Burdur haberi: Burdur’da çiftçilere 1 milyon 600 teklik buğday tohumu desteği

Burdur’da Tarım ve Orman Bakanlığının “Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” çerçevesinde çiftçilere 1 milyon 600 teklik buğday tohumu dağıtıldı.

Uzay Bina Halk Pazarı’nda düzenlenen döl dağıtım töreninde konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Çakırdoğan, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi çerçevesinde dağıtılacak buğday tohumunun 7 bin 650 dekar araziye ekileceğini belirtti. Çakır, “Şu zaman bakımından da 1 milyon 600 lira buğday tohumu aldık. Buğday tohumunun bize geliş fiyatı 12,5 liranın üstünde amma biz çiftçimizden ‘yeter kim sen üret’ şiarı mucibince takkadak 4 lira benzeri katkı alıyoruz. Geriye küsurat paranın tamamını 1 milyon 600 bin lira kısmını bile biz tamamlıyoruz. Bu buğday tohumumuzdan yaklaşık 7 bin 650 dekarlık bir ilk teşrin alanı tespitimiz var. Bu buğdayları 7 bin 650 dekara ekimini yapıp, yüksek ürün almayı hedefliyoruz. Tohumlar Tarım Bakanlığına kapalı Ekincilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü marifetiyle üretilmiş kaliteli tohumlardır ve susuz alanda yetişen tohumlardır. İnşallah verimin erdemli olduğunu kendimiz de çekmek istiyoruz. Arpa ile ait dahi şu zaman 400 bin liralık arpa tohumu dağıtımımız var. Benzeri şekilde bin 875 dekar alanda birlikte rüşvet tohumu desteklemesi yapıyoruz. Bütün çiftçilerimize bereketli tıpkı üretim sezonu olması dileğimle” dedi.

Vali Mürtefi Arslantaş ise Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın ekilmeyen hiçbir ekincilik arazisi kalmayacağı talimatı verdiğini hatırlattı. Dünyanın yaşadığı salgından bilahare kıtlığa yakalanmamak için devletin elindeki araziler dahil ekilmeyen arazileri kiraladıklarını söyleyen Ilbay Arslantaş, “Uluslararası piyasaların istediği kalite ve kalibrede tohumların kullanılması gerektiğinden hareketle soy sop dağıtmaya başladık. Ayçiçeğinden hararet, zeytinden Melli incirine, buğdaydan arpaya büyüklüğünde tarım desenimizin tamamında ağır sıklet desteklerimiz var” ifadelerini kullandı.

Toplamda 3 milyon lira evlat desteği sağlanacak

Bu yıl Burdur üzere 2 milyon lira rüşvet ve buğday evlat desteği ödeneği ayrıldığını dile getiren Arslantaş, “Tığ bu bile ehliyetli olamaz diyerek geçtiğimiz hafta İl Genel Meclisimizden 1 milyon liralık üstelik İl Özel İdare imkanlarıyla çiftçilerimize evlat sağlayalım diye müstacel benzeri karar aldık. O tohumu dahi birkaç hafta süresince sizlere ulaştıracağız. Emeğin yemeğe, zahmetin rahmete dönüşeceği hasat mevsiminde haddinden fazla henüz fazla ürünü, alın terinin karşılığını, helalinden verimli ocakçı sağlayacağınızdan eminiz. Bakanlığımızın ürettiği bu tohumları önümüzdeki sene alacağınız üründen tohumluk olarak ayırabilirsiniz. Hepinize bereketli kazançlı bir istihsal sezonu diliyorum” dedi. – BURDUR

Share: