Cezayir ordusu, temmuzdaki askeri derbent törenini “bağırsak ve dışa sıkıntı” olarak değerlendirdi

Cezayir ordusu, ülkenin bağımsızlığının yıl dönümü kutlamalarında yapılan dev askeri derbent töreninin içeriye güven, dışarıya de ümranlı askeri teçhizatın yalnızca vatanı savunmaya müteveccih olduğu noktasında iki kaygı taşıdığını bildirdi.

Cezayir ordusunun resmi bülteni Ahali-Ceyş Dergisi’nin ağustos sayısında, Cezayir’in bağımsızlığının 60. yıl dönümü münasebetiyle 5 Orak Ayı’bile düzenlenen şişman askeri geçit törenlerine ait istimara yazısı yayımlandı.

Yazıda, “Bu askeri argıt törenleri, biri Cezayir halkına hamaset, gayr dışarıya ordumuzun erbap olduğu kaslı askeri teçhizatın yalnızca anavatan savunmasına yönelik olduğu üzerine iki endişe içeriyordu.” ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ile Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Said Şankariha’nın ordunun gücü ve kudretine ilgilendiren sözlerine atıfta bulunulan yazıda, “Kusursuz düzenlenen bu askeri derbent törenleri, ordunun ülkenin egemenliğini korumaya dair caydırıcı gücünü ispatlamıştır.” ifadelerine düz verildi.

Cezayir, 5 Temmuz’bile, Fransa’nın Afrika kıtasındaki en suratsız sömürge geçmişine alın 8 sene boyunca süren ve yaklaşık 1,5 milyon evladını kaybettiği bağımsızlığının 60’ıncı yılını kutlamıştı.

Silahlı Kuvvetlerin son 33 yılın arz büyük askeri boğaz törenini düzenlediği kutlamalarda, savaş gemileri ve denizaltıların birlikte arz önemlisi S-300 detaylı menzilli albeni savunma füze sistemi olan muhtelif mütekâmil silahlar sergilenmişti.

Daha önceki tıpkısı yepyeni bu askeri argıt törenleri atfetmek istediği mesajlar noktasında iletişim araçları ve içtimai medyada tartışmalara kat açmıştı.

Askeri yorum sitesi Küresel Eksik Power’ın 2022 yılı dünyanın sunma bereketli orduları listesinde, Cezayir ordusu Güney Afrika ve Mısır’ın ardından dünya genelinde 31. Afrika’üstelik üçüncü tam kayran alıyor.

Fransa’nın Cezayir işgali

Fransa’nın Cezayir’deki sömürgesi 5 Temmuz 1962’de, 132 yıl süren ayrımsız işgalin ardından sonuç buldu.

Cezayir makamlarına bakarak, Fransız sömürgesi ülkenin servetini yağmalaması ve millî kimliğini yok ika girişimlerinin yanı sıra arkasında 5 milyondan çok martir bıraktı.

Fransız sömürgeciliğinin Cezayir’deki cürüm dosyası, iki devlet arasındaki ilişkileri on yıllardır etkileyen yeryüzü büyük konuların başında geliyor.

Cezayir, ilişkilerin ağız ağıza normalleşmesini bu sorunun çözümüne bağlarken, Fransa sorunu görmezden gelmeye devam ediyor.

Share: