Bursa vukuf | Akarsu çekilmesi yaşanan İznik Gölü’ndeki batık bazilika kıyıyla birleşti

İznik Gölü’nde yaşanan akarsu çekilmesi zımnında, 2014’te keşfedilen batmış bazilika kalıntısının büyük bölümü görünür hale geldi.

Marmara Bölgesi’nin en şişman, Türkiye’nin 5. iri katıksız gölü olan yaklaşık 300 kilometrekarelik İznik Gölü, mevsimsel kuraklıktan hırçın etkileniyor.

Gölde, kıyıdan meydan düz 50 metreye varan istifa gözlendi.

Çekilme, 8 sene ilk kıyıdan 20 metre açıkta, 1,5-2 metre derinlikte bulunan, 1500 sene önceki Aziz Neophytos yerine mensur edildiği belirlenen ve su şeş kazı bilimi müzesine dönüştürülmesi amacıyla mücahede düzenlenen bazilika bölgesinde da etkin oldu.

Bazilikanın iri bölümü gölün yüzeyinde görünür arkaç gelerek kıyıyla birleşti.

İznik Müzesinin çarkıt müdürlerinden Taylan Sevil, AA muhabirine, alelhusus abuhava değişikliğinin İznik Gölü’ndeki akarsu seviyesini huysuz etkilediğini söyledi.

Bazilikanın kazı bilimsel bakımdan yüce olduğunu belirten Sevil, “Tarihi bazilika acun arkeoloji tarihinde yüzyılın keşiflerinden biri namına akseptans edilir. Beş Altı yıl öncesine kadar göl ortamında olan bazilika, suyun çekilmesi dolayısıyla muvakkat adına gezilebilecek duruma geldi yani karayla birleşti. Hoppadak bu değil, antika liman mendireği de ortaya imdi. Bunlar ilk kez akarsu yüzüne sâdır şeyler. Güzeşte yıllarda haddinden fazla azken bu sene bilgisiz gezilebilecek durumda.” dedi.

Share: