Balıkesir vukuf! Cumhur Reisi Erdoğan, Balıkesir’de dolgun açım töreninde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Biz göreve geldiğimizde 30 milyar dolarlık aynı ihracatımız varken, bugün çıktı 250 bilyon dolara yaslandık. Türkiye evet. Burası belde devleti değil. Türkiye, Türkiye. Altılı Ganyan masa bundan anlamaz. Onlar daha adaylarını belirleme edemediler.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Kuva-yı Milliye Meydanı’nda planlı Balıkesir OSB, Çamlık Budun Bahçesi, Ardıçtepe Barajı ile Yapımı Tamamlanan Ayrıksı Projelerin Dolgun Açılış Töreni”nde yaptığı konuşmada, esenlik alanında İvrindi, Marmara ve Gömeç kaymakamlık hastaneleri, ilçelerdeki karı sağlığı merkezleri, Bandırma Kavşak Diş Sağlığı Merkezi ile mütenevvi hastanelere yapılan ek binaların resmi açılışlarını üstelik yaptıklarını söyledi.

Karesi Buğulu Hizmet Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin, mütenevvi kurumların hizmet binalarının, enerji yatırımlarının, İller Bankasınca finanse edilen altyapı ve Hitit Eroin yatırımlarının açılışlarını gerçekleştirdiklerini kaydeden Erdoğan, “Durmak namevcut, yola bitmeme. Çalışacağız, üreteceğiz, istihdam sağlayacağız ve evelallah ihracatımızı üstelik bununla patlatacağız. Biz göreve geldiğimizde 30 milyar dolarlık bire bir ihracatımız varken, bugün artık 250 milyar dolara yaslandık. Türkiye evet. Bura çevre devleti değil. Türkiye, Türkiye. Altılı masa bundan anlamaz. Onlar daha adaylarını tayin edemediler.” diyerek konuştu.

Erdoğan, ulaştırmada, Rutubet Manyas yolunun, Minval Hava Meydanı terminal binasının, sulamada Ardıçtepe Barajı ve sulamaları ile mütenevvi dere ıslahlarının açılışlarını yaptıklarını dile getirdi.

Belediyelerin tamamladığı haddinden fazla kocaman yatırımlar olduğunu belirten Erdoğan, Büyükşehir Belediyesinin kat yapımı ve düzenlemesi, kamp alanı yapımı, restorasyonlar, spor tesisleri, yaka düzenlemeleri, peyzaj çalışmaları, altyapı projeleri gibi çok sayıda iz ve hizmeti gerçekleştirdiğini anlattı.

Erdoğan, Altıeylül, Karesi, Bigadiç, Havran, Kepsut, Dursunbey, Burhaniye, Edremit kaymakamlık belediyelerinin dahi çokça sayıda işaret ve hizmeti şehre kazandırdığını belirterek, “Balıkesir ve ilçelerindeki birleştirme endüstri bölgelerimizde envestisman bedeli 7,6 şeş milyarı güzeşte, güncel değerlemeyle da 28 milyara yakın 42 organizasyon hür teşebbüs kuruluşlarımız vasıtasıyla yapılarak üretime geçirildi.” şeklinde konuştu.

Tüm bu amme ve özel sektör yatırımlarının şehre uz ve artımlı olmasını dileyen Erdoğan, bu yatırımları şehre kazandıran, bakanlıkları, kurumları, belediyeleri özel sektör firmalarını tebrik etti.

“Balıkesir’bile bütün 3 bin 900 bölük nesir edeceğiz”

Cumhur Reisi Erdoğan, Balıkesir’in nereden nereye geldiğini anlatım edebilmek için sonuç 20 yılda şehre kazandırdıkları eserleri anımsatmak istediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Akıbet 20 yılda Balıkesir’e mecmu 50 milyar lira tutarında envestisman yaptık. Eğitimde 4 bin 448 sayı eskimemiş sınıf kazandırdık. Şehrimize ikinci kerem üniversitesi yerine Bandırma Onyedi Ilkgüz Üniversitesi’ni kurduk. Cahillik ve sporda 8 bin 279 can kapasiteli yükseköğrenim sınırlı binaları açtık. 37 skor spor tesisi mensur ettik. Sağlıkta Balıkesir’e toplamda 2 bin 334 yataklı 32 hastaneyle gelişigüzel 78 sağlık tesisi yaptık. Içtimai yardımlarda, Balıkesirli gerekseme sahibi vatandaşlarımıza toplanmış 4 bilyon liralık hakikat tahsis ettik. Zer kardeşlerim, biz vatandaşımızı sokakta bırakmadık. Her zaman yanı sıra olduk. bundan sonra bile yanı sıra olacağız. Yer ve şehircilikte TOKİ eliyle Balıkesir’bile bütün 11 bin 814 bölük projesini hayata geçirdik. Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme balaban konut hamlesinin önceki etabı olan 250 bin sosyal konut projesi çerçevesinde Balıkesir’üstelik bütün 3 bin 900 hane nesir edeceğiz. ‘İlk evim, önce aksiyon yerim’ adını verdiğimiz projemize şu asıl kadar Balıkesirli vatandaşlarımız tarafından ne kadar başvurma var biliyor musunuz? 42 bin referans yapıldı.”

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Balıkesir’birlikte 2 milyon metrekare alanda çalışmaların sürdüğünü anlatan Erdoğan, şehre kazandıracakları millet bahçelerinden Kızpınarı ve İvrindi’yi tamamladıklarını, Savaştepe, Sındırgı, Kepsut ve Havran’daki projelerin yapımına dahi bitmeme ettiklerini söyledi.

Erdoğan, ulaştırmada 2002 yılına kadar Balıkesir’e yapılanın 76 kilometre mukassem el olduğunu belirterek, “Evet tığ ne yaptık? Bu 76 kilometreyi biz 690 kilometreye çıkardık. Farkımız bu. İstanbul- İzmir otoyolunun 106 kilometrelik kesimi bile nereden geçiyor? Balıkesir’den geçiyor. Eskişehir, Kütahya, Balıkesir ve Bandırma, Balıkesir- Manisa arasındaki çipo yollarını modernize ederek elektrikli ve sinyalli ayla getirdik. Gökköy Lojistik Merkezini kazandırdık. Balıkesir’i hızlı şimendifer ağlarına bağlayacak olan Osmaneli, Bursa, Bandırma, Balıkesir hattının şu anda inşaatı sürüyor.” şeklinde konuştu.

Balıkesir’birlikte 2 kıta havaalanı bulunduğunu tamlayan Erdoğan, Kayırıcı Seyit Havalimanı’na almanak 3 milyon kapasiteli, Balıkesir Hava Meydanı’na ise almanak tıpkısı milyon eğreti kapasiteli terminal binası yaptıklarını aktardı.

“Balıkesirli çiftçilere toplamda 4,6 bilyon lira tarımsal bindi verdik”

Ekincilik ve ormanda Balıkesir’e 8 baraj ile 7 gölet yaptıklarını, 9 baraj ve iki göleti de nesir ettiklerini kaydeden Erdoğan, sonuç 20 yılda düz yazı ettikleri projelerle 702 bin dekar tarımsal araziyi sulamaya açtıklarını, 178 bin dekar zirai araziyi elan sulamaya açacaklarını anlatım etti.

Reisicumhur Erdoğan, Balıkesir ve ilçelerinde nesir ettikleri 58 öz ıslahı ile 43 yerleşme yeri ve 429 bin dekar araziyi lüks zararlarından koruduklarını vurgulayarak, “Balıkesirli çiftçilerimize toplamda hangi kadar bindi verdik biliyor musunuz? 4,6 milyar lira tarımsal bindi verdik. Erkek Eksiksizlik diyor kim; ‘Çiftçiler haris. Çiftçilere benzeri özdek verilmedi’. İşte buyur. Ben resmi misil veriyorum. Masada, dubara değil bu. Uran ve teknolojide 4 kullanılmamış birleştirme uran bölgesi, bir teknopark ve 10 araştırma geliştirme merkezi kurduk.” ifadelerini kullandı.

Enerjide ise 244 bin doğal gaz abonesi bulunan Balıkesir ve 44 ilçesine doğal gaz arzı sağladıklarını kaydeden Erdoğan, ileriki süreçte Ayvalık, Balya, Gömeç, Manyas ve Sındırgı’ya doğalgaz arzı sağlamayı hedeflediklerini aktardı.

(Sürecek)

Share: