Bursa yerel haberi | Nilüfer Foto Müzesi, 5 Yaşında

Nilüfer Işık Müzesi, kuruluşunun 5. yılını bölgenin öyküsüne farklı benzeri bakış getiren “Misi’den Gümüştepe’ye” sergisiyle kutladı.

Nilüfer Belediyesi’nin Misi’da hizmete sunduğu Nilüfer Fotoğraf Müzesi, kuruluşunun 5. sene dönümünde manidar bire bir sevgiye aile sahipliği yaptı.

Küratörlüğünü Engin Özendes’in yaptığı “Misi’den Gümüştepe’ye” sergisi, Murat German, Sıtkı Kösemen ve Timurtaş Onan’ın ibdai karelerini tıpkı arada izlenime sundu.

Sıtkı Kösem’in karye halkının hikayesine odaklanan tipolojik görsel ifadeleri, Timurtaş Onan’ın toplumsal yaşamdan yağız beyaz kareleri ve Misi’nin dirim kaynağı olan Nilüfer Çayı’nı kafa noktasından kente ulaştığı yere büyüklüğünde görselleştiren Kasıt Germen’in fotoğrafları Misi’ye bakir tıpkı görsel beyin kazandırırken, sergi projesine koşut olarak benzeri da pusula hazırlandı.

Sergide yeralan fotoğrafların beraberinde Bursa Uludağ Üniversitesi Veri Yazın Fakültesi Kazı Bilimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin’in bölgenin arkeolojik tarihi anlatımları ile namzet tarihin izini süren İzzettin Gümüş koleksiyonundan katkılarla hazırlanan betik birlikte işporta katılımcılarıyla paylaşıldı.

Sanatseverlerin ilişki gösterdiği serginin açılışına, Nilüfer Belediye Reisi Turgay Fazilet dahi eşi Zeynep Terzioğlu Yiğitlik ile gelişigüzel katıldı.

Nilüfer Işık Müzesi’nin önemine ilgi çekici Başbuğ Yiğitlik, “Bugün foto sanatı namına çok değerli birikimlere sahip olan Nilüfer Fotoğraf Müzesi’nin kuruluşunun 5. yıldönümünü kutluyoruz. Açıldığından bu yana ülkemizin ve dünyanın önde mevrut fotoğrafçıları ve koleksiyonlarını sanatseverlerle buluşturan müzemiz, değişik terbiye çalışmalarıyla bile müzecilikte ayrımlı aynı anlayışı hayata geçirdi. Binlerce ziyaretçiyi ağırladı ve sergi organizasyonlarıyla da Misi’ye değer kattı. Hangi bahtiyar bize kim Misi bire bir danışma köyü olma uğrunda derhâl ilerliyor. Yazın Müzesi, Sanatevi, Hanek Kahvesi, Yavru Kütüphanesi, Yazar evi kabil işlevsel mekanlarıyla bu kimliği kazanan bu güzelce yerleşimin, Misi’den Gümüştepe’ye uzanan hikayesi, bu işporta ve kitap projesiyle sizlere sunuluyor” dedi.

Sergi ve kitap projesinin editörlüğünü ve küratörlüğünü fail Engin Özendes dahi Nilüfer Fotoğraf Müzesi’nin 5 yıllık geçmişine çerağ tuttu. Özendes, Nilüfer Belediyesi’nin müzecilik anlayışının Misi’ye balaban ayar kattığını vurgulayarak, “5 yıldır burada çok mehabetli sanatçıların sergilerine familya sahipliği yaptık. Söyleşiler, sergiler ve değişik etkinlikler buraya değişik bir neşelilik getirdi. Bugün buraya makul haddinden fazla heybetli tıpkı sergiyi elan Bursa halkıyla buluşturduk. Müzemiz henüz nice yıllarında çok şanlı çalışmaları gözler önüne boşlamak adına kapılarını anahtar. Bize destek olan herkese minnettarız” diye konuştu.

Sanatçı Sıtkı Kösem birlikte çalışmaları üstüne katılımcılara bilgelik verdi. Portreler üzerine teferruatlı yıllar icraat yürüttüğünü belirterek, “Burası haddinden fazla mefret ayrımsız toprak. İnsana çalışırken ayrı tıpkı ilham, dirlik veriyor. Nilüfer Belediyesi’ne burada say etme imkanı sunduğu için teşekkürname ediyorum” dedi.

Projeye Engin Özendes vasıtasıyla katıldığını vurgulayan Timurtaş Onan dahi Misi halkına desteklerinden dolayı teşekkürname etti. Çalışırken şişman anılar biriktirdiğini tamlayan Onan, “Cümle acun değişim içinde. Burası bile değişik değiş ortamında ama ego siyah beyaz zehir fotoğraflarımla eski karye ruhunu çıkartmaya çalıştım” diye duygularını dile getirdi.

Çalışmanın parçası olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Maksat Germen ise “Emek yapmadan önce ince okumalar yapıyorum. Buranın hikayesi beni haddinden fazla etkiledi. Eşim birlikte bu çalışmada benimle düz aldı. Nilüfer Çayı’nın kaynağına giderek çekimlere başladık. Buraya kadar çok şükür kirlenmeden gelmiş. Akarsu gelecekte çokça zer olacak. Suyu koruyarak şehirleri düz yazı etmeliyiz. Çalışmalarımda bunu vurgulamak istedim” dedi.

Açılış konuşmalarının arkası sıra Komutan Fazilet, sanatçılara günün anısına plaket verdi. Fazilet ve beraberindekiler henüz bilahare sergiyi gezerek çalışmaları yakından inceledi. Yaşadıkları bölgenin değişimine tanıklık etmek isteyen Misi halkı da sergiye bandaj gösterdi. “Misi’den Gümüştepe’ye” sergisi, 29 Ev 2023 tarihine büyüklüğünde sanatseverlerin izlenimine berrak kalacak.

Share: