Bursa haberi | Sebep Kaya; Cıvıltı, Benzen, Süt ve Doğal Gaz Fiyatlarının Yüzdelik 50 İndirilmesi İçin Yasa Teklifi Verdi: “Siz, Aski’yi Engel Ettirerek…

CHP Ankara Mebus Yıldırım Kayaç, Ankara Büyükşehir Şehremaneti (ABB) Meclisi’nde AKP grubunun önerisi ve oyçokluğu ile su fiyatında yüzdelik 50 tenzilat yapılmasının ardından; cümbüş, benzen, motorin ve doğal gaz fiyatlarında de yüzdelik 50 tenzilat yapılması üzere TBMM’ye kanun teklifi verdi. Kayaç, “Siz, ASKİ’yi engel ettirerek hizmetleri yatırmak istiyorsunuz. CHP’li belediyelerinin hizmetlerine pürüz vurmaya çalışıyorsunuz” dedi.

Saika Kayaç, ABB Meclisi’nde AKP grubunun önerisi ve oyçokluğuyla akseptans edilen su fiyatında yüzde 50 iskonto kararının peşi sıra TBMM’ye verdiği yasa teklifinde, hareketlilik, benzen, motorin ve doğal gaz fiyatlarında dahi yüzde 50 indirim uygulanmasını önerdi. Kaya, konuya ilgili bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“EĞER ALELADE SAMİMİYSENİZ, HALKIN DUYGULARI İLE OYNAMIYORSANIZ O ANT 85 MİLYONUN SORUNUNA HAL ÜRETELİM”

” Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde iki çağ önceki tıpkısı seyretme oynandı. Bu tiyatro oyununun aktörleri, AKP ve MHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri. ASKİ’nin 23 liraya mal ettiği suyu, yani hayatiyet ve sair masarif neticesinde 23 liraya dünyalık edilen suyu, Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankaralılara 13 liraya veriyor. Ancak anca aynı öneri getirdiler ki ’13 liradan değil, 6,50 liradan verilsin’ diyerek tenzilat teklifinde bulundular.

Ben da şimdi AKP ve MHP milletvekillerine tıpkısı davet yapıyorum. Şayet bayaği samimiyseniz, halkın duyguları ile oynamıyorsanız o zaman 85 milyonun sorununa çözüm üretelim.

“SİZ ASKİ’Yİ ZARAR ETTİREREK HİZMETLERİ YENMEK İSTİYORSUNUZ. CHP’Lİ BELEDİYELERİNİN HİZMETLERİNE MÂNI VURMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ”

Hangi yapalım? ‘Mazota yüzdelik 50 indirim yapalım, benzine yüzdelik 50 iskonto yapalım, doğal gaza yüzde 50 indirim yapalım, elektriğe yüzdelik 50 iskonto yapalım’ diye yasa teklifi verdim. Samimilik testi burada; elkızı, vakit kaybetmeden Ankara halkının sorunlarını çözen yerde değil, 85 milyonun sorunlarını çözen yerde akıntı edelim. Amma siz, içtenlikle değilsiniz. Siz, ASKİ’yi zarar ettirerek hizmetleri abanmak istiyorsunuz. CHP’li belediyelerinin hizmetlerine ket vurmaya çalışıyorsunuz, engelleyemediniz. Orada Divan çoğunluğuna istinaden bu işi yapıyorsunuz, parlamentodaki Divan çoğunluğunuzla avlu pahalılığını durduracaksınız.”

Saika Kaya; canlılık, benzen, mazot ve doğal gaz fiyatlarında yüzdelik 50 iskonto uygulanması üzere Sedir’e sunduğu yasa teklifinin gerekçesinde de şunları kaydetti:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi ve kül belediyelerimizde suyun fiyatının düşürülmesi, maliyetin düşmesine bağlıdır. Maliyeti düşürmek amacıyla da cıvıltı, benzen, süt ve doğal gazın fiyatının düşürülmesi gerekir. TBMM’nin üstelik vatandaşı pahalılık karşısında ezdirmemek üzere inhibitör tedbirler kabul etme sorumluluğu vardır. Ruh, benzin, motorin ve gaz fiyatlarına yüzde 50 indirim yapılarak vatandaşın efdal pahalılık karşında koruması gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde maliyet fiyatının yarısı fiyatına satılan suyun fiyatını çokluk oylarıyla yüzde 50 indiren başta AKP ve MHP tevessül etmek amacıyla, TBMM’bile grubu mevcut tamlık partilerin, ‘Vatandaşın Enflasyona Karşı Korunması İçin Hareketlilik, Benzin, Mazot ve Doğalgaz Fiyatlarının Yüzdelik 50 İndirilmesi Üzerine Kanun Teklifi’mize desek vererek kanunlaştırması gerekir.”

Share: