BALIKESİR – Çinli gelinini, oğlunu ve ilk kez gördüğü torununu mehter marşı ile karşıladı

Balıkesir’in Edremit ilçesinden gitmek için gittiği Çin’bile tanıştığı Wen Xiu Jiang ile 2017 yılında evlenen Deniz Tan, Kovid-19 salgını nedeniyle 5 sene bilahare gelebildiği Türkiye’de, babası Abdullah Tan eliyle mehter marşı ile karşılandı.

Baba Tan, Atatürk Mahallesi’nde, TOKİ konutlarındaki evlerinin uğrunda oğlu, gelini ve ilk kez göreceği 4 yaşındaki torunu Bulut’un gelişini balaban bir heyecanla ve merakla bekledi.

Çocuklarının süresince bulunduğu aracın görünmesiyle şişman benzeri coşku etkili Fecir; oğlu, kızı, eşi Meliha ve gelini ile gelişigüzel davul zurnayla çalınan müzikler eşliğinde halay çekip oynadı.

Kovid-19 salgınının etkisini kaybetmesiyle 5 sene aradan sonradan memleketine gelen Deniz Fecir, gazetecilere, Çin’deyken oğluna sonsuz Türk kültürünü ve Türkçeyi öğretmeye çalıştığını söyledi.

Türküleri it canlı bilmediğini fakat mehter marşını ferah bildiğini tamlayan Fecir, “Oğluma sürekli ağladığı zaman mehter marşını söylüyordum, deminden oğlum bile onu söylüyor yalnız başına. Türk kültürü yerine mehter marşını biliyor. Babam dahi onun amacıyla böyle tıpkısı husus hazırladı herhalde. Bana bile şaşırtı oldu.” dedi.

Mehterli karşılamayı görünce şaşırdığını anlatım fail Tan, şunları kaydetti:

“Normalde babam az buçuk alçak gönüllü benzeri adamdır ama bu haddinden fazla hoşuma gitti. Amiyane şaşırdım. Pir oldu ve eşim üstelik şaşırdı. Oğlumuz olduktan sonradan sürekli videolu konuşuyorduk telefonla. Tabi video ile konuşmak farklı, koçmak ayrımlı bir öz. Ondan hava bence babam birlikte haddinden fazla bahtiyar olduğu üzere, çok ateşin olduğu için böyle tıpkı molekül hazırladı. Anca düşünüyorum. Ego birlikte bundan âlem mutlu hissediyorum. Ayrı Ayrı aynı kalp oldu benim üzere.”

Çinli eş Wen Xiu Tan da karşılamanın kendisi amacıyla haddinden fazla pir tıpkı şaşırtı olduğunu belirterek, “Benim için ikinci bire bir düğün kadar oldu. 5 sene sonraları Türk kültürünü gine yaşadığım için haddinden fazla mutluyum.” şeklinde konuştu.

Cet Abdullah Fecir ise Mabeyin 2019’birlikte dünyaya gelen torununu yolmak üzere Çin’e başvurmak için uçak biletini aldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“2020 eş ayında bu pandemi başlayınca, pandemi şartlarından ekolojik ortam gidemedik. Kısaca 4 yıllık ayrımsız özlem var. Bu şiddetli kelimelerle anlatılmaz.”

Çocuklarının süzülmek amacıyla şartları zorladıklarını ve Çin’deki Kovid-19 kurallarının devam ettiğini aktaran Tan, mutluluğunu anlatmaya tek şeyin yetmediğini söyledi.

Bu mutluluğunu mehter marşı çaldırarak gitmek istediğini anlatım fail Tan, “Talep ederim bu mutluluğumuz benzeri henüz bozulmaz. sık sık görüşürüz. İstediğim zaman ego gideyim, onlar istediği antlaşma içi geniş gelsinler. Çok ağırlık şerait altında ve özlemle geçirdiğimiz 4 yıl haddinden fazla kötüydü. Torunumu ilk kez kucağıma aldığımda o ruh başkaydı. Onun tarifi namevcut.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Share: