Bolu’da fabrikada gazdan zehirlenen 4 işçiden 3’ü öldü

Bolu’nun Gerede ilçesindeki tıpkısı jelatin fabrikasında tasfiye vana odasındaki vanayı kontrol ederken gaza maruz kalarak zehirlenen 4 işçiden 3’ü hayatını kaybetti.

Gerede Muhtelit Tevhit Endüstri Bölgesi’nde bulunan ve deriden jelatin üretimi yapılan tıpkı fabrikanın arıtma vana odasındaki vanayı taharri eden iştirakçi mankafa gelmeyince, 3 işçi henüz arka arkaya odaya girdi.

Odaya sonuç giren Enes Kayış’ın yarı yığılmış halde dışarı çıktığını gören sair işçiler sağlık ve itfaiye aracı ekiplerine vukuf verdi.

İhbar üstüne olay hesabına çokça sayıda cankurtaran, itfaiye ve AFAD ekipleri atıf edildi.

Oksijen maskesi takarak valf odasına giren itfaiye ekipleri, Bahtiyar Karataş, Yasin Başyiğit ve Emrah Deniz’i dışarı çıkarttı.

Sağlık personeli tarafından yapılan muayenede 3 işçinin hayatını kaybettiği belirlendi. Gazdan etkilendiği memul ve Gerede Izzet Hastanesi’ne kaldırılan Enes Kayış ise İzzet Baysal Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’ne atıf edildi.

İşçileri hariç çıkartmaya çalışırken gazdan etkilenen 3 itfaiye aracı personeli da hazırlık gayeli Gerede Kerem Hastanesi’ne kaldırıldı.

AFAD ekiplerince yapılan doğal gaz ölçümünde, olay durumunda ciddi miktarda hidrojen sülfür, amonyak ve karbonmonoksit olduğu tespit edildi.

Hayatını kaybeden 3 işçinin cenazesi, cumhuriyet altını savcısının incelenmesinin ardından Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi adli tıp bölümüne götürüldü.

“İçinde 50-60 santimetre civarında su olan bire bir havuz”

Bolu Valisi Erkan Kılıç, Gerede Kaymakamı Cengiz Ayhan ve Gerede Şehremini Mustafa Allar, fabrikaya gelerek yetkililerden bilgi aldı.

Gerede Şehremini Allar, gazetecilere yaptığı açıklamada, şiddetli tıpkı fenomen sonucunda 3 kişinin hayatını kaybettiğini, birinin birlikte sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu söyledi.

Saat 22.50 sıralarında yaşanan olayda bire bir işçinin valf odasına girdiğini anlatan Allar, “Burada arıtmaya revan valf odası var. Alıntı istasyonu diyerek birlikte rapor ediliyor. İşçilerden biri buradaki vanayı taharri etme gayeli içeriye giriyor. O çıkmayınca özge rüfeka de sıkışık havuza iniyor. Diğer arkadaşlar de 112 Ivedili Çağrı merkezini arıyorlar.” dedi.

Allar, ihbar üzerine Gerede Belediyesi İtfaiye ekiplerinin acul bire bir şekilde görüngü hesabına geldiklerini belirterek, “İtfaiye personelimiz aşağıya indiklerinde içerideki işçileri dışarıya çıkartıyorlar. Yaklaşık 1,5-2 metre çapında ve içre 50-60 santim civarında akarsu olan bire bir havuz. Ayrımsız tanesinin da dirimlik tehlikesi var. Şu anda Bolu’ya irsal edilmiş durumda.” diyerek konuştu.

Olayın nedeninin henüz bilinmediğini nâkil Allar, AFAD personeli ile görüngü yeri inceleme ekiplerinin çalışmalarına devam ettiğini kaydetti.

Allar, istirdat esnasında valf odasına giren 3 itfaiye personelinin üstelik gazdan etkilendiğini ifade ederek, hayati tehlikesi yoksuz itfaiyecilerin tedavisinin bitmeme ettiğini söyledi.Share: