Can Alıcı eylem için Türkiye’ye gönderilen teröristle ilişkin yeni füru ortaya bundan sonra

Yunanistan’ın Doğu Attika bölgesinde bulunan Lavrion Kampı’nda sabotaj eğitimi aldıktan sonraları can alıcı eylem için Türkiye’ye gönderilen bölücü terör örgütü PKK/KCK üyesi “Tanıt” kod ünlü Hüsamettin Tanrıkulu ile ilişkin yıpranmamış ayrıntılara ulaşıldı. Zaman adliyeye sevk edilmesi muhtemel zanlının, 3 yıl boyunca HDP ülke ve kaza merkezlerine girip çıktığı öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı vasıtasıyla hesaplı anket çerçevesinde geçtiğimiz Cumartesi haset İstanbul İstihbarat Büro ile İstanbul Terörle Savaş Ofis ekipleri aracılığıyla Esenyurt’ta bulunan iki ayrı adrese yapılan baskında yakalanan bölen terör örgütü PKK/KCK üyesi “Beyyine” harf ünlü Hüsamettin Tanrıkulu’nun polisteki sorgusu bugün sona erdi.

Eylemi gerçekleştirebilseydi süratle Yunanistan’a geçecekti

Diyarbakır nüfusuna mukayyet 21 yaşındaki teröristin, örgüte katıldıktan sonra geçtiğimiz Mart ayında Yunanistan’daki Lavrion Kampına gönderilerek bomba ve silah eğitimi verildiği, 4 mahiye eğitimin arkası sıra Haziran ayında çarpıcı eylem amacıyla illegal yollarla Türkiye’ye gönderildiği kaydedildi. Kandil’den verilen talimatla eylem tasarlayan Hüsamettin Tanrıkulu isimli teröristin, kanlı planı uyguladıktan sonra yeniden yasa dışı yollarla Yunanistan’a geçerek izini kaybettirmeyi hedeflediği öğrenildi.

HDP ‘üyeliği’ araştırılıyor

Üzerinde ve saklandığı adreste ele güzeşte dijital dokümanların deşifre edilmesiyle hunriz eylemin ayrıntılarına ulaşılması beklenirken, teröristin teşkilat saflarına katılmadan evvel Diyarbakır’de HDP Cahillik Meclisine “örgen” olduğu öne sürüldü. Üç yıl boyunca bahis konusu partinin toprak ve ilçe merkezlerine girip çıktığı saptanan “Tanıt” kod adlı teröristin Türkiye’deki bağlantıları çokça taraflı namına araştırılıyor.

Terörist için “kaybolma” başvurusu yapılmış

Öte yandan aynı yakınının, geçtiğimiz Mart ayında PKK/KCK üyesi “Kanıt” kod adlı Hüsamettin Tanrıkulu amacıyla “zayi” başvurusunda bulunduğu birlikte ortaya çıktı. 2021 yılında örgütün kırsal kamplarına karışmak için teşebbüste bulunduğu bile öne sürülen, ancak bu teşebbüsü yarıda kalan Hüsamettin Tanrıkulu ünlü PKK’lı teröristin, Türkiye’deki büyükşehirlerde silahlı ve bombalı etkili eylemin hedefi daha bilinmiyor.

Türkiye’deki bağlantıları araştırılıyor

Yunanistan’daki silahlı eğitimin peşi sıra yıldırı örgütünce sunulan talimatla eylemsel faaliyet konularında PKK/KCK adına öncecilik alarak etkili nitelikte eylem tasarlayan “Delil” harf ünlü teröristin, Türkiye’de müzaheret aldığı şahıslar ve partiler dahi adese altına alındı.

Dijitallerin çözülmesiyle bakir belgelere ulaşılacak

Yunanistan’dan Türkiye’ye illegal geçiş yaparak İstanbul’a büyüklüğünde gelen ve 3 kamer süresince burada hedefteki noktalarla ilişik his yaptığı öğrenilen göze üyesinin, ülke içerisindeki bağlantıları çok cepheli namına araştırılıyor. Yapılacak incelemelerin ve çözülen dijital materyallerin sonunda eylemin niteliği ve hedefi karşı kullanılmamış ayrıntılara ulaşılması bekleniyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgusu tamamlanan Tanrıkulu’nun, bugün mahkemeye çıkarılması bekleniyor. – İSTANBUL

Share: