Burdur ruzname haberi: Çavdır İmam Hüseyin Cemevi’nin temeli törenle atıldı

Burdur’un Çavdır ilçesinde Çavdır İmam Hüseyin Cemevi’nin ana atma töreni gerçekleştirildi.

Cemevleri Anne Atma ve Açılış Töreni kapsamında planlı törende mütekellim Vali Yüce Arslantaş, Neşet Ertaş’ın “Nerede bire bir türkü belirten varsa gidin yanına oturun. Dağ insanların türküleri yoktur.” sözünü hatırlatarak, rabıt çalıp deyiş belirten insandan şer gelmeyeceğini söyledi.

Hiçbir insanın doğduğu coğrafyayı, yaşadığı ülkeyi, içre yetiştiği aileyi güzel imkanına eş olmadığını belirten Arslantaş, bütün bu özelliklerin üstün bir azade iradesiyle taksim ve takdir olunduğunu anlattı.

Arslantaş, Hucurat Suresi’nin 13. ayetinde “Lan insanlar! Filhakika biz sizi ayrımsız erkek ve benzeri kadından yarattık ve birbirinizi tanıyıp kaynaşasınız diye niteleyerek sizi milletlere ve kabilelere ayırdık.” denildiğini anımsatarak, bu ilahi nizamın maksadının insanların birbirleriyle kaynaşmasını kolaylaştırmak kendisine açıklandığını söyledi.

Atalarının farklılıkları baylanlık akseptans etmeyi bildiğini vurgulayan Arslantaş, şöyle konuştu:

“Birlikten doğan kuvveti akıllıca yöneterek cihana tertip vermişlerdi. Bizlere düşen, atalarımızın ölüme vadi okuyarak kazandığı bu topraklara tıpkısı muadele ruhuyla topluluk çıkmaktır. Dal niyetleriyle birliğimize, dirliğimize tağyir getirmeye uğraşanlara direnim hazar, erinç, refah ve güven içinde yaşamaktır. Birbirimize cebin muhabbet ilgilenmek seçme birimizin boynuna borçtur. Bu ülkenin beher ferdi, kültürünü ve inancını özgürce yaşayarak geleceğe umutla bakabilmelidir. Umuyorum ki temelini kovmak amacıyla toplandığımız ekin evimiz, birçok semahlara, muhabbet, doktrin, yoldaşlık, deney, dardan indirme, banak gibi nice cemlere bina olacak. Alevi kardeşlerimizin gönül dünyalarını zenginleştirecektir.”

Törene DOĞRU Parti Burdur milletvekilleri Meze Özçelik ile Yasin Misyon, Ilçebay Mustafa Gövercin, Belediye Başkanı Süleyman Kayacan, Alevi dedeleri, siyasi parti ve sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: