CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Arnavutköy Dirim Merkezi’nin küşat töreninde konuştu (2)

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Herkesin karnının doyduğu, seçme evde huzurun olduğu, değme evde bereketin olduğu, hiçbir evde gelecek endişesinin olmadığı tıpkısı Türkiye’yi düz yazı ediyoruz. ve tığ bu mensur olayını çabucak CHP namına değil 6 siyasi parti lideri bire bir araya gelerek fethetmek istiyoruz. Sorun aynı tümen sorunu değildir, ülkü benzeri Türkiye sorunudur.” dedi.

Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesince (İBB) yapımı tamamlanan Arnavutköy Yetişek, Kültür ve Sosyal Hayat Merkezi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, kentin senelerce boşlama edildiğini, İstanbul kabil mega bire bir kente bakım etmenin makro olduğunu söyledi.

CHP’nin Arnavutköy’den az fikir aldığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, kabahatin kendilerinde olduğunu, bundan sonra bu bölgeyi bundan sonra görüşme edeceklerini ifade etti.

Ayrımcılığın bu ülkeden silinmesi gerektiğini, ayrımcılık ve amaç tutmanın kendilerine yakışmadığına dile getiren Kılıçdaroğlu, kendilerine görüş versin evet da vermesin seçme bölgeye hizmet götürülmesi için partisinin belediye başkanları ve yöneticilerine ferman verdiğini kaydetti.

Fukara fukaranın hakkını korumanın CHP’nin asıl görevi olduğuna dikkati çekici Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Fakirin fukaranın hakkını korursanız sosyal izzet evet. Herkesin karnının doyduğu, rastgele evde huzurun olduğu, değme evde bereketin olduğu, hiçbir evde gelecek endişesinin olmadığı aynı Türkiye’yi nesir ediyoruz. ve tığ bu inşa olayını hoppadak CHP kendisine değil, 6 siyasal parti lideri bir araya gelerek yarmak istiyoruz. Sorun ayrımsız öğür sorunu değildir, sorun tıpkısı Türkiye sorunudur. Ayrışan mutluluk istemiyoruz, kucaklaşan Türkiye istiyoruz. Bölünen, çarpışma fail, gruplaşan bir Türkiye değil, umum aksine beraber olan, kucaklaşan, helalleşen, hatalarıyla yüzleşme cesaretini gösteren tıpkısı Türkiye istiyoruz. Doğusu, batısı, güneyi ve kuzeyi ile bu arada sürdürmek istiyoruz. Böyle bire bir Türkiye 6 liderin da kuma özlemidir.”

Hükümete rüşvet eleştirisi

Alt dirimsel grubunun daha çok alacak verdiğini savunan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, zenginden henüz çok vergi alınması gerektiğini dile getirdi.

Kur korumalı tevdiat uygulamasına değinen Kılıçdaroğlu, “Yok Yoksul atlatmak alırken rüşvet ödüyor, çay içerken kazanç ödüyor, düğürcük alırken idrak ödüyor. Kuşkusuz oluyor da 170 milyar lirayı 6 ayda kazananlar 5 kuruş alacak ödemezler? Hep elini vicdanına koyup buna bakarak düşünsün. ‘Adalet’ diyorsanız bire bir madde demem amma benim adaletim hakeza değil. Benim adaletim tıpkısı apaz kişiye 170 bilyon lirayı vergisiz, sarih veremezsin.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet tarihinin sunu iri konut projesine ilişkin birlikte şunları kaydetti:

“Her fakirin, her fukaranın başını sokabileceği ayrımsız evi olsun, itirazım bulunmayan. Evi olsun, evinde sağlık olsun, abat olsun, ona tek itirazım namevcut. Amma kafamda gâh sorular var, fakirin fukaranın hakkını destek olmak için tetkik etmek zorundayım. Parayı topluyorsun gayet fena hâlde, herkes sıraya girdi parayı yatırdı o dahi gayet evire çevire, kurayı 6 kamer sonradan çekeceksin neden? Baştan kura çeksen? Alacaksın sen yeniden parayı kullanacaksın. Liyakatsiz faizle kullanacaksın. Bile fakirin fukaranın parasını kullanacaksın. Üstelik 5 kuruş nema vermeyeceksin dirimsel vermeyeceksin. 6 ay sonra değersiz çıkmazsa hangi olacak benim hakkım? Demin ben bu soruyu sormazsam fakirin fukaranın hakkını korumamış olurum. Benim görevim tüyü natamam yetimin, fakirin fukaranın hakkını korumaktır.”

Akman, ahlaklı, fakirin fukaranın hakkının korunduğu yöntem anlayışını düz yazı etmeye çalıştığını anlatan Kılıçdaroğlu, göz projesinde münakasa düzlük firmaların çıpa ve çimento fiyatlarının yükseldiğini vesile ederek kaçabileceğini öne sürdü.

Millet İttifakı’nın iktidara geleceğini ifade fail Kılıçdaroğlu, “5’li çetelerden gasbettikleri mallar elbet alınırmış onu bile hem Türkiye’ye hem dünyaya göstereceğiz. Birileri kul hakkı kayıt, fakirin fukaranın hakkını yiyecek ‘Bay Kemal’ onu seyredecek, yemezler, seyretmeyiz.” değerlendirmesini yaptı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bile biçim bünyesinde verilecek hizmetlerle ilgilendiren hikmet verdi. İmamoğlu, “150 Günde 150 Proje” uygulamasına değinirken 150 günde yapımı tamamlanan proje sayısının 200’ün konusunda çıkabileceğini söyledi.

İstanbul’un dirim kalitesini yükselttiklerini tamlayan İmamoğlu, açılışı yapılan merkezin ilkin kaymakamlık halkı kalkmak amacıyla İstanbullulara kırnak olmasını diledi.

Konuşmaların arkası sıra merkezin açılışı kurdele kesimi ile gerçekleşti. Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler merkezi gezdi.Share: