Bursa haberleri: Barhana dönemine kadar iyileşemeyen leylekler kışı Bursa’da geçirecek

Gâh nedenlerle yaralanan veya hastalanan leylekler, Bursa’daki Karacabey Ovakorusu Devlet Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi ediliyor.

Karacabey ilçesinin kırsal Bayramdere Mahallesi’nde 12 sene önce kurulan Dalan, ayıların yanı sıra kanatlı hayvanlara de ocak sahipliği yapıyor.

Sürüler halinde geldikleri bölgede yaralanan, hastalanan 4 leylek, bu Merkezde tedaviye alındı fakat göç dönemi bitmesine karşın otama süreci tamamlanamadı.

Kışı da burada geçirecek kanatlı misafirler, rehabilitasyonun ardından halkalanarak bahar aylarında ati leylek sürülerine katılacak.

Forma Şefi Bilirkişi Veteriner Doktor Azizcan Sezer, AA muhabirine, Türkiye’nin göç yolları üstünde olduğunu belirterek yılın muhtemelen dönemlerinde çokça sayıda türün geçtiğini bazılarının konakladığını söyledi.

Leyleklerin bile göçmen kuşlardan olduğunu hatırlatan Sezer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Osmanlı döneminde ilk defa Bursa’de 19’uncu yüzyılda ‘Gurabahane-i Laklakan’ adıyla soysuz leylek evi, leylekler hastanesi mamul ve dünyanın geçmiş efsanevi hastanesi yerine gösteriliyor. Geçmişimizden aldığımız bu mirastan yola çıkarak burada tedavi ve rehabilitasyonlarını gerçekleştiriyoruz. Günümüzün yekpare bilimsel ve sayısal ekipmanlarını kullanarak hayvan sağlığı amacıyla otama süreçlerini tamamlıyoruz. Şu anda merkezimizde 4 leyleğimiz var. Buraya hasta adına gelip kafile döneminde iyileşemeyen hayvanlar. Kafile dönemi bitmiş olmasından dolayı bu kışı merkezimizde geçirecekler. Bu süre ortamında tedavilerini tamamlayacağız, iyileştirme sürecine alacağız. Elan bilahare 2023 yılının göç döneminde diğer leyleklerin bulunduğu yaşam alanlarına halkalanarak salınacak.”

Sezer, leyleklere ve değişik türlere, tedavileri tamamlandıktan sonradan halka taktıklarını dile getirdi.

Bu halkaların kuşların kimliklendirilmesi üzere uygulandığını anlatan Sezer, “Hayvanların henüz sonrasında ne ülkelere gittiklerini, ne büyüklüğünde süre süresince gittiklerini ve dirim alanlarının sınırlarını tayin ediyoruz. Yaşlarını ve bulundukları coğrafyaları yakalamak üzere heybetli tıpkı iş.” dedi.

Share: