Chp, Sedat Peker’in İddialarında İsmi Geçenler Için Suç Duyurusunda Bulundu. Muharrem Eş: “Çürüme O Kadar Büyüdü Kim Kalıcılık Sorunu Haline Geldi”

Bilim: GÜRKAN DEMİRTAŞ – Müşteri: ÜNAL AYDIN

CHP, Sedat Peker’in ‘vergi ve yolsuzluk’ iddialarında ismi geçenler üzerine Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. CHP Genel Komutan Yardımcısı Aşure Ayı Eş, AKP’nin “yöntemsizlik, yasaklar ve yoksullukla savaş” sloganıyla iktidara geldiğini belirterek, “Bakir Y’ler eklediler bu 3Y’ye. Soysuzlaşma, dolma, yırtıklık. Çürüme o büyüklüğünde büyüdü ki, dejenerasyon o kadar büyüdü ki cins aynı ölmezlik sorunu haline geldi” dedi.

Sedat Peker, toplumsal iletişim araçları hesabından hesaptan yaptığı paylaşımlarda, AKP Erzurum Saylav Zehra Taşkesenlioğlu, bozuk Sermaye Piyasası Aranjman Müesses Başkanı Mualla Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhur Reisi Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB Bahir Meclisi üyesi Salih Orakçı ve Ayraç Envestisman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mine Tozlu Sineren’in adının karıştığı idrak iddiasında bulundu. Peker, Mine Tozlu Sineren’den, borsada aynı işlemi gerçekleştirmek için idrak istendiğini ve ismi geçen değişik eşhas bile bu vergi ağının ortamında olduğunu öne sürdü.

CHP, Peker’in iddialarında sabık esame karşı zaman Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Yanlışlık duyurusunun arkası sıra adliye önünde matbuat açıklaması yapıldı. Açıklamaya, CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan ve Aşure Ayı Erkek, Artvin Milletvekili Meram Bayraktutan, Ankara Milletvekilleri Uzun Asuman, Şanlı Haydar Hakverdi ve Meram Buyruk, Aydınlık Mebus Süleyman Bülbül, Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan ve Ankara İl Başkanı Ulvi Vukuf Düşüncesiz katıldı.

CHP’li Ayvaz, Türkiye gündeminin akıbet iki gündür ‘yozlaşma, usulsüzlük ve rüşvetle’ karşı karşıya olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Toplumun haddinden fazla koskocaman tıpkı kesimi, nüfusumuzun yarısı, milyonlarca işsiz, milyonlarca emekli, milyonlarca asgari ücretli, milyonlarca güre, ev kadını, dip benzeri yoksullukla karşı karşıya. Yolsuzluğun olduğu yerde yoksullukla savaşım edemezsiniz. Amma tığ kararlıyız. Biz, bugünkü saray iktidarı kabil yoksulluğu yönetmeyeceğiz, yoksulluğu bitireceğiz. Yoksulluğu yeneceğiz. Bu topraklarda kısırlık katiyen tıpkı nasip değildir.

“YENİ Y’LER EKLEDİLER”

Aynı ahit mevcut iktidarın içerisinde düz kayran, birlikte debi eden, iktidar ve çevreleri adına korkutma, ivinti enam gibi eylemleri gerçekleştiren, yani kuvvet ve çevresinin desteklediği ayrımsız yapının içerisinde meydan düz benzeri birey, Sedat Peker’in bu kırıcı iddiaları sebebiyle zaman Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na cemi milletvekillerimizin imzası ile yanlışlık duyurusunda bulunduk. 2002’de yegâne başına kudret olduklarında ‘3Y ile savaş edeceğiz’ diyenler; ‘Yolsuzluk, yoksullukla ve yasaklarla savaş edeceğiz’ diyenler, bakir Y’ler eklediler bu 3Y’ye. Yozlaşma, yalan, utanmazlık. Çürüme o büyüklüğünde büyüdü ki, bozunum o kadar büyüdü kim esas tıpkısı kalıcılık sorunu haline geldi. Onun amacıyla cesaretle daha çok topyekün herkesin; sivil toplumu, basını, siyasetçisi, yargısı, emniyetiyle bu yöntemsizlik ve alacak çarkının konusunda müracaat etmek zorundayız. 85 milyona alın hepimizin fariza ve sorumluluğu bu. Amma yargının durumu bile içler acısıdır. Etki, yürütmenin güç ayrımsız tahakkümü altında. Cumhuriyet Altını savcıları harekete geçemiyor. Biz, zaman CHP milletvekilleri olarak ne üzere buradayız? Cumhuriyet savcıları dolaysız harekete geçemediği için. Halbuki kanun, bu görevi savcılara veriyor.

“YARGI YÜRÜTMENİN VESAYETİ ALTINDA”

Evet hangi üzere harekete geçemiyor Cumhuriyet Altını savcıları? Çünkü saray iktidarının, yürütmenin bati tıpkı vesayeti altında geçerlilik. Onun amacıyla hangi diyoruz? İlk seçimde kudret olacağız, katiyen ve katiyetle demokratik ahbaplık devleti amacıyla bağımsız ve yansız yargıyı organizasyon edeceğiz.

“AKTÖRE ÇÖKTÜ”

Bugün saray iktidarı, ülkeyi yönetmen siyasal kudret, ünsiyet devletinden uzaklaştıkça suç organizasyonlarına yakınlaştı. Bir Nice bati iddianın üzerine gidilemiyor. Mızrap ticaretiyle ilişkin, eksantrik suçlarla ait; yolsuzluklarla, rüşvetle ait okkalı iddialar var. Akva şüpheler var. Onun üzere buradayız. Genişlik ana sorunlarımızdan biri. CHP adına, Kavim İttifakı namına ne diyoruz? İlk seçimde kudret olacağız, Millet İttifakı’nın cumhur reisi adayı, Türkiye’nin 13. Cumhur Reisi olacak. İlk tıpkısı hafta ortamında, TBMM Umumi Kurulu’ndan önceki çıkaracağımız kanun, Siyasal Aktöre Yasası olacak. Çünkü aktöre çöktü. Görüyorsunuz, aynı siyasi, mebus, ayrımsız kamu personeli ile ortaklık kuruyor, hizmet veriyor. Nerelere bakım veriyor, nasıl bakım veriyor? Resülmal Piyasası Kurumu’nun başındaki güç, etraf dolandırıcılığı suçlamaları ile yüz yüze. Yatırımcının, küçük hisse sahiplerinin durumunu düşünün. Toplumda sarsılan güveni, piyasayı, ekonomiyi düşünün. Zaman tarihin sunma derin siyasal ve ekonomik krizini yaşıyorsa sosyete, bunun bildirme temel sebebi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında yaratılan bu ucube sistemdir. Bu sistemde çürümeyen hiçbir kurum, çürümeyen hiçbir kurul kalmadı.

“KURUMLAR ÇÜRÜDÜ”

İşte görüyorsunuz, ÖSYM’sinden tutun, KPSS’ye tutun, üniversitelerine tutun, Hat Bankası’na tutun, Resülmal Piyasası Kurulu’na en üst bakın. Bütün kurumlar çürüdü. Biz ne diyoruz? Faal kurumlar olmalı. Dinamik kurullar, etkili kadrolar, aktif kurallar olmalı. Gücü aynı kişide topladığınız devir çürüme, yozlaşmayı hep gelişigüzel belirtik görüyoruz. Deminden buradan yargıya ve Cumhuriyet Altını savcılarına seslenmek istiyoruz. Siz, Cumhuriyet savcısısınız. Siz, bu yolsuzluk, kazanç çarkı ile cesurca mücadele edeceksiniz. Nereye uzanırsa uzansın, arkasında ki olursa olsun, bütün bu kilolu iddiaların cesaret ile üstüne gideceksiniz. Çünkü sizin bire bir yegâne efendiniz vardır. O birlikte hukuktur. Eksantrik yerlere bakmayın, bıçkın olun. Hukukçular kabadayı olmazsa 85 milyon vatandaşın, on paralık kimsenin birey ve mülk güvenliği yoktur. Bizim mücadelemiz bunun için. Bizim mücadelemiz, demokratik hususiyet devleti ve türe üzere.

“GERÇEĞİN ÜZERİNİ HİÇBİR KISIK ÖRTEMEZ”

Adalet olmazsa; hak, etki suçla, yöntemsizlik, vergi ile mücadele edemezse herhangi bir molekül mahvolur. Hak olmazsa aş, hareket ve aldatmak üstelik gayrimümkün. Bugün ayrıntılı ayrımsız şekilde bilcümle olayları, alçak iddiaları ve kuvvetli şüpheleri savcının önüne koyduk. Savcılardan şümullü tıpkı araştırma bekliyoruz. Çünkü ukubet hukukunun, soruşturmaların, yargılamaların anne amacı maddi gerçeğe ulaşmaktır. Bunu yapacak olan dahi evvel aşamada savcılardır. Bu soruşturmanın, bu iddiaların sonuna büyüklüğünde takipçisi olacağımızı birlikte buradan vurgulamak istiyoruz. Tek kimsenin endişesi olmasın. Bundan Sonra gırtlağına kadar batmış ve yoz kudret, Türkiye’nin tek sorunu çözemez. Bunu da biliyoruz. Bu memlekette seçme kararı alındığı çevrim de bazı şeyler düzelmeye başlayacak. İlk seçimden sonraları yaşanan kocaman, nazik aynı değişimle, yıpranmamış benzeri siyasa kültürü ile ilkeli, ahlaklı, tamam ayrımsız siyasetle ve yönetimle bu memleketin, vatandaşlarımızın tam sorunlarını çözeceğiz. Tüm usulsüzlükler, yolsuzluklar, kazanç çarkları da bugün ortaya çıkmazsa erte ortaya muhakkak çıkacaktır. Gerçeğin üzerini hiçbir yavaş örtemez. Kimesne unutmasın kim hususiyet her şeyi sonuna kadar izleme kıymet.”

62 YIL 6’ŞAR TABAN KADAR HAPİSLE CEZALANDIRILMALARI İSTENDİ

CHP’nin savcılığa sunduğu duyurma dilekçesinde, çarkıt Anamal Piyasası Müesses Başkanı Şanlı Fuat Taşkesenlioğlu, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, akademisyen Ünsal Ban, Cumhur Reisi Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB Bahir Meclisi üyesi Salih Orakçı, Borsa Gündem gazetesi sahibi Orhan Pala, Özgürlük gazetesi yazarı Burak Taşçı, bozuk Budur İl Milli Terbiye Müdürü Nesrin Kakırman, aksiyon insanı Nedim Özbek ve Peker’in iddiasında sabık “Ahmet ve Süleyman” isimli şahısların cezalandırılmaları istendi.

Bu isimlerin, Sermaye Piyasası Kanunu’nun 106’ıncı maddesinde düzenlenen ‘bilgi suistimali yolu ile kazanç sağlama’ suçundan 5 yıla büyüklüğünde, 107’inci maddesinde düzenlenen ‘piyasa dolandırıcılığı’ suçundan 5 yıla kadar, Türk Ceza Kanunu’nun 152’inci maddesinin ikinci fırkasında düzenlenen ‘kamu görevlileri ile ilişkisini kullanarak bire bir işi rüyet vadiyle bir başkasını aldatma’ suçundan 10 yıla büyüklüğünde, benzeri kanunun 220’nci maddesinde düzenlenen ‘suç çalışmak üzere teşekkül kurma’ suçundan 18 yıla kadar, 250’inci maddesinden planlı ‘irtikap’ suçundan 5 yıla büyüklüğünde, 252’nci maddesinde planlı ‘alacak’ suçundan 12 yıla kadar, 255’inci maddesinde düzenlenen ‘nüfuz ticareti’ suçundan 7,5 yıla büyüklüğünde ve Alacak Asıllar Kanunu’nun 359’uncu maddesinde planlı ‘kaçakçılık’ suçundan cezalandırılmaları murat edildi. Bu isimlerin, Anamal Piyasası Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’ndaki hükümlerden toplamda 62 sene 6’şar aya büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları istendi.Share: