Bakan Soylu “Filistin’den Yemen’e kadar dünyanın tek yerini bekâr bırakmayan şişman ayrımsız milletin evlatlarıyız”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ” Filistin’den Yemen’e büyüklüğünde dünyanın tek yerini bekâr bırakmayan balaban tıpkı milletin evlatlarıyız. Sonuç 4 yılda dünyada yer çokça insanca yardım eden ülkeyiz. Biz Amerika’dan ensesi kalın değiliz, tığ Almanya’dan birlikte ensesi kalın değiliz amma infakı, hayrı, mazluma umum uzatmayı alim şişman benzeri milletiz.” dedi.

Sakat Hak Bakanı İsmail Müftüoğlu’nun, rahmetlik eşi Zümrüt Müftüoğlu adına Adapazarı ilçesinde yaptırdığı Sülale Sağlığı Merkezi’nin açılışına katılan Soylu, körpe işlerin, körpe günlerde gerçekleştiğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

İzmir’deki depreme değinen Bakan Soylu, akşam kentteki genel durumla ilgili hikmet almasının arkası sıra Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a bilgelik verdiğini kaydetti.

“Kendileri, giderseniz bereketli olur.’ dedi.” ifadesini kullanan Soylu, devletin orada bulunmasının heybetli olduğunu, AFAD ve ilgili kurumların yetkilileri ve milletvekilleriyle aynı saat içre kente intikal ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin eskiden yaşadığı hareket tecrübelerine ve devletin zelzele bölgelerine eyyam sonra gittiğine değinen Soylu, “Türkiye, bu tecrübeleri ve bu acıları yaşadıktan sonradan 21. yüzyılda Sayın Reisicumhur’mızın liderliğinde, Allah’a hamdolsun Simav ve Van depremleri dahil tutmak için ‘Nerede bu fehamet?’ lafını söylettirmedi. Tanrı devletten ve milletten razı olsun.” dedi.

Soylu, Türkiye’nin temmuzda başat felaketi yaşanan İran’a bile arkalama elini uzattığını anımsatarak, “Yalova depremini hatırlıyoruz, Sakarya depremini hatırlıyoruz yani orada bittabi aynı tabloyla karşılaştığımızı hatırlıyoruz. Türkiye, o tecrübelerini biriktirdi, biriktirdi demincek bambaşka noktaya getirdi.” diyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla iki ay geçmiş Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Çekicilik ile selle uğraş eden Pakistan’a gittiklerini hatırlatan Aristokrat, orada yaptıkları çalışmaları ve tanık oldukları olayları anlattı.

Pakistan’dahi tek ülkenin bayrağını görmediklerini dile getiren Soylu, “BM’nin keder 1-2 çadırı dışında, orada sallanan ayrımsız bir tane simge vardı. Kamer küşade öncü ve Türk bayrağı.” dedi.

Soylu, yapılan yardımların önemine işaret ederek, “Şu anne büyüklüğünde açıktan, karadan, şimendifer yoluyla, bahir yoluyla Pakistan’a binlerce titrem gereç, 500 bin gıda malzemesi, 100 bin deri… Malatya ve Elazığ’ı şöyle söyleyebilirim; tığ orada 35 bin oba verdik yani ölçeği izah etmek açısından rapor etmeye çalışıyorum. Arkadaşlarımız, oradaki bütün taharri istirdat çalışmalarını, her biriyle öz saygı duyduğumuz sivil toplum kuruluşlarımız, Kızılayımız, AFAD’ımız, iri tıpkısı başarıyla gerçekleştiriyor.” şeklinde konuştu.

“Bu eserler kebir ve balaban eserlerdir”

Vekil Aristokrat, Türkiye’nin yardım ettiği sair ülkelerden örnekler vererek, dünyanın genişlik nazik ekonomik krizini hayatiyetli Lübnan’ın yoksulluklarının giderilmesi üzere destek olduklarını anlattı.

Lübnanlıların Türkiye’yi haddinden fazla sevdiğini dile getiren Aristokrat, “Orada bizi şöyle tarif ediyorlar: ‘Denizin ardındaki iyilikler ülkesi, denizin ardındaki iyilikler milleti, denizin ardındaki iyilikler lideri.’ Bunlar çarpık çurpuk elde edilecek tanım değildir.” dedi.

Soylu, Türkiye’den Afganistan’a revan sıhhat trenlerine değinerek, şöyle bitmeme etti:

“Filistin’den Yemen’e kadar dünyanın hiçbir yerini yalnız bırakmayan balaban tıpkı milletin evlatlarıyız. Son 4 yılda dünyada sunma haddinden fazla insanca yardım eden ülkeyiz. Tığ Amerika’dan zengin değiliz, biz Almanya’dan birlikte zengin değiliz amma infakı, hayrı, mazluma el uzatmayı bilici büyük bir milletiz. Bu, bize ecdadımızın mirası. Bu, bize bırakılan şişman benzeri emanettir. İşte burada da tekmil bile herhangi bir devir yarayışlı duası alınacak, güzelce tıpkısı eserin önündeyiz. Zümrüt annemizi ayırt etmek nasip oldu. Cenab-ı Tanrı cennetiyle, cemaliyle müşerref eylesin. Bu asar büyük ve büyük eserlerdir.”

Eski Türe Bakanı İsmail Müftüoğlu bile insanların fani, bıraktıkları eserlerin ise zevalsiz olduğunu vurgulayarak, “İnsanoğlunun bu fani dünyada eline geçirdiği imkanları elden kişi nefsi amacıyla değil, punt buldukça başkalarına dahi bu hizmetleri sunmakla mükellef olduğu fideist içerisinde biriyim. Benzeri işaret meydana gelmiştir. Bunun sahibi tığ değiliz, Cenabıhak lütfetti, tığ vesile olduk. Bu kitap hepinizin gayretiyle bire bir araya geldi.” ifadelerini kullandı.

Sakarya Valisi Kısık Oktay Kaldırım, AK Fırka Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Mefret birlikte selamlama konuşması yaptı.

İl Müftüsü Hasan Başiş marifetiyle dua edilmesinin ardından afiyet merkezinin açım kurdelesi kesildi, Nazır Aristokrat ve beraberindekiler merkezi gezdi.

Açılışa CHP Ekip Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Açık Deniz Özkoç, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, İl Güllabi Komutanı Albay Aydın Mutlu, İl Afiyet Müdürü Eren Öğütlü, siyasi partilerin il başkanları, sivil topluluk kuruluşu temsilcileri, sağlık personeli ve vatandaşlar katıldı.

Share: