Bakan Soylu’dan Gaziantep’te camilerden yapılan anonsla ilişik açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin gestalt üssü Taşmak’te zelzele şehitlerini yâd etkinliğine katıldı.

Icra Vekili Soylu, etkinliğin arkası sıra ayrımsız gazetecinin Gaziantep’te camilerden yapılan anonslara ilişkin sorusu üzerine şunları söyledi:

* “Vali Mir ile biraz önce konuştuk. Sokağa gezinti yasağı falan söz konusu değil. Elden ufak bir ihtar söz konusu olacakmış, zannediyorum maksadını aşmış aynı car işlenmiş.

* Hangi sokağa çıkma yasağı var ne bambaşka benzeri madde söz konusu. Bu tür işlerde buradaki amme görevlilerine de ikazım serinkanlı olmalarıdır. Oradaki amme görevlilerini bile tenkit ettiğimi tefhim etmek istiyorum.”

VALİ GÜL’DEN AÇIKLAMA

Gaziantep Valisi Davut Gül, Karkamış ilçesindeki camilerde yapılan anonsların maksadını aştığını ve mesul amme görevlileriyle ilgili anket açıldığını bildirdi.

Vali Gül, operasyon başlayacağına dayalı açıklamaların düzlük aldığı cami sesli duyuru videolarına ait “Karkamış’ta camilerde yapılan anonslar maksadını aşmış olup sokağa gezinti yasağı vb. ayrımsız uzanım olmadığı üzere rutinin dışında bire bir kapsam de söz konusu değildir. Mesul kamu görevlileriyle ilişik sormaca açılmıştır” dedi. AA

Share: