Bursa haberi: Mudanya Mütarekesi’nin 100. yılı törenle kutlandı

Mudanya Mütarekesi’nin 100. yılı, Bırakışma Meydanı’ndaki törenle kutlandı.

Mudanya Bırakışma Evi Müzesi önündeki törene CHP Grup Başkanvekili Hür Hususi, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Lüle Taşı, bazen milletvekilleri, Dominik Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Elvis Antonio Alam Lora, Mudanya ile kardeş belediye olan Dominik Cumhuriyeti Titr Pedro dahi Macoris Belediye Başkanı Raymundo Ortiz, İsmet İnönü’nün kızı Içten İnönü Toker ve protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Vali Canbolat, Türk milletinin her antlaşma çalım duyduğu ve asla nedamet göstermediği mehabetli bir tarihe topluluk olduğunu söyledi.

Mudanya Mütarekesi’nden eski döneme ait bilgiler üstelik veren Canbolat, mütarekeyle Anadolu’daki Yunan macerasının sona erdiğini, anlaşmayla diplomatik sükse birlikte elde edildiğini vurguladı.

Canbolat, şunları kaydetti:

“Haddizatında sona muazzez hemen Palikarya macerası değildir. Yunanları encam sürerek Mondros’u yazdırım ettirmek ve Sevr’i gerçekleştirmek talip Batı’nın ümitleri da burada kaybolmuştur. Tarihin bire bir diliminde bu mutluluk ile bu budun ile karşı karşıya mütezayit bütün bilir kim Türk milleti canından kutsi saydığı, ilkin özgürlüğü olmak amacıyla beherglas karış toprağı, bayrağı, fideist uğruna yardan birlikte serden üstelik geçmiştir. Bu milletin asap uçlarıyla oynayan hep, bu milletin refleksini hiçbir ahit aklından çıkarmamalıdır.”

Mudanya Şehremini Hayri Türkyılmaz ise anlaşmanın 100. yılını coşkuyla kutladıklarını belirterek, “Tekmil 100 yıl geçmiş Türkiye’nin barış süreci Mudanya’üstelik kuruldu. Mudanya’üstelik imzalanan ateşkes bizi barışa kavuşturdu. Cumhuriyetimizin civar sözünün yazıldığı Mudanya’bile herhangi bir şey hazar aşkına.” dedi.

Konuşmaların ardından el oyunları ekibince gösteri sunuldu, şiirler okundu.

Katılımcılar restorasyondan bilahare ilk defa ziyarete açılan müzeyi gezerken, İsmet İnönü’nün ve anlaşmanın canip devletlerinin temsilcilerinin bal mumu heykellerinin birlikte bulunduğu odada Ilgiyle İnönü Toker’in duygulandığı gözlendi.

Share: