Bayburt’ta faziletli hububat verimi çiftçinin yüzünü güldürdü

Bayburt’ta çiftçiler, hasadı sona ermiş hububatta bu sene yüksek rekolteye ulaşmanın sevincini yaşıyor.

Bayburt Ekincilik Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe, hububatta çiftçinin hem ürün hem dahi nitelik açısından domuzuna iz elde ettiğini söyledi.

Hububatta verimin bu yıl güzeşte yıla göre 50’nin üzerinde arttığını belirten Yıldırımtepe, “Geçtiğimiz yıl kuraklık nedeniyle çiftçimizin durumu kötüye gitmişti amma bu yıl çiftçilerin yüzü gülüyor. Antrparantez Arazi Mahsulleri Ofisi (TMO) ilimizde hububatta tarihinin rekorunu kırdı. TMO, 2010 yılında 5 bin ton hububatla genişlik aşkın alımı yapmıştı amma bu sene Bayburt’ta 11 bin tonla sonuç 20 yılın rekorunu kırdı ve çiftçinin ürettiği arpa, buğday, tiritikale, çavdar, yulafın tamamını aldı.” dedi.

Yıldırımtepe, TMO’nun ilk defa aya değer uyguladığına üstelik dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“TMO, hep tavan eşit açıklar ürünün kalitesine bakarak birlikte kıymet düşerdi. Çiftçilerimiz üstelik gidip ürünleri alıma girmediği antlaşma hoşgörüsüz dönerlerdi. Bu sene anca ayrımsız uygulama olmadı. Hububatta tonu 6 bin 375 liradan taban denk açıklandı, nitelik çok iyiyse kıymet 25 kuruş artırıldı, im kalitesizse karşılık 6 bin 350’ye düştü. En bağan kıymet üstelik piyasanın üzerinde. Buna katma Cumhur Reisi kararnamesiyle 1000 lira buğdayda, 500 liralık arpada pirim var. Ayrıca buğday 7 bin 400 liraya arpa ise 6 bin 250 liraya kıymet buldu. Zımnında çiftçilerimiz bütün TMO’yu tercih etti. Bu yıl çok çeşit ayrımı üstelik yapılmadı, buğdayın tamamını ekmeklik buğday namına topladılar. Özellikle Cumhurbaşkanımıza, Ekincilik ve Orman Bakanımıza, TMO Umumi Müdürüne ve Bayburt’ta idarehane açan TMO Erzurum Şubesi başmüdürüne teşekkürlerimi sunuyorum. Bu yıl çiftçinin tahıl yönünde yüzü güldü.”

Yıldırımtepe, şu anda Bayburt’ta çiftçinin bağ bozumu ekimine başladığını ifade ederek, süt desteğinin açıklanmasını ve basma fiyatlarının düşmesini beklediklerini dile getirdi.

Share: