Cemevi uğrunda silahlı çalım vermişti, görev yeri değişti

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 2022 yılı Mülki İdare Amirleri Nasıp Kararnamesi ile bulundukları yerlerde görev sürelerini bitiren, hizmet veya mazeretleri göre kararname kapsamına alınan 422 Mülki İdare Hizmetleri sınıfında görev eden ilbay yardımcısı, ilçebay, vekâlet dalan teşkilatında görevli olanlar ile ünsiyet müşavirlerinin eskimemiş fariza yerleri değim ve kıdemleri temel alınarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile atandı.

Tunceli’nin Nazimiye ilçesinde olan Aklık Ağababa Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçicek, Nazmiye Kaymakamı Hedef Tutkan’ın değişik idari ve finansal mülk cezalarıyla cemevinin faaliyetlerini engellenmeye çalıştığını kanıt argüman etmişti.

Yapılan haberi içtimai iletişim araçları hesabından paylaşarak Cemevi Derneği Başkanı Kırmızçiçek’i yıldırma etmişti. Tutkan’ın ise Erzurum’un Palendöken ilçesine kaymakam kendisine atandı.

SİLAHLI KİŞİLERLE ALIM VERMİŞTİ

Düzgün Ata Çokluk Evi Başkanı Cafer Kırmızıçicek’in eleştirilerinin haberlere yansıması sonrasında Nazımiye Kaymakamı Maksat Tutkan, manşet kuvvetleri ile cemevine her an, eli silahlı bire bir şekilde çektiği fotoğrafı içtimai medyada paylaşmıştı.

“SANA ÖĞRETECEĞİZ DEVLETİMİZİN GÜCÜNÜ”

Cemevi Derneği Başkanı Kırmızçiçek’i gözdağı eden Kaymakam Tutkan, içtimai iletişim araçları hesabından şu ifadeleri kullanmıştı;

“Dernek adı altında halkımızın inancını kullanarak dünyalık toplayıp, topladığı paraları üstelik yolsuz yöntemsiz, yabansı ve Düzgün Cet Cemevi ve mekanı dışında yani maksat dışı harcayacaksın. Sonraları bile Cemevlerimizi tığ tecimevi göreceğiz.

Yasasızlık, usulsüzlük kıblesi olanlara akıllıcasına yolu göstereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti yasa, hususiyet devletidir. Sana bile uzantılarına bile öğreteceğiz kanunu, hukuku ve devletimizin gücünü.”

CHP’Lİ VEKİL ‘GÖREVDEN ALINMALI’ DEMİŞTİ

Nazımiye kaza kaymakamı Kasıt Tutkan’ın açıklamalarına   CHP Tunceli Mebus Çelik Şaroğlu, aksülamel göstermiş ve kaymakamın görevden alınması gerektiğini belirterek şunları söylemişti;

“Içtimai medyada silahlı kişilerle resimler paylaşarak sonrasında toplumsal medya üzerinden açıklama yapıp insanları tehdit ederek toplumu tutuşturmak katiyen akseptans edilecek tıpkı uzanım değildir. Bu paylaşımı eden yaşama üzerine İçişleri Bakanı eliyle mukteza anket açılmalı ve görevden umum çektirilmesini istiyoruz.

Bu olayla ilişik erte İçişleri Bakanlığına soru önergesi vererek bu şahsın ilçemizde adaletli bir şekilde fariza ika imkanı olmadığını düşünüyoruz. Bu açıklama büyüklük adamlığına yakışmayacak ağız ağıza mafyavari bir şekilde devletin gücünü özlük gücü kendisine gören eşhas böyle görevlerde olmamalıdır.”

 

Share: