Çevreci Yandaki Anaç, denk oluyor

Muratpaşa Belediyesi’nin ödüllü kafasız dönüşüm projesi Çevreci Komşu Bilgili’ı, aralarında büyükşehir belediyeleri Konya, Adana ve Muğla’nın dahi saha aldığı 43 belediyenin yetkilileri aracılığıyla durumunda inceledi.

Muratpaşa Belediyesi’nin Türkiye’nin önce ödüllü kavrayışsız dönüşüm projesi Çevreci Komşu Anaç, ‘Atma, biriktir, kazanalım’ sloganıyla April 2016’birlikte iki tayyareci mahallede uygulanmaya başlandı. Projeyle evlerde yani kaynağında ambalaj atıklarını içki, kağıt, plastik ve esrar namına ayrıştıran ilçe sakinleri, sınırlı çevrim ve saatte sokağından geçen Çevreci Yandaki Anaç ekiplerine ayrıştırdığı atıkları vererek mülk kazanmaya başladı.

Çevreci Komşu Anaç’la aile ekonomileri için bugüne kadar on paralık sıfır maddi gerçeklik oluştururken uçucu çalışmalarda elde edilen başarının ardından 2017’üstelik proje tekmil ilçeye yayıldı. Nisan 2016’dan 2022 ilkgüz ayı sonuna büyüklüğünde sabık sürede ilçe sakinleri, Çevreci Komşu Anaç’la 7 milyon 751 bin 584 liralık kazandı. Benzeri müddet zarfında 20 milyon 96 bin 427 kilo atılan ocak karı toplandı. Projeye 2018’de mekân ve adam sağlığına güç ölçüde kötülük verebilecek elektrikli ve elektronik atıklar dahil oldu. Eylül kocaoğlan itibariyle 11 bin 438 zerre e-atılmış toplanırken bunun karşılığında 41 bin 638 liralık kartlara yüklendi. Ambalaj atıkları ve e-atıklardan sonra 2019’birlikte bitkisel atık yağlar dahi proje bünyesinde makbuz. 32 bin 749 litre bitkisel atılan yağ Çevreci Komşu Kart bünyesinde toplandı. İlçe sakinlerinin bitkisel atılan yağlardan 60 bin 124 lira kazandı. Geçen sene nesiç atıkları üstelik projeye alındı. Bu çerçevede 114 bin 602 kilo oluşum atığı toplandı ve kartlara 219 bin 313 liralık yüklendi.

Geçmiş yıllarda çabucak anlaşmalı marketlerde kullanabilen Çevreci Bitişik Bilgili, 2021’da şok özellikler birlikte kazandı. Bilgili, örgen hisse senedi yeri zorunluluğu olmadan kredi kartı pos cihazı olan değme yerde kullanılmaya başlanırken biriken bakiyeler de bankamatiklerden nakit adına çekilebilir hale geldi.

“Yandaki bilgili eş oluyor”

Üniversiteler ve farklı çekicilik, kuruluşlardan 6 ihsan kayran Çevreci Yandaki Kart projesini bugüne kadar yerinde aramak için 43 belediyeden yetkililer Muratpaşa’ya geldi. Konya, Adana, Muğla üzere büyükşehir belediyeleriyle gelişigüzel Isparta, Kastamonu, Çorum, Düzce kabil iklim belediyeleri ve kaza belediyelerine meydan operasyonuyla gelişigüzel projenin teknolojik zir yapısı üzerine hikmet verildi. Proje, ‘Efeslim Kart’ adıyla İzmir Selçuk, ‘Komşu Iri’ namına İstanbul Şişli belediyelerinin bile aralarında bulunduğu bir nice şehremaneti eliyle bile uygulanmaya başlandı. – ANTALYA

Share: