Balıkesir, darülfünun öğrencilerine hazır

Balıkesir Üniversitesi ve Bandırma Onyedi Ilkgüz Üniversitesinde eğitim kabul etmek üzere gelecek darülfünun öğrencilerinin konaklama ve erişim ihtiyaçlarının karşılanması için alınan ve planlanan tedbirler ile çalışmalar Vali Hasan Şıldak’ın dahi katıldığı toplantıda görüşüldü.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak başkanlığında, Yüksek Tedrisat Yurtları Eğitim Bilimi Dönemi Hazırlık Toplantısı gerçekleştirildi. Üniversitelerin öğrencilerine kapılarını açacağı kullanılmamış akademik yıl amacıyla hazırlıkların ele alındığı toplantıda Balıkesir’deki amme ve hususi yurtlar ile kamu misafirhanelerinin doluluk oranları ile ilişkin bilgilendirme yapıldı. Vali Şıldak hele ilk defa ati olan 1’inci sınıf öğrencilerinin değme sav yaşamaması üzere alandaki beklentiyi sınırlamak gerektiğine vurgu yaptı. Şıldak, mail ahit evvel Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat başkanlığında, 81 iklim valisinin katılımıyla yapılan toplantıda alınan kararlar ile tedarik döneminde proaktif tıpkısı rol alınacağının altını çizdi. İlçe bazında öğrenci ve yetersiz yetenek sayılarının aktarıldığı toplantıda, artan mektepli sayısı ile öğrenci yurtlarına talepte çoğalma beklendiği anlatım edildi. Hazırlık toplantısında alınan kararlar gereği öğrencilerin konaklama sorunu yaşamaması amacıyla kapasite artırımına müteveccih hazırlıkların yapıldığı belirtildi.

Gerekli görüldüğü takdirde öğrenciler amme çalım ve kuruluşlarına ilişik misafirhanelere yerleştirilecek, gerektiğinde sivil toplum kuruluşları ve otellerle birlikte teşrikimesai sağlanacak.

Vali Şıldak toplantıda, 2022-2023 Akademik Yılı amacıyla ilk defa Balıkesir’e gelecek öğrencilerin katar garı ve otobüs terminalinde açılacak stantlarla karşılanmalarında yurtlarla ilişkin brifing yapılması talimatını verdi. Ayrıca toplantıda tafsilatlı vadede konaklama imkanlarının arttırılması için Balıkesir’da devam eden yatırımlar karşı bilgelik verildi.

Valilik Kocaseyit Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Vali Yardımcısı Gülihsan Kahraman, Altıeylül Kaymakamı Turgay Kağan Âlim, Bandırma Kaymakamı Engin Aksakal, İl Güven Müdür Vekili Yasin Çıpa, İl Kurnaz Başbuğ Vekili J. Alb. Zihniyet Aruk, Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Yazman Yardımcısı Mürsel Sabancı ile Cahillik ve Spor Hizmetleri Ofis Başkanı Yahya Akduman ve ilgililer katıldı. – BALIKESİR

Share: