Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Kurum, canlı yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Gurur, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’hangi yapılan kestirmece 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Bakan Gurur, TV100’de katıldığı canlı yayın programında gündeme ilgilendiren soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki önce temellerin, 25 Ekim’de nerede atılacağına ilişkin istifham üstüne Çalım, “Projenin evvel temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Işıklı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Kurum, cümle valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ilgili bilgelik istediklerini, gelen veriler çerçevesinde yer ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona mail başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak çoluk çocuk, taksitleri elbette ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Gurur, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla gelişigüzel görüyoruz. 5 milyona mail başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu mefret aynı miktar.” diyerek konuştu.

Bakan Çekicilik, projede alternatifler olduğuna işaret ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz ocak alabilirsiniz.’ diyoruz. Şayet 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 liralık, 1200 lira taksitle 10 sene faizsiz arsa taksiti. Yani zaman hangi ödüyorsanız, 10 yıl bire bir taksiti ödemeye bitmeme edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, zat gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki çoğalma da yüzde 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin vazifeli maaşı artışına göre düzenlenecek olmasının kâh endişelere bozukluk olduğunun belirtilmesi konusunda Kurum, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda aslında. Geçen sene vazifeli maaşına yaklaşık yüzde 80 artış geldi. Biz TOKİ’den sülale almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik ki: ‘Tığ kirada tıpkı aranjman yaptık, kira artışı yüzde 25’i geçemez. Dolayısıyla ev icar artışı yüzdelik 25 ise bizim taksitlerimizdeki artış da yüzdelik 25’i geçmemelidir ve bire bir yıl içerisinde borçlu vatandaşlarımıza yüzdelik 25 çoğalma yaptık.”

Hava, bugüne büyüklüğünde gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Icra Vekili Çalım, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki ev fiyatları ve kira artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Tersine parçalanmamış tersi bir nitelik olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz bile bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ilişkin şikayetlerin hatırlatılması üzerine Çalım, şunları söyledi:

“Bu istek bile çokça geldi, ilk kez sizin yayınınızda bu konuya açıklık getirmiş olalım. Tığ martir ve gazi ailelerimize yüzdelik 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun yaklaşık 12 bin 500’ü, martir ve gazi ailelerimiz amacıyla kural dışı durumda. Mevrut istek konusunda Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede fena hâlde üstelik tıpkı say yaptık. Evi olmayan Kore ve Kıbrıs gazilerimiz üstelik bu projeye başvurabilecekler. Doğrusu değişik şehit ve gazi ailelerimiz üzerinde evi varsa bile başvurabiliyor.”

Icra Vekili Alım, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin hep sektörlerde istihdamı artıracağını, kullanılmamış istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde mecmu 200 bin yıpranmamış istihdam alanının oluşacağını dile getiren Meram Çalım, “Gençlerimiz, eskimemiş mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde ferah ferah çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem bile sınırlı olduğumuz kuruluşlarımıza kullanılmamış mühendisler, mimarlar almaya bitmeme edecek.” ifadelerini kullandı.

Ölçülü sağlık grubuna ait içtimai göz projesi

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Kurum, Türkiye’bile almanak tahminî 600 bin bakir konut yapıldığını belirterek “Sunma irade dengesiyle dayalı. Ben burada kâm karşısında arzı artırıyorum. Deminden orta gelire bile yapacağız. Mutedil gelire birlikte peşinden proje açıklayacağız. Nedeniyle o 600 bin içerisinde birlikte orta gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu de Kaynak ve Maliye Bakanlığımız ve Yurt Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve konut fiyatları düştü, düşmeye dahi bitmeme edecek.” diye konuştu.

Share: