Bodrum’da 1 yılda 210 gizlice çatı yıkıldı, 1650 çatı mühürlendi

Bodrum’bile 1 yılda 210 gizlice yapı yıkıldı, 1650 yapı mühürlendi

MUĞLA Muğla’nın Bodrum ilçesinde 2022 yıl boyunca 475 gizliden gizliye yapından 210’u yıkıldı, 1650 bina ise Bodrum Belediyesi yoluyla mühürlendi.

2019 yılından başlayan sinsice yapıyla uğraş 2022 yılda üstelik hız kesmeden bitmeme etti. 1 sene içerisinde 475 gizliden gizliye çatı tayin fail ekipleri 210 yapıyı yıktı. 1650 usulsüz çatı ise mühürlendiği öğrenildi. Doğanın korunması, kamusal alanların işgaline büyüklüğünde Bodrum’daki neredeyse tekmil mahalleler teker tekerlek incelemeye alındı. Yapılan incelemelerde dedektif kadar etkin Bodrum Belediye ekipleri bakir projelerden, tükenik projelere, otellerden, pansiyon ve apartlara kadar kamu yapılar tekerlek terek incelemeye makbuz. Yapılan incelemeler 4 yıldır devam ederken aynı yandan yıkımlar ve mühürlemeler devam ediyor, başka yandan ise ümran affı söylentisiyle bakir gizlice yapılar ortaya çıkıyor. Belirleme edilen binaların yıkımları sürerken kâh yapım firmaları ise gizlice yapılaşmaya bitmeme ediyor. mütemadi hiç muttasıl uğrun yapılaşmanın önüne geçmeye müteharrik Bodrum Belediye Reisi Ahmet Aras ise “Tespiti yapıldıktan sonradan yasalı süreçleri tamamlanan habersizce yapıların ortadan kaldırılmasına ve yıpranmamış sinsice yapılaşma ile mücadelemizi aralıksız sürdüreceğiz” dedi.

2019 yılında “Kaçak Yapılaşma Müdürlüğü ile Savaşım Seferberliği” çerçevesinde Şehremaneti ekipleri İmar ve Kıran Kanunlarına muhalefet, kamu alanlarının işgali, kaçak dolgu ve kazı alanlarının ve kasaba suçlarının tespiti içi havadan dron ile tetkik yapıyor, tıpkı taraftandan mevrut ihbarların değerlendirerek anından bölgeye anbean tayin ediyor. 2019 yılından buyana 3 yıl içerisinde ise yasal süreçleri tamamlanan 738 yapıyı yıktı, 3 bin 269 yapıda mühürlendi. 2022 yılı içerisinde ise yasal süreçleri tamamlanan 210 yapıyı yıktı. 1650 yapıda mühürleme işlemi uygulandığı öğrenildi.

Geriden Geriye yapıyla mücadeleye sonunda büyüklüğünde bitmeme edeceğini tamlayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Amacımız, Bodrum’un geleceğini örtbas etmek amacıyla hukuka karşıt uygulamaların önüne geçmektir. Bodrum’birlikte, gizliden gizliye yapılaşma, kazı dökümleri ve özge konularda tamlık ekiplerimizle yasaların bizlere verdiği yetkiler çerçevesinde mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu konudaki kararlılığımız devam edecek zira bozma etmeye kimsenin hakkı yok” dedi.

Share: