobilerine ve yandaş batık-zombi şirketlere. Milletin parası, tasarrufları pul edilirken bankalar ve çekik taraftar şirketler şen edildi. Bankaların eş akıbet bir yılda 5’e katlandı. Geçtiğimiz yılın Temmuz’unda 40,2 milyar TL olan bankaların açık eş, bu yılın aynı ayında 207,9 bilyon TL’ye imdi.

“MİLLETTEN ALDI LOBİLERİ BAYINDIR ETTİ”

Faziletkâr enflasyon takkadak milletin mübayaa gücünü ezmekle kalmadı. beş on artırım sahibinin dişinden tırnağından artırdığını bile ezdi geçti. Hane alabilen konuta koştu. Basamak fiyatları uçtu. Milletimizin sülale ahiz hayalini de çaldılar. Milletin elindeki avucundakine göz çalı bu hile, milletten aldı, yandaşlarını ve ürem lobilerini bayındır etti. Cumhuriyet Altını tarihinde yepyeni tıpkı mülk transferine imza attı. Milletin cebin terini, emeğini yılların çabasını üstelik isteye enflasyona ezdirdi.

“BORSAYI MİLLETİN SOYULDUĞU BİR GAZİNOYA ÇEVİRDİLER”

Yanlış ekonomi politikalarıyla milletin tasarruflarını enflasyona ezdirenler bununla birlikte kalmadı. Borsa İstanbul’u milletin soyulduğu bir gazinoya çevirdiler. Borsadaki manipülasyonlara yemeden içmeden izleyici kalmadılar, benzeri da manipülasyonlara su taşıdılar. Bizzat Nebati Nazır, Borsadaki yükselişle övünürken, siktirici yatırımcılara kağıt yazmak isteyen manipülatörlerin ekmeğine yağ sürdü. Nazır, Bakanlığını bıraktı. Kaynak yöneticiliğine soyundu. 11 Eylül’bile attığı tweetlerden alelacele sonradan, Borsa tepetaklak aşağıya gitmeye başladı. Hele bazen kamu bankalarının hisselerindeki eşit hareketleri düzgüsüz ötesi. Tamam bu bankalar kiminle ilişkin? Elbette Bitkisel Bakan ile. Bitkisel Bakanın süfli yatırımcıya ‘Borsaya gel gel’ yapmasının şipşak peşi sıra, bu hisselerde yüzde 34’e varan zayiat yaşandı.

“GERÇEKTEN YATIRIMCI SİLKELENDİ, YANLARINA KAR KALMAYACAK”

Serencam ayrımsız ayda özellikle kamu bankaları ve finansal dizin özelinde Borsa İstanbul’da yaşananlar çokça nazik ayrımsız skandaldır. Tasarruflarını yüksek enflasyondan müzaheret etmek için çaresizce bulunak arayan adi yatırımcılar tıpkı posta elan silkelenmiştir. Aşağilik yatırımcıları korumakla işyar Anamal Piyasası Yerleşmiş, millet silkelenirken hangi yapmıştır? Tek. Ne eyvah ki tuzun koktuğu günlerden geçiyoruz. Ama çıktı birkaç kaldı. Ilkin Borsa İstanbul’bile oldukça yatırımcıları silkeleyen ve esirgeme gören bu manipülasyonlar pahal tıpkısı soruşturmadan geçecek. Yapılanlar kimsenin yanına kar kalmayacak.”

Share: