BALIKESİR – “Güney Marmara İlleri Bölgesel ASKOM Toplantısı” Ayvalık’ta yapıldı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Güney Marmara İlleri Bölgesel Ivedili Keyif Hizmetleri Koordinasyon Komisyonu (ASKOM) Toplantısı, Balıkesir İl Afiyet Müdürlüğünün eş sahipliğinde İçişleri Bakanlığına ilgilendiren Sarımsaklı Vilayetler Hizmet Evi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, toplantıda yaptığı konuşmada, sonuç yıllara bakıldığında Balıkesir’de müstacel sağlık hizmetleri alanında adeta tıpkı kıvrılma yaşandığını söyledi

Ambulans sayıları, bakir istasyonların açılması, sağlık personelinin bakım kalitesi standartlarının yükseltilmesi itibarıyla insanların, toplumun beklentilerine çok elan büyük ölçekte yanıt verebilecek nitelikte yükseliş olduğunu belirten Şıldak, şöyle bitmeme etti:

“Bu kapsam haddinden fazla memnuniyet vericidir. Devletin üstelik ihtimal en çokça kıpırdak olduğunu gösteren göstergelerden biri bu olsa lazım. Biri ivedili müdahaleler, gayr dahi kıran ve ivedili durumlardaki müdahaleler. Gelişigüzel iki alanda da gerçekten Türkiye’miz, Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde, bakanlığımızın uyguladığı politikalar ve aldığı tedbirler, yeniliklerle bu alanlara dokundu. Baktığımız antlaşma kıyamet yönetiminde bir AFAD Başkanlığı oluştu. Bu tekstil, ilk Cumhurbaşkanlığı bünyesinde yapılandı. Bilahare da İçişleri Bakanlığı bünyesine taşıdılar. Şu anda alanında tamamen uzmanlardan oluşan ve çokça acul müdahale yapabilen, mülk ve devlet çapında organizasyon kabiliyeti çokça yüksek ayrımsız teşkilatla ülkemiz tanışmış oldu.”

Afiyet Bakanlığı 112 Evgin Afiyet Hizmetleri Kat Başkanı Hakan Güneri ise Çanakkale ile Balıkesir arasında tıpkısı helikopterin konuşlandırılmasına ilişkin Afiyet Bakanlığında andıran zamanda güruh yaptıklarını hatırlatarak, “Bununla ilgilendiren biraz faaliyet başlattık. Bölgenin bu konuda tıpkısı sıkıntısının olduğu aşikar. Bu konuda burada yapacağımız toplantıda alınacak kararları biz üstelik merkeze götüreceğiz.” dedi.

Balıkesir İl Esenlik Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kıymet Zehir, yakın zamanda bölgede Edremit ilçesinde yeni bire bir mehabet hastanesinin açılacağını, bu hastanede His Merkezi, İnme Merkezi, Yenidoğan Aheste Hizmet Merkezinin bulunacağını bildirdi.

Çanakkale ile Balıkesir beyninde konuşlandırılması planlanan akşam uçuşları birlikte yapabilecek helikopterin hanay kurtarıcı olacağını vurgulayan Biberli, “Balıkesir genelinde bizim mesafelerimiz kısa değil. İstanbul’da afiyet botları 15-20 dakikada vakalara ulaşabilirken, Çanakkale ile Gökçeada arasındaki muvasala mesafesi 70-80 mil oluyor. Bu birlikte 45-50 dakikayı buluyor. Bu anlamda, Bursa-Çanakkale-Balıkesir ortada bire bir helikopter konuşlandırılması çok koskocaman. Zira ilimizin yaz nüfusu 3 milyonu aşmaktadır. Zımnında bu bölgede söz konusu helikopterin günde 2-3 kat havalanabileceğini öngörüyoruz.” diyerek konuştu.

Konuşmaların ardından lehçe il sunumu, Balıkesir Afiyet Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Arif Kadri Balcı yoluyla yapıldı.

Toplantıya, Ayvalık Kaymakamı Hasan Kumarhane, Bursa İl Esenlik Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Çanakkale İl Keyif Müdürü Opr. Dr. Gökhan Baştürk, Yalova İl Keyif Müdürü Dr. Emrah Eray, İl Afiyet Müdürlüklerinin yöneticileri ve şifahane başhekimleri katıldı.

Share: