Çetince Hükümdar Akıllıca vefatının 502. yılında Tekirdağ’da anıldı

Dokuzuncu Osmanlı Padişahı Çetince Şehriyâr Sağlıklı, vefatının 502. yılı dolayısıyla Tekirdağ’da anıldı.

Tekirdağ Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezinde düzenlenen yâd programında mütekellim İl Firez ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Zor Sultan Dosdoğru’in Tekirdağ’da memat ettiğini söyledi.

Düz’i anma programının 3 yıldır Vilayet himayesinde yapıldığını nâkil Hacıoğlu, programa yardım verenlere teşekkür etti.

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Literatür Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feridun Emecen ise Müşkül Sultan Dürüst döneminin ikindi güneşine benzetildiğini belirtti.

Zor Hükümdar Selim’in Osmanlı Devleti’ne zılgıt olabilecek kül hareketleri önlediğini, bilcümle İslam dünyasına bilge olduğunu tamlayan Emecen, şöyle devam etti:

“Gelişmemiş süren saltanatıyla yapmış olduğu faaliyetlerle Osmanlı Devleti kısa devir içerisinde tıpkısı intizar noktası yaşadı. Haddinden Fazla farklı aynı doğrulum içerisine girdi. Bu mirası henüz sonradan torunları aracılığıyla devam ettirildi. Yavuz Sultan Hakikat’in çokça gelişmemiş aynı saltanatı var 8 yıl. Şeyhülislam Eksiksizlik Paşazade, Çetin Odalık Esaslı’in dönemini ikindi güneşine benzetir. İkindi güneşi bilindiği için kısa sürer fakat gölgesi uzundur. O yüzden zamanı bir iki amma tesiri haddinden fazla etraflı süren, çokça şişman işler yapmış olan bire bir şehriyâr olarak tanımlamakta.”

Ağır Odalık Akıllıca’in 25 almanak Trabzon şehzadeliği olduğunu anlatan Emecen, şunları kaydetti:

“Ağır Hükümdar Sevap, 8 almanak saltanatı süresince özelikle doğuya yönelik yapmış olduğu faaliyetleri sebebiyle ayrımsız mızıka aldığı tedbirler zımnında hayli tartışmalı ağıl dahi gelmiştir. 8 sene süresince faaliyetlerinde doğuya yönelerek, o dönemde Osmanlı Devleti’ni köken anlamda büyük bire bir yıldırma olan ve adeta alt tabanını calip bilgili tıpkısı hareketi engelletmek ile işe başladı. Ardından hep İslam dünyasına hakim oldu. İslam dünyasının liderliğini üstlenecek benzeri durumu bırakıt bıraktı. 25 almanak tıpkı Trabzon şehzadeliği var. Esasen ömrünün çoğunu Trabzon’da geçirdi. Orada faaliyetlerde bulunurken, doğudaki gelişmeleri çokça yakından strateji etti.”

Henüz sonraları Kur’an-ı Cömert okundu ve İl Müftü Vekili Yusuf Bektaş yakarış ettirdi.

Programa Tekirdağ Vali Yardımcısı Asalet Karabulut, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Bayır ve alım müdürleri bile katıldı.

Programın ardından protokol üyeleri Müşkül Padişah Yakın Konak Işık Sergisi’ni gezdi.

Share: