CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Amasya’da gençlerle benzeri araya geldi Açıklaması

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, ” Türkiye’deki bilcümle seçmenlerin, 1998 yılından serencam seçime büyüklüğünde hepsinin verileri bizde var. Ben aynı küşayiş söylemiştim ‘Yüksek Seçme Kurulu’nun elinde sıfır veriler bizde var’ diye. Tezyifkâr onlarda bulunmayan ama bizde var.” dedi.

Amasya’üstelik kafede bire bir araya geldiği gençlerin sorularını ve taleplerini dinleyen Kılıçdaroğlu, hal önerilerini anlattı.

Kılıçdaroğlu, sorular konusunda “Yasalara kim uyuyorsa başımızın üstünde yeri var amma tıpkı hâkim evet birlikte savcı yasalara uymuyor dahi tıpkı merkezden aldığı talimatı yerine getiriyorsa, o hakimlik ve savcılık yapamaz, meslekten alınması lazım.” ifadesini kullandı.

Herkesin zat görevini kanuni ölçüler içre namına getirmesi durumunda tek sorunun olmayacağının altını çizen Kılıçdaroğlu, “Dünyada bütün yargıçlar hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre değişmeyen verir. Bizim Esas da öyledir. Bilge hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre karar verir. Şayet hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre değişmeyen veriyorsa, o soy anlamda aynı yargıçtır ve adaleti sağlar.” diyerek konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu ayrıca KPSS’de yavuklu sınavın kaldırılması gerektiğini dahi vurguladı.

Sorunların pekâlâ çözüleceğini bildiklerini, iktidar olmaları halinde “hasar tayin komisyonu” kuracaklarını, arkası sıra Hesaplı ve Toplumsal Konseyi toplayacaklarını anlatan Kılıçdaroğlu, sonunda sorunların çözümüne müteveccih adımların atılacağını dile getirdi.

Türkiye’nin hem dış tecim hem de bütçe açığı verdiğini aktaran Kılıçdaroğlu, bu tablonun aksine çevrilmesi üzere üretime odaklanılması gerektiğine dikkati çekti.

Uzun vadede elan kalıcı önlemlerin alınması gerektiğine değinen Kılıçdaroğlu, “Asıl önlem alacağımız alan teknolojide Türkiye’nin çıktı belli bire bir noktaya gelmesi lazım. Hırçın halde vasatlaşan bire bir sanayiyle siz dünyada küçümseme sahibi olamazsınız. Yemeden Içmeden munzam değeri erdemli im üreten ülkelerin pazarı durumuna gelmiş olursunuz.” görüşünü paylaştı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sorular üstüne, Suriyeli sığınmacıları 2 sene zarfında ülkelerine göndereceklerini belirterek, “Tıpkısı dakika geçmiş Suriye’nin meşru hükümetiyle bizim oturup konuşmamız, aykırı büyükelçilikleri açmamız lazım. Çünkü meşru hükümetle görüşemezseniz, buradan revan insanların birey ve mülk güvenliğini sağlayamazsınız. Bu görüşmeyi yapacağız.” sözlerini gider etti.

Vatandaşlık sunulan Suriyelilerin seçimlerde rey kullanacağını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Kaç kişiye yurttaşlık verildiğini biliyoruz. Diyeceksiniz nereden izleme ediyorsunuz? Yurttaşlık verilenler rey kullanıyorlar. Türkiye’deki hep seçmenlerin, 1998 yılından sonuç seçime kadar hepsinin verileri bizde var. Ben bir ara söylemiştim ‘Yüksek Seçim Kurulu’nun elinde sıfır veriler bizde var’ diye niteleyerek. Epey onlarda bulunmayan amma bizde var. Biz, ki nerede oturuyor, sizlerin de adresleri karışma hepsini biliyoruz. ‘Veri madenciliği’ diyerek bir fehva var, mevrut bütün verileri tığ işleriz. Verilerde yazık varsa YSK’evet söyleriz.”

Share: