Büyük Öztunç: “Orman Umumi Müdürlüğü’ne Sesleniyorum, Kendinize Lüks Açkı Almaya Gelince Servet Var Ama Akşam Görüşlü Ateş Söndürme Helikopterine…

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Yüce Öztunç, “AKP ormana odun kendisine bakıyor. AKP döneminde Cumhuriyet Altını tarihinin en şişman orman yangınları yaşanmıştır, bu beceriksizlikten olmuştur. Orman yangınlarını söndürmedeki umursamazlıkları milli servetimizi yakmıştır” dedi. Öztunç, güzeşte akşam Marmaris’te yaşanan yangına şeb görüşlü helikopterlerin yangın itfa çalışmalarında kullanılamamasına ait “Bunlar ihaleyle kiralanmadı, sözleşmeyle davet yöntemiyle, aracısız temin ile bunlar kiralanmıştı. Ne vardı sanki uzatsanız 1 ay henüz, Türkiye aynı yangın ülkesi. Orman Umumi Müdürlüğü’ne sesleniyorum, kendinize begayet açar almaya gelince para var ama geceleyin görüşlü cuşuhuruş itfa helikopterine gelince servet bulunmayan. Sözleşmeyi uzatmıyorsunuz” diye konuştu.

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Büyük Öztunç ve CHP Takım Başkanvekili Açık Deniz Altay, CHP İzmir İl Başkanlığı’nda; CHP İzmir Milletvekilleri basın toplantısı düzenledi. Öztunç şunları söyledi:

“MUĞLA’DA EVVEL OLUŞTURULAN KRİZ MASASINA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ ÇAĞRILMADI”

“Öncelikle yangına engelleme sırasında bire bir helikopter kazası yaşandı, kiralık helikopter maalesef düştü ve iki Acımasız asıllı personel yaşamını yitirdi, Allah’tan rahmet diliyoruz.

Geri Marmaris Yalancıboğaz’da 12.00 sularında cuşiş başladı. Tahminî 19 saat sürdü ve 619 hektar ormanlık alan ayrımsız kat henüz yandı, ciğerlerimiz yandı. Maatteessüf iki yıldır başta Marmaris başlamak amacıyla Iye ve Akdeniz sahillerinde şişman orman yangınları yaşıyoruz. Acemi yangının yeri Aksaz bahir üssüydü. Yani Veli ve Marmara’bile Gökçe Vatan’ı esirgeyici gemilerin konuşlandığı, personelin bulunduğu Aksaz bahir üssünün çokça yakınında yangın meydana geldi. O personelin ailelerinin yaşadığı lojmanlar boşaltılmak zorunda kaldı.

Muğla’üstelik dün oluşturulan kriz masasına büyükşehir belediye başkanımız çağrılmadı. Tıpkı güzeşte sene olduğu kadar. Sabık yılki Marmaris yangınında Muğla Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız Osman Gürün ve Marmaris Uray Başkanımız Mehmet Oktay çağrılmamıştı, müptedi yangında birlikte çağrılmadı. Partizanlık yapıyorlar zira. Yangının CHP’lisi, AKP’lisi, MHP’lisi peki mu? Tıpkısı hararet var ve bu yangına müdahale edilmesi gerekiyor. Çağırmadınız büyükşehir belediye reisi, itfaiyenin amiri… İtfaiye ona sınırlı orada. Maalesef çağırmadılar.

“CEMAZIYELEVVEL AKŞAM EZANI ŞEB GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER YOKTU, YİNE YOKTU”

Hakkını verelim, geri gündüz coşkunluk itfa çalışmaları başarılıydı, TOMA’lar birlikte vardı, itfaiye, Orman Genel Müdürlüğü personeli üstelik vardı. Haddinden Fazla sayıda helikopter ve tayyare vardı. Amma gelgel karardı, tekrar fiyasko. Mazi akşam ezanı geceleyin görüşlü helikopter yoktu, yine yoktu.

Hatırlarsanız; sezon başında Marmaris’te coşkunluk çıktığında bizler ihtilaf kendisine, kamuoyu, vatandaşlarımız, seslerini yükseltmişlerdi ‘Niye geceleyin görüşlü helikopter yok’ diyerek. Tutkun kalmışlardı, kiralamışlardı. Ama cemaziyelevvel gine yoktu çünkü 3 dolaşma geçmiş kira kontratı sona ermiş. Bile Torbalı’üstelik cuşiş varken sona ermiş.

“ORMAN UMUMI MÜDÜRLÜĞÜ’NE SESLENİYORUM, KENDİNİZE ÖLÇÜSÜZ ARAÇ ALMAYA GELİNCE SERVET VAR AMA ŞEB GÖRÜŞLÜ YANGIN SÖNÜM HELİKOPTERİNE GELİNCE MAL BULUNMAYAN”

Bunlar ihaleyle kiralanmadı, sözleşmeyle davet yöntemiyle, aracısız gerçekleştirme ile bunlar kiralanmıştı. Hangi vardı güya uzatsanız 1 kamer daha, Türkiye ayrımsız coşkunluk ülkesi. Orman Umumi Müdürlüğü’ne sesleniyorum, kendinize katmerli vasıta almaya gelince mülk var amma akşam görüşlü cuşiş sönüm helikopterine gelince mal namevcut. Sözleşmeyi uzatmıyorsunuz.

Bu yıl Divan kapanmadan ek bütçe geldi. Rastgele kuruma para getirmiştiniz, bütçe istemiştiniz. Ayrımsız yegâne Orman Umumi Müdürlüğü’ne istemediniz. Sebep biliyor musunuz? Çünkü AKP maatteessüf ormanları hoşgörüsüzlük olarak görüyor, AKP ormana odun kendisine bakıyor. Bundan periferi birlikte maalesef haddinden fazla şişman yangınlarla karşılaşıyoruz ve AKP döneminde Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü büyük orman yangınları yaşanmıştır, bu beceriksizlikten olmuştur. Orman yangınlarını söndürmedeki umursamazlıkları milli servetimizi yakmıştır.

Geçtiğimiz yangınlar zamanında Icra Vekili Pakdemirli, Türk Albeni Kurumu uçakları ne çalışmıyor dediğimizde ‘Onlar antika, siz antikacı mısınız’ demişti. Bu yıl gördük çalışıyor Türk Gelgel Kurumu uçakları, antika değilmiş emreylemek kim…Geçtiğimiz yılki yangınların sorumlusu Pakdemirli’dir, bu yılki ve bu hükümet döneminde yaşanan orman yangınları ve söndürülememesinin baş sorumlusu da Recep Tayyip Erdoğan’dır. “

“SANA, REİSİNE, YANINDAKİLER ŞUNUN HESABINI SORACAKLAR; ORMAN YANGINLARINI SÖNDÜRMEMEKTEKİ BECERİKSİZLİĞİNİZİN HESABINI SORACAKLAR”

Orman Bakanı Kirişci… Orman yangınlarını sönümlemek için gece görüşlü helikopter kiralayamıyoruz… Ama beyefendi hususi jetle alaminüt fıldır geziyor. Ayrımsız bakıyorsunuz Adıyaman’birlikte benzeri bakıyorsunuz Ağrı’bile… Ona hususi jet var ama yangın söndürme helikopterine gelince maatteessüf namevcut.

Sayın Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Ağrı’da diyor ki; ‘Bu seçme çok koca, diğer tarafa gittiğimizde adisyon soracaklar’ diyor, güldürü. Neyin hesabını soracaklar Sayın Kirişci neyin? Ego söyleyeyim mi neyin hesabını soracaklar… Ana dünyaya barhana edince sana, reisine, yanındakiler şunun hesabını soracaklar; orman yangınlarını söndürmemekteki beceriksizliğinizin hesabını soracaklar. Börtü böcek, ham hayvanların yanmasının hesabını soracaklar. Orman köylüsünü bitirmenizin, Türkiye’nin milli serveti olan ormanları namevcut etmenizin hesabını soracaklar.

Senin tabirinle, ‘gerçek dünyada’ bu hesabı soracaklar. Olur bu dünyada? Bir Iki kaldı, geliyor gelmekte olan. İnşallah, arz geç 9 kamer sonradan yapılacak olan tıpkısı seçimden sonraları millet ittifakının, CHP’nin iktidarında bu orman yangınlarının söndürülememesinin beceriksizliğinin hesabı o Türk Gelgel Kurumu’nun uçaklarının hangarlarda çürütülmesinin hesabı hem bu bakandan hem öncekinden hem dahi Cumhurbaşkanından bu dünyada birlikte sorulacak. Bunun hesabı banko sorulacak.

“YANGIN YENİDEN NÜKS ETMİŞ”

Ateş baştan nüks etmiş, bir iki geçmiş bize sunulan bilgelik, inşallah bir dakika önceki söndürülür.”

Öztunç ve Altay, matbuat toplantısındaki açıklamalarının arkası sıra, gazetecilerin sorularını birlikte yanıtladı.

İzmir Kemeraltı’nın UNESCO Acun Mirası Listesi’nden çıkarılması ile ilgilendiren istifham üstüne Altay, şunları söyledi:

“İzmir’e ‘gavur İzmir’ diyen aynı kafanın, İzmir’e husumeti sonsuz tıpkısı kafanın yaklaşımı, anlayışı… İzmir Büyükşehir Şehremaneti başkanımıza takmış benzeri Cumhurbaşkanı ile karşı karşıyayız. Amma Bronz Soyer, Erdoğan’ı kafasına takmıyor.”

Öztunç ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“UNESCO Dünya Mirası Listesi amacıyla Kemeraltı aday gösterilecekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği, Tecim Odası… İzmir’deki stabil çokça sivil topluluk, bunu kâm etti. Amma bire bir baktık, vekillik benzeri alicengiz oyunu yapmış. İznik almış. İznik üstelik olmalı… Ama Kemeraltı  üstelik girmelidir. DOĞRU Parti’nin İzmir’e olan alerjisinden kaynaklanıyor bu. İzmir’e sevmemesinden kaynaklanıyor. Turizm Bakanı, Çeşme’nin dağıtma projesi ile uğraşacağına, özlük otellerini zahir büyütürüm diyerek çalışacağına… İş adamı yerine Turizm Bakanlığı’na başvurup, Turizm Bakanı kendisine öz otellerine imzalar atacağına; buna çalışsaymış. Amma daimi üyelik üzere okazyon var. İşte o ahit, seçimlerden sonradan 2023’te CHP iktidarında İzmir, aday olacak.”Share: