BOLU’DA, JELATİN FABRİKASINDA SIZAN GAZ NEDENİYLE 3 İŞÇİ ÖLDÜ, 1 İŞÇİNİN DURUMU AĞIR

BOLU’nun Gerede ilçesinde, benzeri jelatin fabrikasında tasfiye vana odasındaki vanayı kontrol amacıyla revan 3 işçi, vanadan sızan müvellidülma sülfür, nişadır ruhu ve karbon monoksit gazlarından zehirlenerek hayatını kaybederken, 1 işçinin ise ağır sıklet bakımda tedavisi sürüyor. İşçileri bulunduğu yerden çıkaran 3 itfaiye aracı personeli de gazdan etkilendiği amacıyla hastanede tedaviye makbuz.

Görüngü, saat 22.50 sıralarında Gerede Tevhit Sanayi Bölgesi’nde bulunan aynı jelatin fabrikasında meydana geldi. Gece vardiyasında etkin işçilerden biri, fabrikanın arıtma bölümünde kâin vananın kontrolünü yapmak amacıyla alana girdikten sonra dışarıya çıkamadı. Durumu fark eden başka 3 çalışma arkadaşı daha arka arkaya tasfiye alanına girdikten sonradan çıkamadı. Fabrikada etkin başka işçiler, durumu 112 Müstacel Davet Merkezi’hangi veri verdi. Fenomen yerine keyif, polis güçleri, itfaiye aracı ve AFAD ekipleri gönderme edildi. İtfaiye ekipleri, süzgün halde yerde yatan işçileri bulunduğu yerden çıkardı. Afiyet ekiplerinin yaptığı kontrolde işçilerden, Mutlu Karataş, Yasin Başyiğit ve Emrah Deniz’in hayatını kaybettiği belirlendi. Zehirlenen sair işçi Enes Kayış ise Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’hangi kaldırılarak tedaviye alındı. Enes Kayış’ın durumunun çetin olduğu ve dirimlik tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

İTFAİYE ERLERİ BIRLIKTE HASTANELİK OLDU

Öte yandan, 4 işçiyi bulundukları yerden çıkaran Gerede Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde işyar 3 itfaiye aracı eri de, içeriye müvellidülhumuza tüpleriyle girmelerine rağmen sızan gazdan etkilendi. İtfaiye erleri Gerede Şevket Hastanesi’ne kaldırılarak otama altına makbuz. İtfaiye erlerinin dirimlik tehlikesinin olmadığı öğrenildi.

Yaşanan aksiyon kazasının peşi sıra sirenler eşliğinde fabrikada üretime ara verilerek, vardiyadaki işçiler evlerine gönderildi.

Olayla ilgili bilgelik veren Gerede Belediye Reisi Mustafa Allar, “Haddinden Fazla elem bir olay. 3 vatandaşımızı kaybettik. 1 vatandaşımızın bile keyif durumu ciddiyetini koruyor. 100 civarında çalışanın olduğu şişman tıpkı üretimevi. Saat 22.50 sıralarında burada müteharrik personellerden aynı tanesi arıtmaya giden, para aktarımı odası bile denilen valf odasındaki vanayı arama ika gayeli bir personel içeriye girmiş. Çıkmayınca diğer arkadaşlar dahi peş peşe arama üzere havuza iniyor. Beyninde ayrımsız panik havasıyla gayrı arkadaşları bile 112’yi arayarak yardım istemiş. 1 buçuk, 2 metre çapında bir kuyu var vana odasında hoppadak. İçinde, 50-60 santim civarında bir akarsu bulunuyor. İtfaiye ekipleri, en üst kuyu kontrolleri yapıldıktan bilahare ölen 3 vatandaşımızı ve 1 gaileli vatandaşımızı alıp dışarıya bundan sonra. Sağlıklı adına kurtarılan kişinin de dirimlik tehlikesi bulunuyor. Bu olayın nedenleri araştırılıyor” dedi.

İTFAİYE ERLERİNİN HAYATİ TEHLİKESİ YOK

3 itfaiye aracı personelinin bile sızan gazdan belli belirsiz şekilde etkilendiğini tamlayan Allar, “Oksijen tüpleri ile fenomen hesabına anlama ettiler. Onlara bile geçmiş olsun diyorum. O kuyuya inerek personelleri tart noktasında balaban aynı fedakarlık göstermişlerdir. Onlarla ne kadar gurur duysak azdır. 3 itfaiye aracı personeli şu anda kontrol amaçlı tedavi altında. Hayati tehlikeleri bulunmamakla birlikte, müvellidülhumuza desteği ile şen soluk almaları üzere hastanede otama altındalar” diye niteleyerek konuştu.Share: