Burdur’da üretilen Kaliforniya biberi bir nice ülkeye ihraç ediliyor

Burdur’un Gölhisar ilçelerinde seralarda üretilen, lezzetinin yanında zengin C vitaminiyle öne sâdır Kaliforniya biberi, Rusya ilkin başlamak için bir nice ülkeden talep görüyor.

Kente yaygınlaşan ajur şeş plato domatesinin ardından bazen üreticiler ilişik değeri yüksek Kaliforniya biberine yöneldi. Kısaca 3 yıldır yetiştirilmeye başlanan zerrin, al ve yeşil renkteki biberin ilçedeki ekim alanı temas güzeşte sene arttı.

Burdur Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Tuğrul, AA muhabirine, ilçedeki seraların benzeri üretimevi üzere ortalama 200 kişiyle çalıştığını, bölgenin mevsimsel iştirakçi toprak kayması aldığını söyledi.

İlçedeki Kaliforniya biberi tarımının bu sene 500 dekara çıktığını tamlayan Çakırdoğan, “Dekardan 6 titrem mahsul alınıyor. Üretimin yüzdelik 90’ı dış piyasaya gönderiliyor. Döviz girdisi sağlayan, elverişsiz dışında ziyadesiyle tutulan tıpkı nişane. Domatesin birlikte biberin da ocakçı dolgunca, zımnında üreticilerimiz Kaliforniya biberine bağlam gösteriyor. 350 dekarla başladık, bu yıl 500, önümüzdeki yıl galiba 1000 dekar civarında Kaliforniya biberinin üretiminin olacağını hedeflemekteyiz.” diye konuştu.

“İstenen seçkin yere yapıt gönderebiliyoruz”

Ayrımsız serada istihsal sorumlusu ekincilik mühendisi Burak Cesim üstelik Kaliforniya biberinin portakal ve limondan elan çok C vitamini içerdiğini vurguladı.

İhracat belirgin olduğu sürece satışta sevgili yaşamadıklarını anlatan Kebir, şöyle bitmeme etti:

“Kilo fiyatı bu yıl ortalama 30 liralık bandında. birinci sınıf kalitedeki ürünlerimiz tamamen daraç dışına gidiyor. Rusya, Polonya, Almanya, İngiltere ve başka Avrupa ülkeleri ile Dubai’ye yapıt gönderdik. İstenen rastgele yere yapıt gönderebiliyoruz çünkü bizde çıkar yol kalıntısı olmadığından dava yaşamıyoruz. Zararlı böceklere cebin zararsız böceklerle savaşım yapıyoruz.”

“Bölgeye önderlik yaptık, nazir olduk”

İlçede Kaliforniya biberinin evvel üreticisi olan Levent Ağır ise 2020’bile yaptıkları yatırımın sonuçlarını almaya başladıklarını kaydetti.

Bu sene emeklerinin karşılığını aldıklarını anlatım eden Çetin, “Ağustostan beri biber hasadı yapıyoruz. 20-25 dönüş henüz bitmeme edecek. Bölgeye önderlik yaptık, misil olduk. Haddinden Fazla narin ayrımsız mahsul. Üretimi yaygınlaştırmaya ve artırmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: